KEPEKLENEN SAÇLARA ÇÖZÜM 2013

KEPEKLENEN SAÇLARA ÇÖZÜM 2013

KEPEKLENEN SAÇLARA ÇÖZÜM 2013

kepeklenen-saclara-cozum

KEPEKLENEN SAÇLARA ÇÖZÜM

Saçta meydana gelen kepekler ilk etapta insanları rahatsız etmeyebilir. Fakat zamanla geçmedikleri için göze batar. Daha sonra kullanılan ürünlerin değiştirilmesi yoluna gidilerek, bu durum düzeltilmeye çalışılır. Şampuanların değiştirilmesi kepeklenmenin önüne azda olsa geçebilir. Kepeklenen saçlara çözüm olarak şampuan değişikliğine gidilmesi her zaman önerilen bir yöntemdir.

Şampuan değişikliğinden sonra dahi saçtaki bu sorun giderilmezse asıl problem burada başlar. Yanlış giden bir şeylerin var olduğu ortaya çıkar. Beslenme alışkanlıkları, cilt yapısını bozan maddeler, saçlara şekil veren ürünler, uyku sorunları, vitaminsizlik gibi faktörler kepekli saçların en büyük faktörlerinden bir kaçıdır. Kepeklenen saçlara çözüm olarak, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek büyük önem taşır. Sabah kahvaltısı bile yapamayan insanların vücutlarındaki bütün organları fazla miktarda etkilenir. Hem direnç düşer hem de beden sağlıksızlaşır. Gerekli vitaminler alınamadığı için cilt yapısı da bozulur kepeklenen saçlar oluşur. En hassas deri tabakaları; yüz derisi ve saç derisidir. Saç derisinin sağlıksız olmasının ilk belirtisi kepeklenme olarak ortaya çıkar. Gerekli olan vitaminlerin vücuda tam olarak alınması çok önemlidir. A ve B vitamin türleri saç derisinin iyileştirilmesi için önemlidir.

kepeklenen-saclar

Kepeklenen saçlar

Ayrıca devamlı sigara içen insanların hem saç derisi bu durumdan etkilenir, hem de vücut için zararlıdır. Sigara dumanı zaman içinde saç derisindeki gözenekleri tıkar. Sebum salgısını yeteri kadar salgılayamayan saç derisi nefes alamaz ve kepeklenme görülür. Oksijenin vücuda tam olarak girememesi saç derisinde meydana gelecek hastalıkları artırır. Çok su içerek bu durum biraz kurtarılsa bile, tam olarak verim alınması için sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmak gerekir. İnsanların yaptığı bilinçsizce hatalar kepeklenmeyi oluşturur. Örneğin saçların çok sık toplanması kepeğe davetiye çıkarır. Kepeklenen saçlara çözüm yolları arasından biri de saç köklerinin hava almasını sağlamaktır. Hava alan saç köklerinde kepek olma ihtimali çok azdır. Saçlar sert bir şekilde fırçalanarak sert darbelere maruz bırakılmamalıdır. Sert bir şekilde fırçalanan saçlardaki kepekler daha da artar. Kepeklerin kafadan tırnak yardımı ile kazınmaya çalışılması da sakıncalıdır. Kepekli saçlara çözüm olarak sunduğumuz durumlara dikkat edildiği takdirde daha az kepeklenme sürecine girilmiş olunur.

kepeklenen-saclara-cozum-2013

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir