KEPEKLENME SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

KEPEKLENME SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bu yazımızda saçtaki kepek sorunu için bitkisel çözüm yöntemlerini ele alacağız. Kepek sorunu oldukça yaygın olan saç problemlerinden biridir. Oluşturduğu çirkin görüntü ile hem saçın görüntüsünü bozar hem de sebep olacağı kaşıntılardan dolayı günlük yaşantınızı olumsuz etkiler. Giydiğiniz koyu renk kıyafetlerin üzerine dökülerek gün içinde diken üstünde durmanıza sebep olur. Basit gibi görünen kepek sorunu oldukça fazla olumsuzluklara yol açar. Yazıda bahsedeceğimiz bitkisel öneriler daha yeni başlamış ve daha minik yapıdaki kepekler için etkili olacaktır. Saç derinizin büyük parçalar halinde kopması ise başka bir cilt probleminden kaynaklanır ve tıbbi yardım almanız gerekebilir. Bitkisel yöntemler bu kadar büyük boyuttaki dökülmeler için yeterli olmayabilir. Ancak yine de saç derinizi rahatlatmak için siz de bu yöntemlerden size uygun olanını seçerek uygulayabilirsiniz.

Kepek nedir ve nasıl oluşur?

Yaygın olan bilgilerin aksine kepek hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir problem değildir. kepek oluşumuna bir mikrop neden olur. Saç derisinde bulunan sebum ile etkileşime giren mikroplar oleik asit adı verilen bir asit oluşmasına sebep olur. Oluşan bu asit e karşı insanların yaklaşık %50 lik bir bölümü hassasiyet gösterir. Oluşan hassasiyet sonucu saçlı deride kızarıklık, kaşıntı ve pul pul dökülmeler meydana gelir. Saç deriniz tüm bu reaksiyonlara yanıt olarak yenilenmesini hızlandırır ve ölü deriyi yavaş yavaş atmaya çalışır. Eskiye göre daha hızlı gerçekleşen yenilenme ise kepek oluşumunun ta kendisidir. Tüm bu oluşumları hızlandıran diğer etkiler ise kirlilik, ter ve sıcaklıktır.

Bitkisel çözümler nelerdir?

Tabiat çoğu konuda olduğu gibi bizlere kepek konusunda da mucizeler sunmaktadır. Öncelikle saçlarınızı bol su ile düzenli olarak yıkamalısınız. Daha önce de söylediğimiz gibi kepek oluşumunu tetikleyen etkenler arasında kirlilik de bulunmaktadır. Beslenmenizde saç derinizin eski sağlığına kavuşması için önemli bir etkendir. Kepekli deri için doğal sabunlar kullanmak kimyasal şampuanlar kullanmaktan daha iyi bir çözüm yoludur. Isırgan otu kepek için en çok kullanılan bitkilerdendir. Isırgan otunu kaynatarak hazırlayacağınız basit losyonu saç derinize masaj yaparak yedirirseniz saç derinizde gerçekleşen reaksiyonlar yavaşlayacak kaşınmalarınız ve kızarıklıklarınız azalacaktır. Aynı zamanda saçınız için durulama suyuna da bu losyondan katabilirsiniz. Aynı zaman da kekik ile de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Kekik yatıştırıcı özelliği sayesinde etkin asitlerin rolünü azaltacaktır ve deri dökülmeniz de buna bağlı olarak yavaşlayacaktır. Kepek oluşumunu doğal ürünler ile tamamen geçirdikten sonra mevcut kepeklerden kurtulmak için doğal bir sabun ile saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir