KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM NEDİR?

KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM NEDİR?

KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM NEDİR?

kepekli-saclar-icin-bitkisel-cozum-nedir

Kepekli saçlar için bitkisel çözüm nedir?

Saç bakımını bitkilerle destelemek her zaman daha iyi sonuçlar doğurur. Özellikle de kepekli saçların bakımında bitkilerin etkisi son derece fazladır. Kepekli saçlar için bitkisel çözüm olarak sunulan öneriler haftada en fazla 2 kere uygulandığında verimli sonuçlar alınır.

kepekli-saclar-icin-bitkisel-cozumKepekli saçlar için kullanılan bitki kürlerinden biri şu şekildedir: Yarım çay bardağı zeytinyağı, biraz yoğurt ve bir yemek kaşığı limon karıştırılır. Karışım saç diplerine uygulandıktan sonra 30 dakika bekletilir ve durulanır. Karışımın içerdiği doğal ürünler saçtaki kepeklenmeyi oldukça azaltır. Soğan bitkisi kepekli saçlar için bitkisel çözüm önerilerinden biridir. Soğan bitkisinin içerdiği kükürt sayesinde saç derisi istediği vitamini elde etmiş olur. Kükürt saç derisine ve cilt yüzeyine oldukça iyi gelir. Soğan suyu ile yapılan saç derisi bakımı kepeği önemli ölçüde azaltır. Soğan suyunun yanı sıra, saçlardaki kepeklenme problemine iyi gelen bitkisel karışımdan biri de çemen otu tohumundan hazırlanan kürdür. Çemen otu tohumu ezilir ve bir gün suda bekletilir. Daha sonra saç derisine uygulanarak, doğal bir şampuan olan Garlex ile yıkanır. Saçlara iyi gelen bu kürler dışında menekşe bitkisinin de kepeğe karşı etkili olduğu bilinmektedir. Menekşe bitkisi demlenerek süzülür ve içine elma sirkesi ve limon suyu birer kaşık ilave edilerek, saç diplerine sürülür.

kepeklenme-sac

Kepeklenme Saç

Hangi bitkiler kepeklenme saç için etkili?

Menekşenin saç köklerindeki tedavi edici özelliği vardır. Elma sirkesi ve limon suyu yardımı ile de saç derisi eski sağlığına kavuşur. Kepekli saçlar için bitkisel çözüm olarak hindiba çiçeği de kullanılır. 2 bardak sıcak su içine 1 tatlı kaşığı hindiba çiçeği ilave edilir. Karışım saç diplerine masaj yolu ile sürülür. 25-30 dakika arası beklenir ve yıkanır. Hindiba çiçeği kepeklenmenin giderilmesin de güzel bir bitkisel tedavi yöntemidir. Saçların protein ihtiyacını gidermek için yumurta sarısı da diplere sürülür. Böylece saçların ve saç derisinin daha canlı olmasını sağlar. Adaçayı yağının saçtaki kepekleri gidermeye etkisi büyüktür. Bir parça pamuğu alıp, adaçayı yağına batırarak saç köklerine sürüp 15 dakika sonra yıkarsak, saçtaki kepeklenmeye iyi geldiğini görebiliriz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir