KETEN TOHUMU YAĞI GENEL VE SAÇA FAYDALARI

KETEN TOHUMU YAĞI GENEL VE SAÇA FAYDALARI

KETEN TOHUMU YAĞI GENEL FAYDALARI

 

keten_tohumu-yagi-saca-faydalari Keten tohumunun öz geçmişi 7000 yıl öncesine dayanır. Önce avrupa’da yetiştirilen, bitkinin kahverengi tohumları düzenli kabızlık , iltihaplı cilt ve şifa çamurları için balsam hazırlamak amacıyla kullanıldı. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin keten tohumu yağı kalp hastalığı ,iltihaplı hastalıkları ve kısırlık gibi hormon ile ilgili sorunları, hafifletmek ve tedavi etmek için kullanılır.
Antik çağlardan beri keten kumaş için lif kaynağı olarak kullanılmıştır. İnce keten bitkisi de şifa otu olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Keten tohumu yağı kalp hastalığı gibi hastalıkların bir dizi tedavisi çok ünlü olan değerli bir bitkidir.

Esansiyel yağ asitleri (Omega yağları) keten tohumu yağında anahtar olan şifa bileşenlerinden biridir. Vücudun düzgün çalışması için onlara ihtiyacı vardır, çünkü vücut ancak bu yağları kendi üretemez. Esansiyel yağ asitleri zararlı olanlar maddeleri vücuttan engeller aynı zamanda sağlıklı maddeleri kabul ederek, hücre zarlarını korumak için vücutta çalışır.

Keten tohumu yağı, alfa-linolenikasit , omega-3 yağ asidi deposu olarak bilinir. Balıklarda da bulunan omega-3 , kalp hastalığı ve çok sayıda diğer hastalıkların riskini azaltmak için kullanılır.
Keten tohumu yağı omega-3 için mükemmel bir kaynaktır.

Sadece 1 tatlı kaşığı yaklaşık 2.5 gram, insanların besin maddeleri yoluyla almak için uğraştığı miktarın iki katından daha fazla miktara eşdeğerdir. Keten tohumu, aynı zamanda linoleik asit formunda omega-6 yağ asitleri içerir; omega-6 bitkisel yağlarda bulunan sağlıklı yağlardan biridir.
Keten tohumu yağı sadece alfa-linolenik asit (Omega 3 yağ) ve bitkiler de olmayan fiber ya da lignanı bileşenlerini içerir. Bu nedenle, keten tohumu yağı lipit düşürücü özelliklerinin yanın daOmega 3 faydalarını da sağlar, aynı zaman da anti-kanser özelliği vardır.

Düşük kolesterolü, kalp hastalığını ve yüksek kan basıncını kontrol eder.
Çeşitli çalışmalar, keten tohumu yağı, ya da öğütülmüş keten tohumunun, önemli ölçüde kalp hastalığı riskini azaltır. Keten tohumu yağı anjina (göğüs ağrısı) ve yüksek kan basıncına karşı koruyucudur.
Gut hastalığı için keten tohumu yağı alınarak bu durumun belirtisi olan ani ve şiddetli eklem ağrısı veya şişliği azaltabilir. Ek olarak, iyot emilimini artırmak için omega-3 yağ asitlerini içeren keten tohumu ya da keten tohumu yağını kullanmak çok önemlidir.

Mutlaka Okumalısınız:  SAÇ YIKAMAK VE DİKKAT EDİLECEKLER

Kabızlık, hemoroid, divertikül hastalıklar ve safra kesesi taşı gibi bir çok rahatsızlığı önler ya da tedavi eder.
Lif bakımından yüksek ölçüde olduğu için, öğütülmüş keten tohumu dışkı geçişini hafifletmek ve böylece kabızlık, hemoroid ve divertiküler hastalıkları rahatlatmakiçin kullanılabilir. Inflamatuvar bağırsak hastalığı için alınan, keten tohumu yağı iltihaplanmayı yok eder ve herhangi bir bağırsak hasarını onarmaya yardımcı olur. Keten tohumunu ya da keten tohumu yağını belirtilen ölçüler de aldığınıza dikkat edin. Beklenmeyen bir etki gördüğünüz de doktorunuza başvurun.

keten-tohumu-sacKETEN TOHUMUN SAÇA FAYDALARI

Uygun saç faydalı yağlar ile karıştırıldığın da saç içinde oldukça faydalıdır.Konuyla ilgili linki tıklayıp tüm bitkileri inceleyebilirsiniz.

Keten tohumu yağının saça faydaları:

Saçın yağ ve nem ihtiyacını karşılar
Saçın güçlenmesine ve beslenmesine destek verir.
Saç derisine faydası olacaktır. (kepeklenme ve kaşıntılar)
Sarımsak, avokada, buğday, ısırgan tohumu yağlarıyla karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • yüksel özge cevap

  içeriğindeki omega asidinden dolayı muthiş yararlı olduğunu okumuştum…sadece saç değil tüm bünye için de yararlı…

  14 Mart 2015 , 13:13
 • i cevap

  mükemmel

  16 Mart 2015 , 16:51
 • Emel Akkaya cevap

  Özellikleri çok etkileyici gerçekten

  17 Mart 2015 , 10:39
 • sebahat acar cevap

  keten tohumunun kalp ıcın faydalarını bılıyorum …fakat saç için duymamıstım…denemelıyım mutlaka

  24 Mart 2015 , 17:57

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir