KETEN TOHUMU YAĞININ SAÇA VE CİLDE FAYDALARI

KETEN TOHUMU YAĞININ SAÇA VE CİLDE FAYDALARI

KETEN TOHUMU YAĞININ SAÇA VE CİLDE FAYDALARI

keten-tohumu-yaginin-saca-ve-cilde-faydalariSivilce, egzama, sedef hastalığı, güneş yanığı ve rosacea tedavisinde:
Keten tohumu yağıiçerisinde ki esansiyel yağ asitlerinin cildi iyileştirici güçleri vardır. Egzama, sedef ve rosacea, kırmızı kaşıntılı lekeleri tedavi eder ayrıca cilt yatıştırıcı özelliği vardır. Bronzlaşırken ciltte meydana gelen yanıkları hızlı bir şekil de tedavi eder. Gözenekleri tıkayan yağlı sebum dokusunu temizleyerek akne oluşmasını engeller.

Sağlıklı saç ve tırnaklar :
Doğadan evimize gelen keten tohumu yağı saç için faydaları fazla olması nedeni içeriği ile doğrudan alakalıdır.  Keten tohumu yağı, içeriğinde ki bol miktarda ki omega-3 yağ asitleri sayesin de, kuru ve cansız saçlarına hızla tamir eder ve parlak görünüme kavuşturur. Ancak keten tohumu yağını seçerken dikkat etmelisiniz, kalitesiz markaların düşük yağ asiti çeşitli yağları saçlarınıza fayda sağlamak yerine zarar verebilir. Kafa derisinde ki sedef veya egzama hastalıklarına karşı cilt canlandırıcı ve anti-inflamatuar etkisiyle saç derisini eski sağlığına kavuşturur. Benzer bir şekilde, keten tohumu yağı kuru ve kırılgan tırnaklarınızda ki çatlama veya yarılma gibi durumları tırnaklarınızı besleyerek nemlendirerek ortadan kaldırır.

Uyuşukluk ve karıncalanma gibi psikolojik bozukluklara neden olan sinir hasarını en aza indirir:
Keten tohumu yağı uyuşma ve karıncalanma gibi ciddi sağlık sorunların da sinir impulslarının iletilmesine yardımcı olur. Böylelikle uyuşma ve karıncalanmaya neden olan sorunları ortadan kaldırmış olur. Keten tohumu yağının sinir besleyici özelliği ayrıca , parkinson hastalığı, sinir sisteminin bir dejeneratif bozukluğu tedavisinde, şeker hastalığı ve multipl skleroz ile ilişkili sinir hasarına karşı koruyucu görev yapar.

keten-tohumu-yagi
Yaşlanma etkilerine karşı kanser riskini azaltır:
Keten tohumu meme, kolon, prostat, deri kanserine karşı koruyucu bir rol oynar. Günümüz de yapılan çalışmalar da meme kanserine yakalan kadınlara keten tohumu tedavisi uygulandığın da kanser değerlerin de ciddi derece de düşüş yaşandığı görülmüştür. Ayrıca yaşlanma, ve çeşitli etkilerine karşı koruyucudur.

Menopoz semptomları, adet krampları, kadınlarda kısırlığa ve endometriozis tedavisinde :

Keten tohumu hormon dengeleme özelliğine sahiptir.Bir kadının östrojen-progesteron oranını düzenler adet döngüsü üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca perimenopoz ve menopoz sıcak basması gibi olumsuz etkilere de rahatlatıcı etki yapar. Keten tohumu aynı zamanda rahmin işlevini geliştirir ve böylelikle, doğurganlık sorunlarını tedavi eder. Buna ek olarak,keten tohumu aşırı miktarda alındığın da içeriğinde ki esansiyel yağ asitleri, adet sırasında , endometriyoz ile bağlantılı yoğun kanamaya neden olabilir.

Keten tohumu yağı saça faydaları en az cilde faydaları kadar çoktur. Bu şifalı bitki yağı cilt ve saç için inanılmaz etkilerinin yanı sıra içeriğindeki yüksek ve kaliteli miktardaki yağ asitleri ile yemeklere konularak da faydalıdır. Özellikle mental gelişim süreci devam eden çocuklarda, unutkanlık problemi yaşayanlarda, omega eksikliklerinde, yaşılarda, dengeli beslenmeye dikkat eden herkes tarafından kullanılabilir. Her gün bir tatlı kaşığı keten tohumu yağını ister direk isterseniz biraz yoğurtla birlikte diyetinize dahi edin.

Bu yazıyı paylaş

Comments (3)

 • nadide acar Yanıtla

  cılttekı lekelerıde yok edıyorsa super bu…bende azda olsa sıvılce lekelerı ve gunes lekesı olusuyor yazın..son zamanlardada tırnaklarımda asırı kırılmalar oluyor bunu kullanmalıyım denemlıım mutlaka:))

  20:49 içinde 28 Şubat 2015
 • yüksel özge Yanıtla

  bu da omega asidi içeriğiyle çok önemli olan yağlardan…

  13:16 içinde 14 Mart 2015
 • Fidan Yanıtla

  Çok faydalı bilgiler yararlanıcam keten tohumundan

  18:38 içinde 17 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir