Kimyon Esansiyel Yağı Sağlık Faydaları

Şifalı Bitkiler

Kimyon Esansiyel Yağı Sağlık Faydaları

kimyon esansiyel yağı

Kimyon esansiyel yağının faydaları; anti-histaminik, antiseptik, kalp, anti-spazmodik, gaz giderici, sindirim, mide, dezenfektan, idrar söktürücü, balgam söktürücü, aperatif, büzücü, böcek ilacı, uyarıcı gibi özellikler .

Kimyon esansiyel yağı, kimyon bitkisinin tohumlarından elde edilir. Kimyon bilimsel olarak Carum carvi olrak bilinir.Aynı zamanda diğer bilimsel adı ile etiketlenmiştir Apium Carvi . Kimyon tohumu, özellikle Avrupa ve Hint Yarımadası üzerinde, bir baharat olarak çok popülerdir.

Birçok dini kitaplarda, kimyon tohumu tıbbi özellikleri ile takdir edilmiştir. Neredeyse tüm hastalıklar için tedavi edici olduğu söyleniyor. Soru, kimyon tohumu bu tıbbi özellikleri nereden geliyor, nedir?  Kimyon yağı yararlıdır, tıbbi özellikleriyse karvonla, Furfurol, Asetaldehit, Cumuninic Aldehit ve Limonen gibi bileşenlerinden geliyor. Kimyon yağı sağlık yararları üzerinde yapılan çok fazla araştırma olmuştur!

Kimyon Yağı Sağlık İçin Faydaları

Galactogogue: Kimyon yağı emzikli anneler için süt üretimini arttırmak için bilinen bir ilaçtır. Bu yöntemde bal ile Kimyon esansiyel yağ tüketmesi tavsiye edilir. Bu  süt kalitesini artırır. Bu sütle beslenen bebek nedeniyle çocuk için  gaz ve hazımsızlık güvenli yoldur.

Anti-histaminik: Histamin yıkıcı ve yorucu öksürük arkasındaki önemli nedenidir. Mevsimsel alerjiden muzdarip insanlar sonsuz öksürükden kurtulabilirsiniz! Piyasada çok sayıda anti-histamin ilaçlar olmasına rağmen, hepsinin kendi yan etkileri vardır ve kalıcı bir tedavi sağlanmaz. Ancak, Kimyon yağı histamin etkilerini nötralize ederek mucizevi bir şekilde yardımcı olur ve histamin  alerjisi ile ilişkili bu tehlikeli öksürük ve diğer rahatsızlıkların tedavileri yardım eder.

Antiseptik ve Dezenfektan: Kimyon yağı çok iyi bir dezenfektan ve antiseptik maddedir. Etkin bir şekilde, aynı zamanda, dış enfeksiyonların tedavisi ile birlikte, kolon enfeksiyonları yanı sıra sindirim olarak, solunum, idrar ve boşaltım sistemleri tedavi eder. Bu yağ, bakterilerin ve mantarların büyümesini inhibe eder ve yara ve ülserlerin enfeksiyonu önler. Ayrıca, antiseptik ve gelişmekte olan tetanoz yaraları korur.

Kalp Sağlığı: Kimyon uçucu yağı kalp sağlığı etraftaki herkes için çok iyidir. Bu, uygun kalp hızını korumaya yardımcı kalp kaslarını güçlendirir, arterler ve venlerin sertliğini önler, düşük kan basıncı, ve aynı zamanda kandaki kolesterol seviyesini düşürür, böylece tüm açılardan kalbe yardım eder. Kimyon esansiyel yağı düzenli kullanımı uzun süre sağlıklı kalp sağlar ve kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

Antispazmodik: Kimyon yağı spazmları ve spazmlar ile ilişkili hastalıkların her türlüsünde derhal rahatlama sağlar.Kas spazmları durumunda, bu kasların kasılmasından sorumlu olan vücutta üretilen bazı enzimler ve bileşiklerin etkisini inhibe ederek kas krampları ve çekme işlemi için hemen rahatlama sağlar. Benzer şekilde, solunum sistemi spazmlarını giderir ve hıçkırık, non-stop öksürük, nefes darlığında etkilidir.

Mutlaka her yağ gibi kullanmadan önce doktorunuza başvurun, uzun süreli yağı kullanmaktan kaçının.