KINANIN SAÇ BAKIMINA FAYDASI

KINANIN SAÇ BAKIMINA FAYDASI

Çok eski tarihlerde, kadınlar saç bakımı konusunda kıt kaynaklara sahip olduğundan dolayı farklı ürünler ile saçlarına bakım yapmaktaydı. Kına, bu konuda oldukça fazla sayıda kadın tarafından oldukça sık bir şekilde uygulanan bir üründür. Günümüz koşullarında birbirinden farklı bakım kürleri, kuaförler ve güzellik salonları bulunsa da oldukça fazla sayıda kadın yine de saç bakımında kınayı kullanmaya devam etmektedir.

Saç boyası ya da saç bakımında kullanılan çoğu ürün, içeriğindeki kimyasallardan dolayı bir süre sonra saçın doğal yapısını bozabilmektedir. Bu durum da, saç bakımının bir bakım olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmesinde oldukça etkili olabilmektedir. Eski tarihlerde kadınların saçlarında kullandığı kına ise, herhangi bir kimyasal madde ya da zararlı içeriğe sahip olmadığı için saçların doğal yapısını bozmadan sağlıklı bir şekilde bakım yapmasına olanak tanımaktadır.

Kınanın Saçlara Faydaları

Kınanın içeriğinde bulunan zengin içerikler, saçın birbirinden farklı problemine tek başına savaş verebilmektedir. Çok fazla işlem görmüş olan saçlar, zaman içerisinde yıpranabilmekte ve donuk bir görünüme sebep olabilmektedir.

Kınanın saça faydaları arasında yer alan saçı canlandırması ve saç derisini temizlemesi, bu gibi problemler ile oldukça etkili bir şekilde mücadele edebilmektedir. Saç derisinde kalan toz, kir ve kimyasal maddeler de kına ile beraber derinlemesine bir şekilde temizlenmektedir. Bu da saçın daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlarken aynı zamanda saçların daha parlak bir görünüme sahip olmasını da başarılı bir şekilde sağlamaktadır.

Saç Problemlerine Karşı Kına Kullanımı
Hacmini Kaybetmiş Kuru Saçlar İçin Kına
Saçların nemini kaybetmesi, saçların hacimsiz ve kuru görünmesine sebep olmaktadır. Kına ile yapılan bakım kürleri sayesinde, saçta koruyucu bir tabaka oluşurken saçlar da derinlemesine bir şekilde nemlenebilmektedir.

Hacmini kaybetmiş kuru saçlar için kına uygulamadan önce, bir gece öncesinden bir demlik olacak şekilde siyah çay demlenir ve içerisine de 4 yemek kaşığı kına eklenir. Ertesi gün ise içerisine bir yumurta kırılan bu karışım iyice karıştırıldıktan sonra saça sürülür. Yaklaşık 1 saat kadar saçta bekletildikten sonra ise saç ılık su ile derinlemesine bir şekilde yıkanır.

Kepek Problemine Karşı Kına Kullanımı
Kepek problemi, yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de sıklıkla görülebilen bir saç problemidir. Piyasada çok sayıda kepek önleyici ürünler bulunsa da, kepek problemine karşı kına kullanımı da konuda oldukça etkili bir seçenek olabilmektedir.

Yarım bu bardağı çemen otu, bir gece suda bekletilir ve ertesi gün iyice ezilir. 1 tatlı kaşığı kına ilave edilir ve karışım macun kıvamını alana kadar güzelce karıştırılır. Hazırlanan çemen otu ve kına karışımı, özellikle saç derisine gelecek şekilde saç uygulanır. Bir saat bekletilen karışım, bol şampuan ile yıkanarak temizlenir. Kına, saç derisini tahriş etmeden derinlemesine bir şekilde temizlemekte ve sayede kepek oluşumunu ciddi oranda engellemektedir. Aynı zamanda oluşan kepek problemini de düzenli bir kullanım ile birlikte ortadan kaldırabilmektedir.

Kına Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kına ile saç bakımı yapmak, hem az maliyetli hem de kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Son derece etkili sonuçları da beraberinde getirse de kına kullanımında dikkat edilmesi gerekenler de söz konusudur. Kına, saç rengine yoğun bir kızıl renk verir. Koyu saç rengine sahip olan kişilerde özellikle de siyah renklerde, bu durum dikkatli bir şekilde bakıldığında belli olsa da açık saç rengine sahip olan kişiler de bu durum daha farklı olabilmektedir.

Kına ile yapılan saç bakımında saç renginde bozulmalar meydana gelebileceğinden, kişilerin bu ürünü kullanmadan önce muhakkak iyice düşünmesi gerekmektedir. Kınanın saçtan arındırılması, 4 ile 6 hafta gibi uzun bir zaman alabilmektedir. Bu uzun sürenin yanı sıra aynı zamanda kına uygulanmış saçın üzerine saç boyasının yapılması da uygun olmamaktadır. Bütün bu unsurlar göz önünde bulundurularak saç bakımında kınanın kullanılması, son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir