KIŞIN SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

KIŞIN SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

 

KIŞIN SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

kış-aylarında-sağlıklı-saçlar-için-ipuçları

Saçların her zaman parlak ve sağlıklı görünebilmesi için, muhakkak bakımlarının eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Söz konusu saç bakımı olduğunda, kadınların her mevsim için farklı aşamaları uygulaması ve mevsimine uygun ürünleri kullanması gerekmektedir. Kış aylarında cildin daha da kuruması, saçların da aynı sorun ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kış aylarında daha çok nem veren ürünlerin kullanılması uygun olmaktadır. Yaz aylarında ise, güneş ve deniz gibi faktörler sebebi ile çok daha kolay bir şekilde yıpranabilen saçlar için yoğun bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Her mevsim için farklı bakımların uygulanması sebebi ile oldukça fazla sayıda kadın tarafından kışın saç bakımı nasıl yapılır? Sorusu, büyük bir yaygınlık ile yöneltilmeye devam etmektedir.

kış-aylarında-uygulanabilecek-sac-maskesi

Kış aylarında gerçekleşen soğuk havalar, oldukça sert esen rüzgâr, yağmur ve kar gibi doğal durumlar, kişilerin saçlarının matlaşmasına ve dolayısıyla da bakımsız durmasına sebep olmaktadır. Kışın, kişilerin saçlarını kesinlikle sabun ile yıkamaması gerekmektedir. Sabunun içerisinde bulunan birtakım maddeler, saç derisinin nemini kaybetmesine sebep olmaktadır. Havaların soğuması ile birlikte genellikle bere kullanımında da bir artış söz konusu olmaktadır. Bu konuda ise, kişilerin hava ile teması tamamen kesen berelerden uzak durmaları gerekmektedir. Saç derisinin hava alması, kışın uygulanan saç bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Birçok kişi tarafından yöneltilen kışın saç bakımı nasıl yapılır? Sorusuna yönelik verilebilecek en doğru cevap ise, gün içerisinde muhakkak en az 2 litre suyun tüketilmesi gerektiğidir. Vücudun ihtiyacı olan sıvıyı alması ile birlikte saçlar da çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Kışın Uygulanabilecek Çeşitli Saç Kürleri

Kışın, saç bakımına çok daha özen gösterilmesi gerekmektedir. Piyasada çok sayıda bulunan marka tarafından birbirinden farklı soruna yönelik ürünler üretilse de, kadınlar evlerinde de kışın uygulanabilecek çeşitli saç kürleri oluşturabilmektedir. Bu kürlerden bir takımı ise şöyledir:

  1. Saçı Nemlendiren Maske: bir çeyrek limonun içerisine 1 çay bardağı hakiki zeytinyağı eklenir ve karıştırılır. Saçların diplerinden başlayarak uçlarına kadar eşit miktarda sürülen bu karışım, yarım saat saçta bekletilir. Süre sonunda ise ılık bir su ile durulanabilir. Bu maske, haftada yalnızca bir kez uygulanmalıdır.                                                KIŞIN-SAÇ-BAKIMI
  2. Hindistan Cevizi Yağı Maskesi: bir çay kaşığından daha az doğal bal ile 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Bu konuda kişilerin dikkat etmesi gereken husus, karışım içerisinde balın sıvı haline gelip yapışkanlığını giderene kadar karıştırılmasıdır. İstenilen koşulların elde edilmesi ile birlikte saça eşit miktarda sürülür. Karışımın saça çok daha etkili bir şekilde nüfuz edebilmesi için bir havlu ile saç sarılabilir. Yaklaşık 10 dakika beklenen karışım ılık su yardımı ile bolca durulanır.
  3. Yumurta Maskesi: bir yumurtanın sarısı ve iki tatlı kaşığı hakiki zeytinyağı, birbirine iyice karışına kadar çırpılır. Elde edilen bu karışım, saç diplerine çok daha yoğun olacak şekilde tüm saça uygulanır. Masaj yaparak uygulanan bu karışım, saç üzerinde yaklaşık 15 dakika beklemesi gerekmektedir. Saçın durulanması sırasında kullanılacak olan suyun sıcaklığı ise, bu konuda son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Ilık veya soğuğa daha yakın bir sıcaklıkta suyun kullanılması gerekmektedir. Sıcak su, yumurta ile temas ettiğinde yumurtayı katılaştırabilmektedir.                        kışın-saç-bakımı-nasıl-yapılır

Bu gibi doğal ve kışın uygulanabilecek çeşitli saç kürleri, doğru miktarlarda ve düzenli zaman aralıkları ile kullanıldığı takdirde oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir