KİVİNİN FAYDALARI

KİVİNİN FAYDALARI

Kişilerin kendileri için bakım yaptıklarında kullandıkları ürünlerden bazıları da doğal meyveler olmaktadır. Bu meyvelerden biri de kivi olmaktadır. Pek çok tatlı da, meyve salatalarında ya da içecekler içerisinde kullanılan kivi; içerisinde hem A hem de C vitamini barındırdığından her alanda tüketimi faydalı olan bir besin olmaktadır. Sadece vitamin bakımından değil, mineral bakımından da oldukça yaralı bir meyve çeşididir. Sağlık açısından yararları dışında kivinin faydaları arasında cilt bakımı ve saç bakımı da yer almaktadır.

Kivi, içerisinde barındırdığı enzimler sayesinde kişilerin sindirimine oldukça yararlı olmaktadır.
Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düzenli kivi tüketimi kişilerin uyku sorunlarına çözüm olmaktadır. Uyku saatlerinin daha düzenli olmasına, daha iyi ve daha uzun süreli uykularda da etkili olmaktadır.
İçerisinde yer alan C vitamini ve diğer anti oksidan bileşikler sayesinde kişilerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardım etmektedir. Böylelikle kış aylarında daha az hasta olunmaktadır.
Kivinin faydalarından biri de kalp sağlığı ile ilgili olmaktadır. İçerisinde bulunan lif ve potasyum sayesinde kalp hastalıklarının oluşumunu engellemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, kivi tüketen kişilerin tüketmeyenlere oran ile kalp rahatsızlıklarından ölüm riski daha az olmaktadır.
Sindirimin kolay yapılmasının yanı sıra kivinin içerisinde yer alan lifler, vücutta yer alan toksinlerin bağırsaklardan daha rahat atılmasına da yardımcı olmaktadır.
Kivinin içerisinde yer alan potasyum, sodyumun vücuda olan kötü etkilerini azaltmaktadır. Fazla miktarda
sodyum tüketimi yüksek kan basıncına neden olduğundan fazla riskli bir durum olduğu gibi, düşük miktarda potasyum tüketimi de aynı oranda fazla riskli bir durum olmaktadır.
Kivinin faydaları arasında, hem sindirime yardımcı olmak hem de toksinlerin bağırsaktan atılımını kolaylaştırmak olduğunu söyledik. Bunların yanı sıra, kivi az da olsa müshil görevini görmekte ve kişilerin kabızlık sorununa da çözüm olmaktadır. Düzenli tüketim ile kabızlık sorunu yaşayan kişilerin, bu sorunu gün geçtikçe azalmaktadır.
Kivinin faydalarından bir diğeri ve sağlık açısından sonuncusu da, şeker hastalığı yaşayan kişiler için olmaktadır. Aslında kivi tüketimi şekeri artırır gibi doğru bilinen yanlışlardan biri olan bu durumu engellemek için kivi miktarı her bünye için ayrı olmaktadır. Kişilerin bir uzman ile görüşerek, bu miktarı belirlemeleri yeterli olmaktadır.
Kivinin Diğer Faydaları
A ve C vitaminlerinin yanı sıra kivinin içerisine E vitamin de yer almaktadır. Bu sayede de kivi, cildin daha parlak olmasına ve daha güzel görünmesine yardımcı olmaktadır.
Kanser çeşitlerini önlemede de düzenli kivi tüketimi önemli olmaktadır.
Özellikle çocuklarda, nefes darlığı, astım ya da öksürük gibi solunum sorunlarının geçmesinde olumlu etkileri olmaktadır.
Kış aylarında oluşabilecek nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlarında geçmesinde de yardımcı olmaktadır.
C vitamini sayesinde göz sorunlarının oluşmasını engellemektedir.
Günde tüketilen bir adet kivi, kişilerin günlük ihtiyacı olan A ve C vitaminine eş değer olmaktadır.
Kivi Tüketimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiviyi tüketirken, aynı rafadan yumurta yer gibi kaşık ile yemek daha doğru bir yöntem olmaktadır. Bıçak ile dilimlendiği takdir de içerisinde yer alan vitaminler kaybolmaktadır.
Lateks alerjiye sahip kişilerin kiviye de alerjileri olabilir. Bu yüzden yemeden önce mutlaka bir alerji testi yaptırılması gerekmektedir.
Böbrek sorunu yaşayan kişilerin fazla miktarda potasyum tüketmeleri pek sağlıklı bir durum olmamaktadır. Bu yüzden böbrekler, fazla potasyumu kandan atamayabilir ve kişiler için kötü sonuçlar oluşabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir