KIVIRCIK SAÇA NASIL BAKIM YAPILMALIDIR? HANGİ ÜRÜNLER KULLANILMALIDIR ?

Bitkilerle Saç Bakımı

KIVIRCIK SAÇA NASIL BAKIM YAPILMALIDIR? HANGİ ÜRÜNLER KULLANILMALIDIR ?

En zor şekil alan kurutması da yıkaması da çok zor olan saç tipi kıvırcıktır. Kıvırcık saça sahip olan kadınlar genellikle saçlarını bir türlü şekle sokamamaktan hangi ürünü kullanmayı karar veremediklerinden yakınırlar.

Kıvırcık saçlar da en öncelikli sorun saçların birbirlerine dolaşmasıdır. Bu sorun saçların daha yumuşak ve kaygan olmasıyla çözülebilir. Başlangıç olarak kıvırcık saça sahip kişiler saçlarını yıkarken normal saça sahip insanlara göre daha nazik davranmalıdırlar. Saçlarını yıkarken saç diplerine nazikçe masaj yapmalı diğer saçlarının kısımlarını ise saçlarını avuç içine alarak yumuşak hareketlerle ovuşturarak yıkamalıdır. Saçlar şampuanlandıktan sonra kesinlikle nemlendirici bir ürün kullanılmalıdır.

Saçlar kurutulacaksa düşük ayarda saçlar avuç içine alınarak saçlar avuçla dikey olarak sıkılarak şekil verilerek kurutulmalıdır. Saçlar kurutulmadan önce de dolaşık saçları açıcı durulanmayan spreyler kullanılmalıdır. Ya da ev de hazırlayabileceğiniz gliserinli sular da işinize yarayabilir. Saçlarınızı kuruttuktan sonra kabarmayı önleyici ürünler kullanmalısınız. Bu ürünleri alırken içeriğine bakarak doğal özlü saçı yıpratmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Kesinlikle alkol bazlı ürünler kullanmamalısınız. Alkol bazlı ürünler saçı kurutarak saçı yıpratır ve kabarmasına neden olur.

Kıvırcık saçınızı düzleştirmek istiyorsanız uygulayacağınız yol daha farklıdır.  Öncelikle saçınız kıvırcık ancak kıvırcık saçlarınızdan memnun değilseniz. Kullanacağınız şampuan saç bakım ürünleri düzleştirici nitelikli olmalıdır. Saçlarınızı yıkarken dolaşmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun aynın da saçlarınızı yer çekime doğru çekerek yıkamalısınız. Bunların dışında durulanmayan ürünler de de saç düzleştirici etkili ürünler kullanmalısınız. Eğer saçlarınız aşırı derece de kıvırcıksa sadece anlattığımız yöntemler saçlarınızı tamamen düzleştirmeye yetmez. Bunların yanın da saçlarınızı ısı etkili saç şekillendiricilerle ya da keratin etkili ürünlerle düzleştirmelisiniz. İlk olarak saçlarınızı ısı yoluyla düzleştirmek istiyorsanız saçlarınızı badem ya da ceviz yağıyla hafif bir şekil de nemlendirmelisiniz. Bu sayede saçlarınızı hem ısının etkilerinden korumuş olursunuz hem de saçlarınızı daha kolay şekle sokmuş olursunuz. Bunların dışında hem ısıdan koruyucu hem de saç düzleştirici etkili durulanmayan ürünler oldukça işinize yarayacaktır.

Saçlarınıza saç şekillendirici ürünü birkaç defadan fazla gezdirmemelisiniz. Aksi taktir de saçlarınızı yakabilirsiniz. Düzleştirdiğiniz saçlarınızı ince dişili bir tarakla da tarayarak düzleşmeye katkı sağlayabilirsiniz. Bunların dışın da saçlarınızı düzleştirdikten sonra oluşabilecek kabarmaları önlemek içi yağ bazlı kabarmayı önleyici ürünler kullanmalısınız. Saçlarınızı düzleştirdikten sonra daha uzun süre kullanım için saçlarınıza sabitleyici spreyler sıkmalısınız. Sabitleyici spreylerden sonra saçlarınızı taramamalısınız. Aksi taktirde saçlarınız çatallaşıp dolaşabilir.

Saçlarınızı ısıyla düzleştirebileceğiniz gibi keratin yapılı ürünlerle de aylarca sürün düzlükte verebilirsiniz. Günümüz de bu tarz ürünler artık evler de kişinin kendi kullanabileceği şekilde de tasarlanmıştır. Eğer kuaföre gitmek istemiyorsanız bu tarz ürünler tam size göredir. Saçlarınızı bu ürünleri sürdükten sonra saçlarınızı ısılı saç şekillendiricilerle düzleştirmelisiniz. Bunun sonucunda saçlarınız uzun süre kalıcı olarak düzleşecektir.