Herkes kendisine cildine bakım gösterdiği gibi saçlarına da doğal bakım göstermesi mutlak olan ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Güzel saçlara sahip olmak isteniliyorsa saç bakımlarının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Saç bakımı için birçok kozmetik ürün yer almaktadır. Fakat bu ürünler zamanla saça zarar vermesinden dolayı olumsuz sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Kolay kopan saçlar için garlex şampuanları eczanelerde satıldığı gibi internet üzerinden de alınabilmektedir. Kısa süre içerisinde saçların eski görünümünü alması için sadece düzenli kullanmak yeterli olmaktadır. Saçın derinlemesine bakımı için saç bakım maskeleri saç tellerini onararak saçların güçlenmesine etki edecektir. Etkili saç bakımı için uygulamaların haftada 1 ya da 2 kez yapılması gerekmektedir.

Saç bakımlarında saçların temiz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan işlem de uygulama tüm saça yedirilmeli ve saç köküne kadar aynı zamanda saç derisine hızlı nüfus etmesi için saça uygulandıktan sonra bir bone ve üstüne sıcak havlu ile sarılması gerekmektedir. Önerilen süre kadar bekletildikten sonra bol su ile durulanmalıdır. Durulama sonunda saç diplerine ve uçlarına soğuk su tutulmalıdır. Zeytinyağı ile yapılan bakımda gerekli olan malzemeler 5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurta iyice karıştırılarak çırpıldıktan sonra saça boya sürer gibi sürerek masaj yapılmalıdır. Daha sonra ise bone ile kapatılarak üzerine sıcak havlu sararak en az 20 dakika bekletilmelidir.

Doğal saç bakımları arasında 2 yemek kaşığı bal ile 3 yemek kaşığı zeytinyağı iyice karıştırılarak saça sürülmelidir. Bone ile saç kapatılarak 20 dakika beklenmeli ve daha sonrasında durulanmalıdır. Saçların derinlemesine temizlenmesi için aynı zamanda parlak görünümüne sahip olması için uygulanan doğal saç bakımı ile saçlardaki tüm kir çıkacak ve saçlar gerçek parlaklığına sahip olmuş olacaktır. Bu uygulama 2 haftada 1 kez yapılmalı ve daha önce yapılmamalıdır. Kepekli ve dökülen ya da incelen saçlar için çemen tohumları eleyip geceden suya batırmak gerekmektedir. Sabah oluşan macunu saç derisine masaj yaparak 20 dakika beklenmelidir. Bu doğal saç bakımı kepek, dökülme, kellik, incelen ve kırılan saçlar için sorunların çözümünde faydalı olacaktır. Yumuşak ve parlak saçlar için yarım çay bardağı elma sirkesi ve bir tutam ısırgan otu ya da saç tipine uygun biberiye, dulavrat otu, mürver çiçeği, papatya, nane, karakafes otu olmak üzere bitkilerden herhangi birini kaynayan suyun içine atarak 30 dakika beklenmeli ve daha sonra saça uygulanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir