KURU CİLTLER İÇİN BAKIM MASKELERİ

Cilt Bakım

KURU CİLTLER İÇİN BAKIM MASKELERİ

Her insanın kendini has bir cilt tipi bulunmakta  ve gereken cilt bakımını da buna göre yapmaları gerekmektedir. Normal cilt tipleri en sorunsuz ve bakımı en kolay olan cilt tipi olmaktadır. Çok fazla cilt problemi yaşanmamakta ve buna bağlı olarak da kişileri zorlamamaktadır. Çok bilinen cilt tiplerinden biri de yağlı cilt tipleri olmaktadır. Yağlı cilt tipinde, vücut normale oran ile daha çok yağ salgılamaktadır. Bu da kişiler ne kadar titiz olursa olsunlar cildin her daim yağlı gözükmesine neden olmaktadır. Bu cilt tipi için pek çok bakım maskesi ve uygun cilt ürünü olmaktadır. Bir diğer ve pek çok kişinin sahip olduğu cilt tipi de kuru cilt tipi olmaktadır. Sadece mevsim geçişlerinde değil, pek çok dönem cilt kuru ve nemsiz kalmaktadır. Belirli dönemlerde de pul pul dökülerek kişileri zor durumda bırakmaktadır. Kuru ciltler için bakım maskeleri olmakta, cildin nemlenmesi ve daha parlak gözükmesi için
pek çok doğal krem bulunmaktadır.

Bakım Maskeleri

 1. Bal ve Muz Maskesi: Kuru ciltler için bakım maskelerinden ilki içeriğinde bbal-muz-maskesiol miktarda mineral ve vitamin barındıran muz ile yapılmaktadır. Cildin ihtiyacı olan vitamini muz fazlası ile karşılamaktadır. Ayrıca, tahriş olmuş cildin iyileşmesi için de bal ve muz ikilisi fazlası ile tercih edilmektedir.
 • 1 orta boy muz
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 3 çay kaşığı bal

Hazırlanışı; kase içerisine konulan muz iyice ezilmeli ve daha sonrasında üzerine yoğurt ve bal konularak krem kıvamına gelene kadar karıştırışmalıdır. Cilt, iyice temizlendikten ve kurulandıktan sonra maske masaj yaparak tüm yüz bölgesine uygulanmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanmalı ve ardındın bir nemlendirici ile cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.

 1. Elma ve Yulaf Maskesi: Yulaf, ciltte yer alan ölü hücreleri temizleyerek, cildin yenilenmesine yardımcı yulaf-maskesiolmaktadır. Ölü hücrelerden arınmış ciltte sivilce oluşumu da azalmaktadır. Elma da içeriğinde yer alan mineraller sayesinde kolajen üretimini sağlayarak, cildin yumuşamasına ve nemlenmesin de etkili olmaktadır.
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 1 orta boy elma
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı; ilk olarak elmanın kabukları soyulmalı ve ezilmelidir. Daha sonrasında üzerine diğer bütün malzemeler konularak, krem kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Cilt temizlendikten sonra hazırlanan maske yüz ve boyun bölgesine sürülerek, 15 dakika boyunca ciltte kalmalıdır. Ilık su ile arındırılmalı ve ardından nemlendirici bir krem ile cilt nemlendirilmelidir.

 1. Çikolata maskesi: İçeriğinde yer alan mineraller ile cildin daha parlak ve daha canlı gözükmesine yardımcı cikolata-maskesiolmaktadır.
 • 100-150 gram siyah çikolata
 • 1 bardak süt
 • 3 yemek kaşığı tuz

Hazırlanışı; derin bir kap içerisine çikolata konulmalı ve ocakta eriyene kadar beklenmesi gerekmektedir. Eriyen çikolata soğuması için kenara alınmalı ve bir süre beklenmelidir. Ayrı bir kap içerisinde süt ve tuz karıştırılmalı ve sonrasında üzerine çikolata eklenerek karıştırılmaya devam edilmelidir. Maske hazırlandıktan sonra cilde sürülmeli ve 15 dakika boyunca beklenmelidir. Daha sonrasında ılık su ile ciltten arındırılması yeterli olmaktadır.

 1. Kahve Maskesi: Her evde bol miktarda bulunan kahve ile kuru ciltler için bakım maskeleri arasında en çok tercih edilen maske çeşidi olmaktadır. Bunun nedeni ise, kahve cildi temizlenmekte ve cildin nemli kahve-maskesikalmasına yardımcı olmaktadır.
 • 2 yemek kaşığı çekilmiş kahve
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 3 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı

Hazırlanışı; tüm malzemeler bir kap içerisine konulmalı ve pütürlük kalmayana kadar karıştırılmaya devam edilmesi gerekmektedir. Temizlenmiş ve kurulanmış cildin tamamına maske sürülmeli ve yarım saat süre ile beklenmesi gerekmektedir. Yarım saat dolduktan sonra ılık su ile durulanarak, nemlendirici sürülmesi gerekmektedir.