KURU SAÇ DERİSİ

KURU SAÇ DERİSİ

Kişilerin genel olarak saçlarına yaptıkları bakım herkes tarafından bilinen ve bakım için pek ürün kullandıkları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak saç bakımı yapılırken kişilerin saç tipini bilmesi ve buna göre bakım yapmaları gerekmektedir. Saç tipinden ziyade, saç bakımı deriye yapıldığı için genel olarak saç derisi önemli olmaktadır. Orada yer alan gözeneklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri verilmesi gerekmektedir. Kuru saç derisi, saç derisi tiplerinden bir çeşit olmakta ve kişileri belirli dönemlerde zorlamaktadır. Yağlı saç derisine oran ile daha az saç sorunu olsa da, özellikle yaz aylarında kurumak ile birlikte kepek sorunu fazlası ile oluşmaktadır. Kuru saç derisi için pek çok doğal maske ve doğal karışım olmaktadır. Bu maskeler ile, saç derisini yumuşatıp nemlendirerek saç derisinde yer alan sorunlar giderilmektedir.

Kuru Saç Derisi Maskeleri

Zeytinyağı Maskesi; kuru saç derisinde aslında hem saç derisini nemlendirmek hem de saçlara gereken bakımı yapmak için en çok tercih edilen doğal yağ çeşidi zeytinyağı olmaktadır.
1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
1 yemek kaşığı jojoba yağı
1 yemek kaşığı Hint yağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı; bütün yağ çeşitleri bir araya getirilerek, homojen bir hal alana kadar karıştırılmalıdır. Daha sonrasında saç derisine masaj yapılarak önce saç derisine daha sonra da saçın tamamına uygulanmalı ve 15 dakika süre ile beklenmesi gerekmektedir. Süre bittikten saç derisini nemlendirecek bir şampuan ile yıkayarak yağı saç derisinden iyice arındırılması gerekmektedir. Haftada bir kez uygulanması yeterli olmaktadır.

Elma Sirkesi Maskesi; saç derisinde kuruluktan dolayı fazlası ile kepek sorunu meydana gelmektedir. Kepeğe de en iyi doğal çözüm elma sirkesi olmaktadır. Bu yüzden hem saç derisinin nemlendirilmesi hem de kepek sorunundan kurtulmak için elma sirkesi ile maske uygulanması doğru bir çözüm yöntemi olmaktadır.
10 su bardağı su
1 su bardağı sirke
Hazırlanışı; elma sirkesi ile su belirtilen miktarda karıştırılmalıdır. Daha sonrasında ağzı spreyli temizlenmiş bir şişenin içerisine konulmalı ve her banyo öncesinde saç ve saç derisine uygulanmalıdır. Yarım saat bekledikten sonra, saçların yıkanması gerekmektedir. Saçlar şampuanlandıktan sonra durulama suyu olarak da hazırlanan karışım kullanılabilmektedir.

Limon Suyu Maskesi; içerisinde bol miktarda C vitamini barındıran ve saç derisinin ihtiyacı olan mineralleri barındırıan limon suyu ile de kuru saç derisi bakımı yapılmaktadır.
3 su bardağı limon suyu
Hazırlanışı; saçın uzunluğuna göre bu miktar artırılabilir ya da azaltılabilmektedir. Elma sirkesi maskesinde ki gibi spreyli bir şişenin içerisine limon suyu koyulmalı ve saçların tamamına özellikle saç derisine sıkılmalıdır. Sıkıldıktan sonra saç derisine masaj yapılmalı ve 2 saat süre ile saçları toplayarak beklenmesi gerekmektedir. 2 saatin sonunda nemlendirici bir şampuan ile saçlar yıkanmalıdır. Ancak limon suyu maskesi uygularken dikkat edilmesi gereken bir nokta olmaktadır. O da limon suyunu uyguladıktan sonra saçların bir süre güneş görmemesi gerekmektedir. Bu yüzden bu maskeyi gece yatmadan önce uygulanması daha sağlıklı olmaktadır. Haftada bir uygulanması yeterli olmaktadır.

Karbonat Maskesi; kuru saç derisinden dolayı saç derisinde oluşan kepek sorununu çözmek için karbonat maskesi kullanılmaktadır.
1 su bardağı karbonat
¾ su bardağı su
Hazırlanışı; macun kıvamına gelene kadar su ve karbonat bir kap içerisinde karıştırılmalıdır. İlk başta saç derisine masaj yapılacak şekilde sürün ve daha sonrasında saçın tamamına yedirin. 10 dakika bekletin ve ardından nemlendirici bir şampuan ile saç derisinden arındırın. Kepek ve kuru saç derisi için 2 haftada bir saçlarınıza uygulayın.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir