LEYLAK YAĞININ KULLANIM ALANLARI VE KULLANIM ŞEKLİ

Bitkilerle Saç Bakımı

Kişilerin cilt bakımı yaparken son zamanlarda kullandıkları doğal yağlardan biri de leylak yağı olmaktadır. Aslında leylak yağı sadece cilt bakımında değil, aynı zamanda vücudun da ihtiyaç duyduğu bir doğal yağ olmaktadır. Leylak yağının içerisinde yer alan C vitamini sayesinde kış aylarında hastalık oranları düşmekte, anti oksiden özelliğe sahip olduğu için vücudun bağışıklık sistemini artırmakta, ateş yükselmelerinde ateşi düşürmekte, astım ya da bronşit gibi nefes sorunlarına çözüm olmaktadır. Aslında bunun gibi daha pek çok duruma da ilaç olarak kullanıldığı herkes tarafından bilinmemektedir. Bunların yanı sıra leylak yağının kullanım alanlarından biri de cilt bakımı olmaktadır. Kırışıklık giderici, cildin sarkmasını önleyici, cildin nemlendirilmesini sağlamak gibi pek çok farklı kremin ya da cilt bakım ürününün yaptığı işlemi leylak yağı tek başına yapabilmektedir. Bunların dışında da leylak yağının kullanım alanları bunlar ile sınırlı olmamaktadır. Ancak leylak yağının kullanım şekli biraz farklı olup, kullanılırken dikkat edilmesi gereken pek çok  nokta olmaktadır.

Leylak Yağının Mideye Olan Faydaları

Şişkinlik sonucunda vücutta yer alan toksinlerin atılmasında etkili olmaktadır.
Özellikle midede oluşan kurt ya da kurtçukların düşürülmesinde leylak yağı doğal antibiyotik etkisi olmaktadır. Bunların aynı sıra vücutta biriken gazın da geçmesine yardımcı olmaktadır.
Mide ve bağırsak bezlerinin de daha hızlı çalışarak metabolizmayı da rahatlatmaktadır.
İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
Kilo almak isteyen kişilerin önemli bir iştah açı olarak bilinmektedir.
Leylak Yağının Ağrı Kesici Olarak Kullanım Alanları
Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilecek krampların giderilmesinde kullanılmaktadır.
Omurilik, kas ya da romatizmal ağrılarda kullanıldığında kasların gevşemesine ve vücudun rahatlamasında etkili olmaktadır.
Siyatik ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır.
Leylak Yağının Elde Edilmesinde Yapılması Gerekenler

Aslında aktarlarda da satılan leylak yağını kişiler isterler ise evde de kendileri kolay bir şekilde elde edebilmektedirler. Bunun için gerekli olan malzemeler; taze leylak çiçekleri, temiz bir tülbent, geniş cam bir kase ve 2 bardak su olmaktadır.

Toplanan leylaklar dallarından koparılmalı. Daha sonrasında cam kasenin üzerine tülbent serilip, üzerine önce leylaklar koyulmalı daha sonrasında da üzerine 2 bardak su eklenmelidir. Kasenin ağzı kapatılarak bir gece boyunca bu şekilde beklenmeli ve daha sonrasında suyu çıkarılan leylaklar bir kenara koyulmalı ve leylak suyu da kaynatılmalı. İçi leylak dolu tülbenti de kaynatılan suyun içerisine koyun ve kaynatmaya devam edin. 1 saatlik kaynatma işleminin ardından soğuması için kenara koyun. Soğuduktan sonra içerisine 5 damla gliserin damlatın ve çalkalayın. Elde edilen leylak yağını serin bir yerde muhafaza edin.
Leylak Yağının Kullanım Şekli
Leylak yağının kullanım şeklinde ilk olarak, leylak çiçeğine ya da bu tarz çiçeklere herhangi bir alerji durumu var ise kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerin bu tarz doğal yağları kullanmadan önce bir uzman ile görüşmesi yada alerji testi yaptırması daha sağlıklı olmaktadır.
Tek başına kullanılmadan önce mutlaka başka bir doğal yağ ile seyrelterek kullanın. Leylak yağını satın alırken alınan yere ya da yetkili kişilere sorarak kullanılması gerekmektedir.
Çok sık ve aşırı miktarda kullanılması önerilmemektedir.
Leylak yağını hamilelik ya da emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir.
Çocukların kullanmasından önce mutlaka bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir.
Leylak yağı kullanıldıktan sonra oluşabilecek bir alerjik durumda hemen bir uzman ile görüşülmesi ve kullanımın bırakılması gerekmektedir.