MADEN SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

Cilt Bakım

MADEN SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan maden suyunun cilde faydaları da bulunmaktadır. Aslında asitli olmasına rağmen, sağlıklı içecekler kategorisinde yer almak ile birlikte pek çok alanda kullanılmaktadır. Cilde iyi gelmesinin nedeni ise, içerisinde silis yer almasından kaynaklanmaktadır. Pek çok kişi silisin ne olduğunu bilmemektedir. Silis, kollajen hücrelerin ve elastin liflerin arasında yer alan yumuşak hücrelerin sıkılaşmasına yardımcı olmakta ve ciltte kırışıklık oluşumunu yavaşlatmaktadır. Maden suyunu sadece içilerek tükemaden-suyu-ile-bakimtilmesi bile cilde çok büyük fayda sağlarken, güzelleşme konularında da önemli bir anahtar parça olmaktadır. Bu anahtar parçanın doğru kullanılması sonucunda hem cilt bakımı yapılmakta hem de cilt için sorun olduğunda çözüm olarak kullanılmaktadır.

Maden Suyunun Cilde Faydaları

 1. Maden suyu içildiğinde ferahlama ve rahatlatma hissi yaratmaktadır. Cilde uygulanması sonucunda da bu his yaratılmaktadır.
 2. Pürüzlü ve kuru ciltlerin bakımında kullanılmaktadır. Düzenli kullanım sonucunda pürüzsüz bir cildin yanı sıra, kuru cilt yapısına sahip kişilerin ciltleri nemlenmektedir.
 3. Hava kirliliğinden oluşabilecek kir, pis ya da tozun ciltten arındırılmasına yardımcı olmaktadır.
 4. Ciltte yer alan gözeneklerin temizlenmesinde ve sonrasında sıkılaşmasında, cildin daha da güçlenmesinde etkili olmaktadır.
 5. Özellikle yüz bölgesinde mimiklerin sonucunda oluşan çizgilerin azalmasında kullanılmaktadır.Portrait of health woman holding bottle with moisturizer cream and applying it on her face
 6. Cildin nem dengesini sağlamakta ve kırışıkların oluşumunu azalmaktadır.

Cilt Bakımında Maden Suyunun Kullanım Alanları

 • Cilt temizlenmesi yapıldıktan sonra bir pamuk yardımı ile gözeneklerin daha sağlıklı olması için cildin silinmesi gerekmektedir. Bu işlem için maden suyu iyi bir çözüm olmaktadır. Daha sonrasında yüzü nemlendirmek, hem cildin kurumasını engellemekte hem de maden suyunun etkisini daha iyi göstermesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, cilde uygulanan özel bir maske sonrasında kullanılacak olan maden suyu da maskenin etkisini artırmaktadır.
 • Cilt bakımın en önemli ayrıntısı temiz olmasından geçmektedir. Hava kirliliği, makyaj kalıntıları gibi durumlardan sonra cilt kirli kalacağından mutlaka bir yüz temizleme ürünü ile temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme işleminden sonra pamuğa sıkılan maden suyu ille tonik birlikte kullanıldıklarında daha çok etkili olmaktadır. Ancak maden suyu pamuğu ıslattıktan sonra mutlaka pamuk sıkılarak suyunun akıtılması gerekmektedir.
 • Kişilerin bakım yaparken cildine uyguladıklar pek çok maske çeşidi olmaktadır. Bu maskelerin içlerinde vazgeçilmez parçalardan biri de su olmaktadır. Ancak çeşme suyu kullanmak yerine maden suyunun kullanılması daha sağlıklı olmaktadır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller, cildin ihtiyacını fazlası ile maden-suyunun-cilde-faydalarikarşılamaktadır.
 • Makyaj temizlendikten sonra tonik ile kullanıldığı gibi cilt bakımında maden suyunun kullanım alanlarından biri de ciltte yer alan makyajı silmek olmaktadır. Makyaj temizlemeye suyu ya da losyonu bulamadığınız takdir de her zaman kolay bir şekilde bulunan maden suyu ile bu işlem kısa sürede hal olmaktadır. Bir pamuk yardımı ile ciltte yer alan makyaj hem temizlenmiş olmakta hem de vitamin ve mineraller sayesinde beslenmiş olmaktadır.
 • Özellikle özel günlerde kişiler makyaj yaptırdıktan sonra yüzlerine makyaj sabitleyici sıkmaktadır. Bu makyaj sabitleyicisinin içerisinde kimyasal bileşenler bulunmakta ve bu da cilde zarar verebilmektedir. Bunun yerine tamamen doğal olan maden suyu, makyaj sabitleyicisi olarak da kullanılabilir. İçi boş bir sprey kutusunun içerisine konulan maden suyu ile bu işlem tamamlanmaktadır. Ancak önemli bir ayrıntı olmaktadır. Bu da şu ki; bu şişenin içinin tamamen temizlenmesi ve kimyasal bileşenli herhangi bir ürünün kalıntısının kalmaması gerekmektedir. Yoksa yapılan işlem hiçbir anlama gelmemektedir.
 • Yüz bölgesinde dönem dönem sivilceler meydana gelmekte ve kişileri bu durum rahatsız etmektedir. Maden suyu bu konuda da kişilere hemen çözüm olmaktadır. 1 çay bardağı maden suyu ile 4 damla limon suyu karıştırılmalı ve pamuk yardımı ile sivilcelere sürülmelidir. Sivilcelerin daha kısa sürede kurumasına ve iltihabının akmasında etkili olmaktadır.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi maden suyunun sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle selülit olan bölgelere maden suyu ile yapılan masajlar sonucunda cilt biraz daha sıkılaşmaktadır.
 • Cilt bakımında maden suyunun kullanım alanlarından sonuncusu da saç bakımından gelmektedir. Eğer saçlar; kuru, bakımsız ve cansız gözüküyor ise şampuan kullanmadan saçların maden suyu ile yıkanması saçların daha canlı olmasında etkili bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Yıkama işlemi ile uğraşmak istemeyenler ise, saçlarına bir sprey şişesi yardımı ile maden suyu sıktıktan sonra kurutmak da yeterli maden-suyu-ile-cilt-bakimiolmaktadır.

Maden Suyunu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Cilt ve saç bakımında mutlaka sade soda kullanılması gerekmektedir. Meyveli ya da aromalı maden sularının içerisinde daha farklı bileşenler yer almakta ve ciltte yer alabileceği problemler bilinmemektedir.
 • Kişilerin karıştırdıkları en büyük ve maden suyu kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumların başında gelen nokta ise, maden suyu ile soda farklı olmaktadır. Maden suyunun içerisinde karbondioksit gazı doğal halde bulunurken, sodaya bu gaz daha sonradan ilave edilmektedir. Ayrıca maden suyunun cilde faydalarından biri de içerisinde pek çok mineral bulunurken, sodanın içerisinde mineral yer almamaktadır.
 • Tansiyon hastalarının maden suyu kullanırken dikkatli olması gerekmektedir. Aşırı tüketimde tansiyon yüksekliği yaşanmaktadır.
 • Bazı kaynaklara göre maden suyu tüketiminin fazla olduğu durumlarda böbreklerde böbrek taşı oluşumu söylenmektedir. Bu yüzden aşırı tüketimden kaçınmak gerekmektedir.