Mandalin Esansiyel Yağı

Mandalin Esansiyel Yağı

Mandalin Esansiyel Yağı

mandarina yağı

Mandalin Esansiyel yağının yararları :  Antiseptik, antispazmodik, dolaşım, sindirim, karaciğer, sinir gevşetici, sakinleştirici, mide ve tonik madde gibi özelliklere sahiptir.

Mandalina portakal  gibi bilinen bir narenciye ürünüdür. Mandalina esansiyel yağı bir çok hasatlığa iyi gelir. Bu bitkinin botanik adıReticulatadır .

Mandalina uçucu yağı, meyvelerin yeni soyma soğuk sıkma ile ekstre edilmiştir. İçeriğin de alfa thujone, alfa pinen, beta pinen, kamfen, sitral, sitronelal, gama terpinolen, geranial, limonen, linalol, metil metilantranilat, mirsen, nerol içerir sabinen ve terpineol gibi sağlık için yararlı onlarca madde vardır.

Bunların dışın da mandalina yiyecek ve içecek, kozmetik, sabun, yağ ve parfüm endüstrisinde bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Mandalina yağının, çeşitli güçlü tıbbi özellikleri vardır.

Antiseptik: Septik halinin yanı sıra diğer bakteri, mantar ya da viralenfeksiyonlardan yaraları korur. Mandalina yağıyaranın üzerine koruyucu bir kaplama oluşturur ve böylece mikropların girmesini engeller, etkilenen yerde kan, trombosit ve lökositlerin toplanmasını teşvik etmektedir. Ayrıca,  bakteri ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir ve böylece bu koruyucu etkinin yanın da, onları öldürür.

Antispazmodik: Kas spazmı ,krampları ve kas çekilmesi,  solunumda sisteminde ki  spazm sıkıntıları, tıkanıklık ve yorucu öksürükler gibi hastalıkların tedavisine yardım eder. Sindirim sistemi, spazmlar kusma ve sinir sisteminde spazm sinir  vekonvulsiyonlar olurken mide ağrılarını azaltır. Ancak bitkisel ve herhangi bir olumsuz yan etkiye sahip olmayan  mandalina uçucu bir bitki yağıdır. Sadece birkaç damlası ile spazm tedavi edilecektir.

Dolaşım: Mandalina, yağı, özellikle gençleşmek ve genç ve canlı görünüm için cildi besler cilt altındaki, kan ve lenf dolaşımını artırır. Bu geliştirilmiş dolaşımı da sıcaklık oluşturur ve romatizma  darahatlama sağlatır. Bu aynı zamanda büyümeyi artırır bağışıklığa yardımcı olur.

Mandalina yağı idrar, dışkı ve ter dahil atılımı vasıtasıyla vücuttan toksik ve istenmeyen maddeleri kaldırarak kanı temizler. Apseleri toksin çökelmesi kaynaklanan hastalıkları önler.

Sindirim: Öğle veya akşam yemeğinden sonra bu yağı birkaç damla tüketebilirsiniz. Mideye sindirim suların da safrayı uyararak hazmı kolaylaştırır. Ayrıca, iştahı açar.

Karaciğer: Mandalina yağı safrayı korumak için yardımcı olur ve enfeksiyonlara karşı korur gibi bu yağlar karaciğer için iyidir. Ayrıca karaciğeri güçlendirir ve fonksiyonlarını optimize eder.

Sinir Relaxant: Yağ, yaygın birsedatif olmasına rağmen, rahatlatıcı ve sakinleştirici sinir  bozuklukların da daha belirgin. Epilepsi, histeri ve konvülziyon atakların da sakinleştirici etki yapar. Ayrıca, stresi azaltır.

Mandalina esansiyel yağı yaraların ve aşınma ve yıpranma belirtilerinin iyileşme süresini hızlandırır. Yeni hücrelerin ve dokuların büyümesini destekler. Aynı zamanda vücudun düzgün büyümesini destekler.

Tonik: Mandarin esansiyelyağı  genel sağlık ve bağışıklık sisteminin işlevini artırır. Bir tonikolarak  solunum, sindirim,  dolaşım, nevrotik, boşaltım, sinir ve endokrin sistemleri de dahil olmak üzere işleyen tüm organik sistemlerin de, vücudun büyüme ve düzgün işleyişine yardımcı olur.Aynı zamanda, vücudun genel bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir