Maydanozun Saça Faydaları

Maydanozun Saça Faydaları

maydanozun-saca-faydalariMaydanozun Saça Faydaları

Maydonoz sadece salatalara katılan bir ot değil aynı zamanda tüm doğal bitkiler ve kürler gibi bir şifa kaynağıdır. Sütle yarışacak kadar kalsiyum içeriği, ödem atıcı olması bilinen özellikleridir. Bu sebeple sık sık ödem sorunu yaşayanlarda kaynatılmış suyunun içilmesi ya da çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Vücuttaki fazla suyu attırarak çoğu hapı çöpe attırır, kilo kaybının yanında vücuttan toksinlerinde uzaklaşmasına dolaylı olarak yardım eder. Sadece vücudunda ödem olanlar değil toksinlerden kurtulmak içinde detoks programlarının temel besinlerindendir. Ödem değil, vücuttan zehirli suyun atılmasını kolaylaştırmak için de kullanılır. Diyet dönemleriyle birlikte aldığınız maydonozu her zaman tüketin.

Maydanozun saç için faydaları:
Bunların yanında yüksek c vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara yakalanma sıklığınız azalır. C vitamini aynı zamanda demirin emilimini arttığı için demir ilaçlarıyla birlikte alınabilir. Diş eti rahatsızlıklarına c vitamini içeriği sebebiyle büyük destek olur, diş eti çekilmelerini önler. Fazla süt içmeyi sevmeyenler bol bol maydonoz ve diğer yeşillikleri tüketebilir. Maydonoz ödem attırıcı özelliği ile tansiyon şikayetlerinde de basıncı düşürerek tansiyonun kontrol altına alınmasına destek olur. Bir çok özelliği sayesinde şifa dağıtan maydanozu masanızdan eksik etmeyin. Gelelim maydanozun genel yararlarına, aşağıda maddeler halinde yararlarından bir kısmını okuyacaksınız.

  1. Saç Dökülmesi Kontrolleri:

Maydonoz özellikle saç kaybı yaşayanlar ve zayıf saçlara sahip olanların besin yetersizliklerinden kaynaklanan sorunlarını çözmede besinler açısından zengindir. Bu nedenle maydanozun saça faydaları arasında saç dökülmesi de vardır. Başta c vitamini olmak üzere bir çok vitamin ve mineral içeren maydanoz saçlarınızın güçlenmesinde dışardan tonik olarak uygulanabileceği gibi en önemli yöntemi maydanozu çiğ olarak tüketmektir. Kaynatmakta bir yöntem olmasına rağmen kaynattığımızda bir takım bileşikler yararsız kalacaktır. Maydanozun geleneksel kullanımı kafa derisini dezenfekte etme yöntemidir. Bu sayede kafa derisinde oluşacak mantar ya da mikrobiyal büyümeyi inhibe eder. Herhangi bir saç sağlık probleminiz varsa saç toniğini denemeniz önemlidir, böylelikle oluşan ya da oluşmak üzere olan hastalıklardan kurtulmuş olacaksınız. Hem de ilaçların yanında hiç bir yan etkisi olmadan çalışacaktır. Saç kaybını kontrol etmek için saç toniği olarak görev yapar.

Maydanozlu saç bakım kürü hazırlama, saça faydaları:

Bu apigenin, TGF-beta1 geninin düzenlenmesi yoluyla saç dökülmesini denetleyen bir antioksidan flavonoid içerir. Özellikle başta erkekler olmak üzere saç dökülmesinden müzdarip olanlar kesinlikle bu kürü denemeliler. Saçlarınıza zarar vermediği gibi ekstra parlaklık sağlar. Kısacası denemekten zarar gelmez.

  • Maydanoz bir avuç alarak buna 100 ml su ilave edin.
  • Islak saç derisine bunu toniği uygulayın havluya saçlarınızı sarın ve bir saat boyunca bekletin.
  • Sonra şampuan ile yıkayın.
  1. Doğal Saç Rengini korur:

Maydanoz saçınızın doğal rengini korumaya yardımcı olur, bakırı yüksek miktarda içerir. Bu topikal uygulanabilir ya da diyette büyük miktarlarda alınabilir. Doğal olarak saç rengini korumak isteyenlere tavsiye edilir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir