Menekşe Sabunu Menekşe Yağlı Sabun

Menekşe Sabunu Menekşe Yağlı Sabun

Menekşe Sabunu Menekşe Yağlı Sabun

Menekşe sabunu faydaları neler?

Menekşenin şifalı bir ot olduğu tarih boyunca bilinmektedir. Menekşe glikozitler, flavonoidler, saponinler,  alkaloidler,  müsilaj ve diğer şeyler yanında tanen de içerir . Bu bileşikler çeşitli rahatsızlıkları tedavi için çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Hipokrat, eski zamanlarda, en iyi karaciğer bozuklukları tedavisinde menekşeyi kullanmıştır.  16. yüzyılda, İngilterede müshil tedavisi için kendi menekşe şuruplarını yaptılar. Bir çok hastalığa deva olan menekşe aynı zamanda salisilik asit içerir yani doğal bir ağrı kesicidir. Analjezik, anitiseptik, afrodizyak ve anti romatizmal özellikleri de vardır. Afrodizyak , uçucu bir yağ olması ve hoş kokusu sebebiyle aromaterapilerde de sıkça kullanılmaktadır.

Menekşe yağı saça cilde yararları

Menekşe yağı özellikle saçı nazik bir şekilde yıpratmadan ve yormadan nemlendirir, saçlar için sıkça kullanılması da bu sebeptendir. Menekşe yağını saçınıza haftada üç gün kullanabilirsiniz, bunun yanında şampuanınıza da katabilir yada sabunundan da faydalanabilirsiniz.

Menekşe sabunu tercih ederseniz, muhteşem mor rengiyle farklı yağ kombinasyonlarıyla karşınıza birçok çeşit çıkabilir. Önemli olan menekşe yağı oranı yüksek organik ve kimyasal kullanılmamış sabunu tercih etmenizdir.

Menekşe sabununu kullandığınızda saçı köpürttükten sonra 2 dk bekleyip sabundaki özlerin saça nufüs etmesini sağlayın daha sonra durulayın. Saçınıza yumuşaklık kattığı saçınızın matlığını düzenli kullanımda ortadan kaldırcaktır. Kafa derisini nemlendirmesi sebebiyle uzun vadede destekleyicilerle birlikte deriyi nemlendirip pul pul döküntüleri ortadan kaldırıp kepeği azaltacaktır.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir