Mercan Köşk Uçucu Yağının Faydaları

Şifalı Bitkiler

Mercan Köşk Uçucu Yağının Faydaları

mercan köşk yağı

Mercanköşk uçucu yağının sağlığa yararları: analjezik, kas gevşetici, afrodizyak, antiseptik, antiviral, bakteri, gaz giderici, sefalik, uyarıcı, terletici, sindirim, idrar söktürücü,  balgam söktürücü, mantarlar, düşük tansiyonlu, müshil , yatıştırıcı, mide, vazodilatör madde gibi özellikleri vardır.

Bu uçucu bitki yağı da bilimsel adı olan dokuma mercanköşk, olarak bilinen mercanköşk bitkisinin taze ve kuru yaprakları hem de buhar distilasyonu ile ekstraksiyon işlemine tabi tutulmaktadır Origanum Marjorana bilimsel adıdır .Mercanköşk yağı ana bileşenleri sabinene, alfa terpinen, Gama terpinen, simen, terpinolen, linalol, Sabinene Hidrat, linalil asetat, terpineol ve Gamma terpineol içerir. Bu yıllardır çok iyi bilinir ve tıbbi kullanımlar için  uygundur .Akdeniz bölgesinde bir bitkidir.

Mercanköşk Esansiyel Yağının  Sağlık İçin Faydaları

Bu çok yönlü uçucu yağda,  kesinlikle genel sağlığa yardımcı olacak bir çok şey bulabilirsiniz

Analjezik: mercanköşk yağı soğuk algınlığı, ateş, inflamasyon, kas, diş ağrısı, baş ağrısı ve çok sayıda diğer kaynaklarla ilişkili ağrıyı azaltır. Bu konuda en iyi yönü ise piyasada mevcut diğer analjezik ağrı kesicilerin aksine, herhangi bir yan etkisinin  olmamasıdır.

Antispazmodik: Mercanköşk uçucu yağıspazmlar ve ilgili problemlerin neredeyse her türüne yardımcı olur. Bu  bacaklar, solunum sistemi , bağırsaklar , kas spazmları nihayetinde spazmı giderir.Ayrıca kontrol edilemeyen spazmların neden olduğu kasılmalar da kullanılır.

Anafrodizyak: Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, bu bir afrodizyak olmaz tam tersidir. Mercanköşk uçucu yağ  cinsel arzularını kontrol etmeye yardımcı olur. Bu özellik, anormal ve aşırı cinsel dürtülerden muzdarip olanlar için faydalıdır.

Antiseptik: mercanköşk yağı antiseptik özellikleri ile hem dış ve iç yaralar için iyi bir uygulama yapar. Ayrıca antiseptik losyon ve kremler  de antiseptik madde olarak iyi işlemektedir. Bu septik olma ve tetanoz gelişmesine karşı yaraları korur.

Antiviral: Ayrıca, bu tür soğuk algınlığı, grip, kabakulak, kızamık ve suçiçeği gibi virüs hatta ve onlarla ilişkili hastalıkların, enfeksiyonları kür etkili olabilir.

Mikropları öldürücü: Mercanköşk yağı bakterileri öldürür, bu yüzden gıda zehirlenmesi, tifo, sıtma, kolik ve kolon, deri bakteriyel enfeksiyonlar, sindirim sistemi, idrar yolları ve boşaltım sisteminin diğer parçalarını sizin için koruyabilir.

Mercanköşk uçucu yağ verimli olabilecek herhangi bir gaz sorunu için işlevlidir. Bu karın bölgesindeki kasları rahatlatarak gazları güvenli bir  geçiş sağlar ve aynı zamanda  daha sonra gaz durur. Bu tür hazımsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, göğüs ağrısı, hipertansiyon ve aşırı gaz gibi ilgili bir takım sorunlardan kurtulmak için yardımcı olur.

Sefalik: Mercanköşk yağı beynin işleyişi için çok iyidir. Sağlıklı ve aktif tutar ve bu suretle Alzheimer hastalığı ve bunama gibi zayıflatıcı koşulları giderici, ileri yaşlara dönük olarak bunlara izin vermez.

Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz, yan etki yaptığında hemen kesiniz ve uzun süreli kullanmayınız.