MERSİN UÇUCU YAĞI FAYDALARI

MERSİN UÇUCU YAĞI FAYDALARI

MERSİN YAĞININ YARARLARI

antiseptik, büzücü, deodorant, balgam söktürücü ve sakinleştirici madde gibi özellikler isnat edilebilir.

Mersin esansiyel yağ mersin bitkinin çiçekleri, yaprakları,  gövdesinin, buhar damıtma yoluyla eldesiyle elde edilir.Myrtuscommunis botanik dünyasındaki adıdır. Ana bileşenler sineol, mirtenolden, pinen, Myrtenyl Asetat, geraniol, linalul, kamfen ve borneol bulunmaktadır.

Mersin bitkisi ilk olarak antik Yunanistan’da Afrodit, Aşk ve Güzellik Tanrıçası ile ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, cesur askerler, sporcular ve soylular onun yaprakları ile onurlandırıldı. Ayrıca birçok tıbbi özelliği için kullanıldı.

Mersin Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Antiseptik: Bu özellik mersin esansiyel yağını yaralar üzerinde uygulamak için uygun bir madde yapar. Bu mikroplar yaraları dezenfekteeder ve böylece hasar nedeniyle olan bir demir nesne temasında, sepsis ve tetanoza karşı korur, izin vermez.

Kanamayı durdurucu: gargara kullanıldığında, mersin esansiyel yağı dişeti korur ve dişe bağlanarak diş sağlamlığını garanti eder.Ayrıca, cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkları azaltmak için yardımcı olur. Ayrıca kan damarlarını uyararak kanı durdurmaya yardımcı olabilir.

Deodorant: Mersin esansiyel yağı kötü kokuları ortadan kaldırır. Bu tütsü çubukları ve brülör, oda spreyleri gibi fumigant ve vaporizörlerde kullanılabilir. Ayrıca, vücut deodorantı veya parfüm olarak kullanılabilmektedir.Bazı ticari deodorantlar gibi deride kaşıntı, tahriş veya yama gibi hiçbir yan etkisi yoktur.

Balgam söktürücü: mersin yağı bu özellikle varlığını ve balgamın daha fazla birikmesini azaltır. Ayrıca burun yolları, bronşlarda tıkanıklık ve soğuk algınlığından kaynaklanan akciğerleri temizler ve öksürük için rahatlama sağlar.

Sinir:  Bu sinirlerin istikrarını korur. Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı gibi sinir ve nörotik bozukluklar, çalkalama uzuvlar, korku, baş dönmesi, anksiyete ve kronik strese karşı yararlı bir maddedir.

Sedatif: mersin esansiyel yağırahatlatır ve yatıştırır. Bu özellik aynı zamanda gerginlik, stres, sıkıntı, öfke, sıkıntı ve depresyon gibi inflamasyon, tahriş ve çeşitli alerji gibi sorunlarda rahatlama sağlar.

Afrodizyak: mersin esansiyel yağı Afrodit, aşk Yunan tanrıçası ile ilişkilidir. Bu iktidarsızlık, cinsel soğukluk, ereksiyon bozukluklarına ve libido kaybı gibi sorunları hafifletmek için çok iyi çalışır.

Anticatarrhal: Bu özellik solunum yollarındaki balgam ve nezle birikimini önler. Bu özellik aynı zamanda mukus oluşumunu engeller ve öksürük , nefes de rahatlama sağlar.

Dezenfektan: Bir bakteri, mikrop öldürücü, mantar öldürücü ve antiviral madde olan Mersin esansiyel yağı, enfeksiyonları engeller. Ayrıca ishali durdurmak için yardımcı olurken, mide ve bağırsak enfeksiyonlarını  için tedavide yardımcı olur.

Diğer Faydaları: Bu cilt bakımı için ve hemoroid, akne, sivilce, sistit, idrar yolu enfeksiyon ve akıntı gibi kronik sorunlara karşı kullanılabilir. Son olarak, bebekler ve yaşlılarda akciğer enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Bu yağı da tıpkı diğer yağlar gibi kullanmadan önce doktorunuza başvurarak kullanınız. Herhangi bir yan etki durumunda kullanımı sonlandırınız.

Bu yazıyı paylaş

Comment (1)

  • Emel Akkaya Yanıtla

    Çok zengin içerikli bir saç ürünü

    10:46 içinde 17 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir