MEVSİMİNE GÖRE DUDAK BAKIMI

Cilt Bakım

MEVSİMİNE GÖRE DUDAK BAKIMI

Dudak bakımında, kişilerin içerisinde bulundukları mevsimin de önemi son derece büyüktür. Her mevsim için farklı bir dudak bakımı rutini uygulanması, dudakların çok daha pürüzsüz ve doğal durmasını sağlamaktadır. Kış aylarında kişilerin ciltlerinde çok daha yoğun bir şekilde kuruluk meydana gelebilmektedir. Cilt ve yüzlere daha etkili ve yoğun nemlendiricilerin kullanılması gerekmektedir. Bu durum, son derece hassas bir yapıya sahip olan dudaklar için de geçerli olmaktadır. Kullanılacak olan dudak bakım ürünlerinin yanı sıra birtakım doğal yağlar da dudaklarda yaşanan kuruluk ve çatlama problemi ile savaşmada etkili olabilmektedir.

dudak-peelingi

 

Bu kapsamda kullanılabilecek en etkili yağlardan biri de, Hindistan cevizi yağı olmaktadır. Son yıllarda oldukça fazla sayıda kişi tarafından büyük bir ilgi görmeye devam eden Hindistan cevizi yağı nemlendirme özelliği oldukça yüksek olan bir yağdır. Güvenilir ve kaliteli bir marka aracılığı ile elde edilen bu yağ, kişiler tarafından da son derece yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Hindistan cevizi yağının yanı sıra doğal zeytinyağı, salatalık, bal ve süt de özellikle kış aylarında kuruyan dudaklar için oldukça etkili olabilmektedir.

 

evde-dudak-bakımı-nasıl-yapılır

 

Mevsimine göre dudak bakımı yaparken, kozmetik ürünlerinden de destek almak etkili olabilmektedir. Piyasada çok sayıda marka tarafından dudak koruyucu ürünlerin satışı yapılmaya devam etmektedir. Bu koruyucular da birbirinden farklı özelliklere sahip olmakta ve böylelikle hemen her dudak kusuruna uygun olan bir ürün bulunabilmektedir. Kadınlar, makyajlarını yaparken ruj uygulamadan önce bu ürünleri kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra renkli dudak koruyucuları da bulunmakta olup birçok kadın tarafından yalnızca bu koruyucular da kullanılarak dudak makyajı tamamlanabilmektedir.

 

bakımlı-dudaklar

Gün içerisinde sıklıkla uygulanılması gereken bu ürünler, kadınlar tarafından son derece yoğun bir ilgi görmeye de devam etmektedir. Fakat bu konuda kişilerin dikkat etmesi gereken şey, ürünün içeriği olmalıdır. Soğuk kış günlerinde soğuktan hiçbir şekilde korunması mümkün olmayan dudaklara, içeriğinde kâfur, okaliptüs ve mentol bulunan ürünlerin uygulanmaması gerekmektedir.

Kış Mevsiminde Dudak Bakımı

Kış mevsiminde soğuktan kuruyan dudaklara, kişiler tarafından uygulanan en büyük hata ise sıklıkla dudakların yalanmasıdır. Anlık olarak kişilere iyi hissettirse de, dudak yalamak dudakların çok daha fazla kurumasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin dudaklarını yalamamaları için dudak koruyucu ürünleri yoğun miktarda ve sıklıkla uygulamaları da oldukça etkili olabilmektedir.

 

kışın-dudak-bakımı

Dudakların kurumaması için, dudaklarda bulunan ölü deriden arınmak da son derece önemli olmaktadır. Dudaktaki ölü deriden arınmak isteyen kişilerin, yatmadan önce kullandıkları diş fırçasından yardım almaları gerekmektedir. Diş fırçası bir miktar nemlendirilerek hafif hareketler ile dudaklara sürtülmelidir. Çok fazla bastırmadan yapılan bu işlem ile birlikte kişilerin dudaklarında bulunan ölü deriler, kısa bir süre içerisinde yok olabilmektedir. Bu işlemin ardından ise kişilerin muhakkak oldukça yoğun bir etkiye sahip olan nemlendiriciler ile dudaklarını nemlendirmeleri gerekmektedir. Dudak nemlendirme konusunda, son yıllarda çok sayıda kadın tarafından vazelin kullanımı söz konusu olmaktadır.

Dudaklar, genellikle kış aylarında soğuktan kuruyabilmekte ya da çatlayabilmektedir. Bu sebeple de kişiler kış mevsiminde dudak bakımı konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin özellikle de kış mevsiminde dudak bakımlarına büyük bir önem vermeleri gerekmektedir.

vazelin-ve-şeker-ile-dudak-bakımı

 

Yaz Mevsiminde Dudak Bakımı

Yaz aylarında da güneş ışığına direkt olarak maruz kalan dudakların da korunması son derece büyük bir önem arz etmektedir. Dudakların güneş ışığından korunmaması, birbirinden farklı olumsuz durumlarında meydana getirebilmektedir. Yaz mevsiminde dudak bakımı kapsamında, yalnızca dudak balmı kullanmak yeterli olabilmektedir. Bu sebeple de içerisinde güneş koruyucu bulunan dudak koruyucular, kişilerin yaz mevsiminde dudaklarına uygulayacakları bakımlarda etkili olabilmektedir. Dudaklardaki ölü derilerden arınma işlemine, yaz mevsiminde de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün bu işlemler ile birlikte kişilerin dudakları çok daha sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olabilmektedir.

yazın-dudak-bakımı-nasıl-yapılır

 

Bakımsız, kurumuş ve çatlamış olan dudaklar kişilerin görünümlerini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle de kadınların yaptıkları makyajların bütünlüğünü sağlama konusunda büyük bir öneme sahip olan dudak makyajında, dudakların pürüzsüz ve sağlıklı olması gerekmektedir. Kış aylarında genellikle koyu renkli rujlar uygulanmaktadır. Koyu renkli rujlar, dudaktaki kusurları çok daha belirgin bir hale getirmektedir. Düzenli periyotlar halinde dudaklara uygulanan bakım kürlerinin yanı sıra gün içerisinde sıklıkla uygulanan dudak koruyucu ürünler, dudakların çatlamasını ve kurumasını ciddi ölçüde engelleyebilmektedir.