MEYVELER İLE CİLT MASKELERİ

MEYVELER İLE CİLT MASKELERİ

Günümüz koşullarında oldukça fazla sayıda kozmetik markası bulunmaktadır. Bu markalar tarafından birbirinden farklı özelliklere sahip olan cilt maskeleri üretilmeye devam etmektedir. Kadınların güzelliklerine önem vermesi ve cilt bakımlarını eksiksiz bir şekilde yapmak istemesi ile birlikte, markalar da çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Fakat son yıllarda kadınlar bu gibi içeriğinde kimyasal madde bulunmasından dolayı bu tür maskeleri tercih etmemeye başlamıştır.

Doğada birbirinden farklı meyve bulunmakta olup, oldukça fazla faydaya da sahiptir. Doğanın insanlığa sunduğu bu mucize meyveler ile cilt bakımı yapmak da son derece kolay ve etkilidir. Bu kapsamda hangi meyvenin hangi faydaya sahip olduğu bilinmelidir. Böylelikle markalar tarafından üretilen maskelerden çok daha etkili, zararsız ve doğal bir maske hazırlamak da mümkün olabilmektedir. Meyveler ile cilt maskeleri, son yıllarda oldukça fazla sayıda kadın tarafından da tercih edilmeye devam etmektedir.

Canlandırıcı Etkiye Sahip Portakal Maskesi

Cilt üzerinde oluşan ince çizgilerin görünümünü hafifletmek ve cildin yeniden canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamak için portakal maskesi son derece doğru bir tercih olabilmektedir. Bir olgun portakalın suyu sıkılır ve içerisine bir yumurtanın sarısı ve bir tatlı kaşığı hakiki bal eklenir.

Tüm malzemeler güzel bir şekilde karıştırılır. Cilde uygulanan bu maske, ciltte yarım saat bekletilir ve daha sonrasında da ılık bir su ile temizlenir.

Cildi Parlatan Çilek Maskesi

Antioksidan ve anti aging özellikleri ile bilinen çilek, cilt maskelerinde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 2 tatlı kaşığı süt ve pirinç suyunun içerisine 20 adet orta boy çilek eklenir. Bir çatal yardımı ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar bütün malzemeler karıştırılır. Hazırlanan bu maske yüz ve boyun bölgesine ince bir taba halinde sürülür.

20 dakika bekletilmesi uygun olan çilek maskesi, ılık su ile yıkanarak temizlenir. Düzenli kullanım ile birlikte bu maske cildin toz ve kirden korunmasını sağlarken aynı zamanda cildin doğal parlaklığını da yeniden kazandırır.

Yüzü Derinlemesine Temizleyen Kayısı Maskesi

Kayısı, beta karoten maddesini içeren bir meyvedir. Beta karoten, özellikle sivilceli ciltlerde kullanılan ve aynı zamanda cildin derinlemesine bir şekilde temizlenmesini de sağlayan bir maddedir. Bu sebeple de cilt temizliği için kayısı maskesi oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 4 adet küçük boy kayısının posasının içerisine yarım yemek kaşığı kayısı çekirdeği tozu eklenir.

Bu iki malzeme güzel bir şekilde karıştırıldıktan sonra boyun ve tüm yüze uygulanır. Göz çevresine getirilmemesine ise ayrıca özen gösterilmesi gerekmektedir. Kayısı çekirdeği tozu hemen her yerde bulunmadığından dolayı bunun yerine yulaf kepeği ya da yulaf ezmesi tozu gibi alternatifler de koyulabilmektedir. Hazırlanan maske 20 dakika bekletildikten sonra yıkanabilir.

Cildi Nemlendiren Meyve Maskesi

Cildin nemlendirilmesi, özellikle de kuru cilt tipine sahip olan kişiler için son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. C vitamini ve zengin mineraller ise, cildin nemlendirilmesinde oldukça etkili bir görev almaktadır.

Bu kapsamda ise şeftali, muz ya da karpuz gibi meyvelerden destek alınabilmektedir. Bu üç meyveden mevsimine göre herhangi birisinden yarım su bardağı meyve suyu elde edilmelidir. Elde edilen bu suyun içerisine 1 yumurta, yarım yemek kaşığı hakiki bal, 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı yulaf eklenir. Bütün bu malzemeler akışkan olmayan bir kıvam elde edilinceye kadar karıştırılır. Göz çevresine gelmeyecek şekilde bütün yüze ve boyun bölgesine uygulanır. 15-20 dakika ciltte bekletilen bu maske, daha sonra temizlenebilir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir