NANE YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

Cilt Bakım

NANE YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

Avrupa’da en eski dönemlerde tıbbi amaçlar için kullanılan, Çin ve Japonya’da da tıbbi amaçlar uğruna kullanılmaktadır. Eski tarihin yanı sıra Mısır’da piramitlerin yapımında da nane yağının faynane-yagi-ile-bakimdaları ve kullanımına dair bazı belgeler bulunmuştur.

Nane, toplum içerisinde ne ufak sorunlarda bile akıllara gelen bir çözüm olmaktadır. Tek başına kullanılmasının yanı sıra, lavanta yağı ile kullanımı sonucunda da dünyada çok yönlü bir ilaç niteliğinde kullanılmaktadır.

Nane özünden elde edilen nane yağı, sağlık açısından kullanılmasının yanı sıra nane özü cildin rahatlamasına
yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda nane yağının içerisinde yer alan anti mikrobik faydalar ile birlikte yine içerisinde bulunan mentol sayesinde özelikle ağızda bulunan kötü koku problemi de giderilmektedir. Kişilerin yaşadıkları sindirim sorunlarının azaltılmasında etkili olmaktadır.

Bir diğer yararı da, kişilerin kas spazmı sorununda yakıcı özelliği olduğu için kasları gevşetmekte ve rahatlatmaktadır. Bu yüzden birçok kas kremi ya da losyonu naneli olmaktadır. Nanenin genel kokusu ferah olduğundan, mide bulantısı gibi şikâyetlerde kullanıldığı da herkes tarafından bilinmektedir. Kişilerin yüksek radyasyona maruz kalması sonucunda, bu etkiyi vücuttan atmada da yararı bulunmaktadır. Kişilerin mental olarak odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Nane yağının faydaları ve kullanım alanları çok fazla olmaktadır.

Nane Yağının Kullanım Alanları

 1. Sırt ağrılarının giderilmesinde, acılı ve ağrılı kas sorunlarında, tansiyon ve migrene bağlı baş ağrılarında en çok kullanılan ürün nane yağı olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalaburun_tikanikligi_icin_nane_yagir sonucunda nane yağı, mentol ve okaliptüs gibi bitkisel karışımlar ağrı kesici olarak belirtilmektedir. Ağrıyan bölgeye göre, gerek masaj yapılarak gerek ise ovularak ağrının hafifletilmesi gerekmektedir.
 2. Nane yağının kullanım alanlarından biri de içerisinde yer alan mentol, kişilerin daha rahat nefes almalarına ve nefeslerinin açılmasına yardımcı olmaktadır. Sinüzit sorunu yaşayan kişilerin de nefes darlığı
  yaşadıkları an burunlarına nane kokusunu getirmeleri rahatlamaya neden olmaktadır. Nane yağı aynı zamanda balgam söktürücü konusunda da ilaç olarak kullanılmakta ve soğuk algınlığı, bronşit, astım gibi diğer hastalıklarda da iyileşme sürecinde kullanılmaktadır.
 3. Eklem ağrılarında, doğal nane yağı ile birlikte lavanta yağı karıştırılmalı ve ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulanmaktadır. Soğuk buz etkisi görevi görmesinin yanı sıra, kişilerin kendilerini sıcak tutmaları gerekmektedir.
 4. Nane yağının kullanım alanlarından biri de kişilerin tokluk hissetmesinde olmaktadır. Kişiler acıktıklarında nane yağı kokusunu içlerine çekerek, açlık duygularını belirli bir süre bastırabilmektedirler. Kilo vermek isteyen kişiler, yemek yemeden önce ya nane yağı koklayarak ya da yemeklerine birkaç damla
  nane yağı dökerek çok fazla yememeye yaramaktadır.
 5. Kişiler uzun yolculuk yapmadan önce belirli enerji verici içeceklere başvurmaktadır. Ancamigren-cozumunde-nane-yagik bu içecekler kalp krizi gibi hastalıklara kadar yol açmaktadır. Bu tarz problemler ile uğraşmak yerine yola çıkmadan ya da uzun süreli ayakta kalınması gibi durumlarda nane kokusu alınması daha etkili ve sağlıklı olmaktadır. Ayrıca toksin görevi gördüğünden doğal enerji verici olarak da bilinmektedir. Kronik yorgunluk sorunu olan kişilerde dikkat toplama ve yoğunlaşma gibi durumları daha iyi hale getirebilmek için de kullanılmaktadır.
 6. Sadece cilde ya da vücut sağlığı için değil, saç bakımı ve sağlığı için de nane yağı kullanılmaktadır. Günlük kullanılan şampuanın içerisine birkaç damla damlatılması sonucunda saçlar daha sağlıklı, kalın telli ve güçlü olmaktadır. Kepek sorununa iyi gelmekte, saç dökülmesini önlemektedir.
 7. Solunum sorunu yaşayan kişilere iyi geldiği için, özellikle bahar aylarında ortaya çıkan polenlere karşı da alerjik önleyici olarak kullanılmaktadır. Okaliptüs yağı ve karanfil yağı ile birlikte kullanıldığında mevsimsel alerjik durumlarında daha etkili bir çözüm olmaktadır.
 8. Nanenin uygulandığı bölgelere soğukluk ve rahatlatıcı hissi verdiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden kullanım alanlarından biri de ateş düşürücü olarak görülmektedir. Bu tarz hastalıklar ile sürekli uğraşan kişiler antibiyotik ya da benzeri ilaçları içmek yerine Hindistan cevizi yağı ile nane nane-yagi-ne-ise-yararyağı karıştırılarak kullanılması daha sağlıklı ve doğal bir yol olmaktadır. Ateşi olan kişilerin boyunlarına ve ayakların altına
  sürülmesi, kısa sürede ateşi düşürerek kişileri rahatlatmaktadır. Bıraktığı koku da kişiye ayrıca iyi gelmektedir.
 9. Nane yağının kokusu kişilerde pek çok sorunu ortadan kaldırsa da haşerelerin bu koku ile arası iyi olmamaktadır. Kene, karınca, örümcek, sinek gibi rahatsız edici ya da problem yaratacak böcekleri kendinizden uzaklaştırmak için nane yağı kullanılmaktadır.
 10. Günlük cilt bakımı konusunda kişilere enerji vermekte ve günlerini daha rahat geçirmede de kullanım alanı olmaktadır. Örneğin; dudak parlatıcısı ya da günlük vücut losyonunun içerisine birkaç damla damlatarak tüm
  gün rahatlamak mümkün olmaktadır.
 11. İlk başta da söylediğimiz gibi, nane yağının içerisinde anti mikrobiyel özelikler bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde, ciltte oluşacak aknelerin giderilmesinde kişileri inanılmaz derecede rahatlatmaktadır.
 12. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, nane yağının en çok kullanıldığı alanlardan biri de migren sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde olmaktadır. Alın bölgesine uygulandığında kişilerin rahatlamasirt-agrisi-icin-nane-yagisında ve iyileşme süresinin daha hızlı olduğu gözlenmiştir.
 13. Nane yağı pek çok saç bakım markasında fazlası ile kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda nane olan bakım ürünleri saçlarında daha sağlıklı ve canlı gözükmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra, saçların uzamasına da etkisi bulunmaktadır. Günlük kullanılan şampuanın içerisine birkaç damla nane yağı damlatılması yeterli olmaktadır.
 14. Özellikle yaz aylarında kişiler güneş yanıkları ile uğraşmakta ve büyük acı vermektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yanan bölgeye uygulanması sonucunda acıyı hidratlaştırmakta ve üzerine soğuk su uygulanması ile acı daha da azalmaktadır. Nane yağının içerisine birkaç damla Hindistan cevizi yağı konulması sonucunda, yanık olan bölgenin daha hızlı iyileşmesine etkisi bulunmaktadır.
 15. Özellikle kadınların her ay yaşadıkları regl dönemleri çoğu kadında daha sancılı ve ağrılı geçmektedir. Bu dönemlerde belirli kas ilaçları kullanılmakta ve bu kas ilaçlarının içerisinde de nane yağından faydalanılmaktadır. Kas spazmı ve ağrısı yaşayan kişiler, ilaç kullanmak istemediklerinde de nane çayı hazırlayarak ağrılarının daha kısa sürede geçmelerinde yardımcı olabilirler.
 16. Yeni diş çıkaracak çocuklar için bu süreç biraz kaşıntılı ve ağrılı geçmektedir. Ağrıyan diş etine Hindistan cevizi yağı ile nane yağı karıştırılarak uygulanması bebekleri rahatlatmaktadır.solunum-sorunu-icin-nane-yagi
 17. Sinüzit, astım ya da bronşit gibi hastalıklarda etkisi olduğunu yukarıda ki bölümümüzde bahsetmiştik. Bunun
  yanı sıra nefes darlığı, ağız kokusunu önleme ve diş çürüklerinin önleme gibi durumlarda da nane yağına başvurmak yeterli olmaktadır. Piyasada yer alan pek çok diş macunu ve gargara ürünün yanı sıra kişilerin evde hazırlayacakları ürünler ile evde ağız bakımı yapmak mümkün olmaktadır. Sabah ve akşamları dilin altına 1 ya da 2 damla nane yağı damlatıldıktan sonra, su ile çalkalayarak ağzın tamamı temizlenmektedir.
 18. Nane yağının kullanım alanlarından sonuncusu da özellikle kimyasal tedavi gören ya da yolculuk sırasında mide bulantısı yaşayan kişilerin midelerini rahatlatma olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ilaç ya da uygulanacak tıbbi yöntemlerden ise nane yağı etkisini daha çabuk ve daha sağlıklı olduğu ortaya konulmaktadır.