NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞININ SAÇA CİLDE FAYDALARI

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞININ SAÇA CİLDE FAYDALARI

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞININ SAÇA CİLDE FAYDALARI

  nar-cekirdegi-yagi-saca-faydalariNAR ÇEKİRDEĞİ

Birçok din ve kültürlerde nar tıbbi tedavi edici ve güç verici besin olarak kabul görmüştür. İran ve Asya kökenli olduğuna inanılan, nar botanik denilen bir yaprak döken bir ağaçtır. Portakal büyüklüğünde meyveleri vardır. Su yüklü jelatinimsi hamur kaplı bir tohum içerir.

Çok lezzetli bir meyve olmanın yanın da, vitamin C , B5, Polifenol, potasyum bakımından zengindir. Sağlıklı bir vücudu korumak için yardımcı besin ve minerallere sahiptir. İçeriğinde ki antioksidanlar ve punisinik asit sayesin de kanser, yüksek tansiyon ve cilt sorunları gibi hastalıkların tedavisi için yardımcıdır.

Çekirdeği Yağının Sağlığa Faydaları:

1. Kalp sağlığı

Nar çekirdeği yağı  vücuttaki kolesterol seviyesini ayarlar ve böylelikle kalp krizi, yüksek tansiyon, arteroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

2. Kanseri önler:

DNA hasarı, hücre döngüsünde bir kesintiye neden olur ve böylece kanserin büyümesini teşvik edebilir. Bu yağın içinde mevcut olan antioksidanlar  hasara karşı hücreleri koruma yeteneğine sahiptir ve dolayısıyla  meme, kolon, prostat kanserinin önlenmesinde yararlıdır.

3. Kilo kaybına yardımcı olur:

Kolesterol düşürmek için vücutta oluşan kötü yağ hücrelerinin birikmesini azaltır böylece zamanla sağlıklı kilo alma meydana gelir.

4. Kas ağrıları ve iltihapları karşı koruma:
Bu yağın içerisinde kipunisinik asit gibi konjuge yağ asitleri, iltihaba karşı vücudun esnek hale gelmesini sağlar. Kas ağrısı ve vücutta ki şişlikleri azaltmaya yardımcı olur.

5. Bağışıklığı artırır ve hormonal dengesizlikleri önler:

Nar çekirdeği yağın da bulunan B ve C vitaminlerihormonal dengesizlikleri dengesizlikleri önler. Ayrıca yağ  mineral içeriği sayesin de vücudun bağışıklık sistemini geliştirir ve güçlendirir.

nar-cekirdegi-yagi-cilde-faydalari

 

Nar Çekirdeği Yağının CildeFaydaları :

6.Sağlıklı ve kusursuz bir cilt bakımı için yardımcı olur:

Zararlı serbest radikallere karşı cildi koruyarak sebum üretimini düzenler. Cildi korur ve  akne gibi cilt sorunlarını önler. Vücuttaki hormonal dengesizliklerin tedavisinde yardımcı olur. Nar çekirdeği yağının içerisin de bulunan doğal antioksidanlar cilde nemlendirici etki yapar. Kusursuz , pürüzsüz yumuşacık bir cilt oluşturur.

7. Cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur:

Nar çekirdeği yağı egzama, sedef ve güneş yanıkları gibi cilt sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Yağın güçlü şifa nitelikleri herhangi bir yara izi ya da iz bırakmadan ciltte yaraları, kesikleri, sivilce, çatlak tedavi etmeye yardımcı olur. Nar çekirdeği yağı punisinik asit üretimini arttırarak  kırışıklıklar ve ciltte ki diğer yaşlanma belirtilerinin görünümünün önlenmesi, kolajen liflerinin parçalanmasını azaltmaya yardımcı olur. İçeriğinde ki antioksidanları, cilt elastikiyetini artırır cilt tonunu geliştirir ve sağlıklı, parlak ve genç bir cilt yaratmak için cildin pH seviyesini dengelemer.

8. Güçlü ve güzel saçlar :

Nar çekirdeği yağı saça faydaları arasında başlıca, saçlarıcanlandırır , güçlü parlak ve sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur. Punisinikasitin geniş içeriği, birçok favorileri doğal saç tedavisin de yer alır. Yüksek antioksidaniçeriği   kafaderisindeki kan dolaşımını artırır, kan damarlarını güçlendirir ve böylece sağlıklı saç büyümesini teşvik eder. Saçları nemlendirir. Kepeği önler kaşıntıyı azaltır.

nar-cekirdegi-ve-nar-cekirdegi-yagi-sagliga-faydasi

 

Bu yazıyı paylaş

Comment (1)

  • yüksel özge Yanıtla

    nar zaten her yönüyle bir mucize, bir şifa kaynağı…çekirdğei çiçeği kendisi her yeri çok faydalı…

    13:15 içinde 14 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir