Nergis Esansiyel Yağının Faydaları

Nergis Esansiyel Yağının Faydaları

Nergis Esansiyel Yağının Faydaları

nergis yağı

Nergis esansiyel yağının oldukça güçlü ve çarpıcı kokusu vardır ve sinir sistemini etkileyebilir.Bu sinirleri yatıştırır stres ve gerginliği uzaklaştırır. Nergis yağı yüksek dozda baş ağrısı ve kusmaya neden olabilir, çünkü nergis yağı kullanımında özellikle doz bakımından dikkat gerekir. Ayrıca, nergis yağı  kullanımında alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir.

Nergis cinsinin birçok bitkiye göre, bir dereceye kadar bu ayırt edici bir koku sahiptir. Nergis Antik Romave Fransa’nın ortaçağ zamanında parfüm olarak kullanılmıştır; bugün, nergis pahalı çiçek parfümü olarak kullanılır ve Fransız parfüm üretiminde yaygın olarak tercih edilir.

Gut hastalarına, ülsere, karaciğer hastalıklarına faydalıdır. Sarada  da faydalıdır. Selülitte kullanılabilir. Kusturucu olarak kullanılır. Adet söktürücüdür. Mantarlara karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Ateş düşürür, basur (hemoroid) ve variste kullanılabilir. Mikrop öldürücüdür ve kanı temizleyicidir. Hücre yenileyici ve yara iyileştirici olarak faydalıdır.Çiçeklerden buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilen yağ, az miktarlarda elde edilir. Bol karotin içerir.

Nergisgillerin bilinen takriben 20 türü mevcuttur ve bunlardan en yaygın olarak kullanılan Boru, Trompet, Yalancı ve Yabani nergistir.

Nergis yağı sabun olarak da kullanılabilir. Nergis yağının içindeki özellikler sabun içinde geçerlidir. En başta nergis yağı selülite yardımcıdır, yağı kullanmakta zorluk çektiğiniz durumlarda sabununu kullanabilirsiniz. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde kesiklerden oluşan enfeksiyonlarında önüne geçer. Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlanmaya karşı olarak da kullanılabilir.

Kokusu dinlendirir. Doktorunuza başvurmadan uzun süreli kullanmayınız.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir