OKALİPTÜS YAĞI İLE SAÇ BAKIMI

OKALİPTÜS YAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Doğanın mucizevi ürünleri, insanlığa büyük faydalar sağlamaktadır. Kimyasal ürünlerin yanı sıra doğadan elde edilen birbirinden farklı ürünler, hem vücut hem de saç sağlığında son derece önemli bir konuma sahip olmaktadır. Bu ürünler arasında yer alan okaliptüs de, özellikle de saç bakımı konusunda son yıllarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaya devam edilen bir üründür.

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın tarafından kullanılan okaliptüs, birbirinden farklı faydalara da sahiptir. Okaliptüs yağı ile saç bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken husus ise, yağın kaliteli ve hakiki olmasıdır. Böylelikle düzenli kullanım ve uygun yöntemler sonrasında, saçlarda kısa süre içerisinde önemli değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

Okaliptüs Yağının Saça Faydaları

Okaliptüs yağı, son yıllarda büyük bir popülariteye sahip olan doğal bir üründür. Saçlar, her ay 0,5-1 cm arasında uzamaktadır. 3 ayda bir ise, saçların uzamasında bir duraksama meydana gelebilmektedir. Bu duraksama süresinde ise saçlarda herhangi bir uzama gerçekleşmese de, uygulanan bir takım bakım kürleri ile bu süreç ortadan kaldırılabilmektedir. Okaliptüs yağı, saçların uzamasında meydana gelen bu duraksama sürecini ortadan kaldıran önemli bir yağ seçeneğidir. Okaliptüs yağının saça faydaları şöyledir:

Yaz aylarında nemini yitirmiş olan saçların nemini kazanmasını sağlarken aynı zamanda saçın uzamasını da başarılı bir şekilde sağlar.
Kuru ve sertleşmiş olan saç tellerini yumuşatarak, saçların çok daha parlak bir görünüme sahip olmasını da sağlar.
Cansızlaşan saçlar, zaman içerisinde koparak dökülür. Saç köklerinin güçsüz olması ile birlikte kopan saçın yerine yenisinin çıkması da oldukça uzun bir sürede gerçekleşebilmektedir. Okaliptüs yağı ile saç kökleri canlandırarak daha güçlü ve sağlıklı saçların çıkmasını sağlamaktadır.
Kadın ve erkeklerde sıklıkla görülen kepek problemine karşı da oldukça güçlü bir silahtır.
Okaliptüs Yağı Saça Nasıl Uygulanır?
Antiseptik konusunda oldukça etkili olan okaliptüs, saç bakımı konusunda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Okaliptüs yağının kaliteli ve hakiki olarak temin edilmesi ile birlikte saç bakımı eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmektedir. Okaliptüs yağı saça nasıl uygulanır? Sorusuna cevap arayan çok sayıda kadın da bulunmaktadır. Bu konuda birbirinden farklı seçenek söz konusudur. Okaliptüs yağı, son derece etkili bir yağ olduğundan dolayı kişilerin herhangi başka bir madde ya da yağ ile okaliptüs yağını seyreltmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde saç derisinde ciddi tahrişlere ve tahribatlara yol açabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak açısından bu gibi önerilere dikkat edilmesi, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

5 damla okaliptüs yağı içerisine yaklaşık 10-12 damla zeytinyağı ya da badem yağı karıştırılarak, saç diplerine masaj yaparak uygulanabilmektedir. 45 dakika veya 1 saat bekletilen bu karışım daha sonrasında ılık su ile yıkanarak temizlenir. Aynı zamanda yine elde edilen bu karışım, günlük saç şampuanı içerisine karıştırılarak da uygulanabilmektedir.

Böylelikle hem okaliptüs yağının faydaları görülebilirken hem de saç derisine herhangi bir zarar da verilmemiş olmaktadır.

Nemini kaybetmiş olan saçlarda da büyük bir yaygınlık ile kullanılan okaliptüs yağı, zeytinyağı ve bal ile hazırlanan kür ile saça uygulanabilmektedir. 5 damla okaliptüs yağı içerisine iki tatlı kaşığı hakiki bal ve 6 tatlı kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım önce saç diplerine olacak şekilde daha sonrasında da tüm saça uygulanır. Herhangi bir havlu ütü yardımı ile ısıtılır ve okaliptüs kürü uygulanmış olan saç üzerine sarılır. Yaklaşık 2 saat bekletilen bu kür, saçların nemini yeniden kazandırılmasını sağlar. Haftada bir ya da iki haftada bir uygulanan bu kür ile birlikte saçların doğal bakımları da etkili bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir