PATATES İLE HAZIRLANAN CİLT BAKIM MASKELERİ

PATATES İLE HAZIRLANAN CİLT BAKIM MASKELERİ

Patates içerisinde yer alan vitamin ve mineral bakımından fazlaca zengin olan nadir besinlerden biri olmaktadır. Mutfakta pek çok yemeğin içerisinde yer alan patates, cilt bakımında da pek çok durumda kullanılmaktadır. A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra; karbonhidrat, fosfor, sodyum, potasyum gibi mineraller ile de hem vücudun hem de cildin ihtiyacını karşılamaktadır. Patates suyu özellikle cilt bakımında fazlaca tercih edilmektedir. Kanser önleyici olmasının yanı sıra antioksidan özelliği olduğu gibi vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Böylelikle her gün içilen bir patates suyu, kişilerin daha az hastalanmalarına yardımcı olmaktadır.

Patates ile hazırlanan cilt bakım maskeleri de aslında cildin yaşlanmasını önlemek, cilt problemleri de ya da cildin daha canlı ve parlak gözükmesine yardımcı olmaktadır.

Patates İle Cilt Bakım Maskeleri

Hazırlanacak bu maskeler hem maddi olarak kişilere yardımcı olmakta hem de uygulaması basit olduğu için çok fazla vakit almamaktadır.

Cillte oluşan kızarıklık ya da lekeler için soğuk bir patates suyu ile yüzünüzü ya da cildinizi yıkayın ve yarım saat süre ile bekleyin. Daha sonrasında soğuk ile durulayın. En son bir pamuğun üzerine az miktarda gül suyu dökün ve tonik olarak kullanın.
Cildin yorgunluğunu gidermek ya da cildi tazelemek için hazırlanan patates maskesi belirli bir kullanım sonrasında etkilerini göstermektedir.
3 ya da 4 adet patatesi halka şeklinde kesin ve 10 dakika boyunca soğuması için buzdolabında bekletin. Patates dilimleri soğuduktan sonra önce yüz bölgesinde sonra da istediğiniz bir cilt bölgesine 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Sonrasında soğuk su ile durulamak yeterli olmaktadır.
Bu durumu devam ettirebilmek için patates ile hazırlanan cilt bakım maskelerinden bir diğeri de, sebzeler ile yapılmaktadır. 1 adet patatesi haşlayın ve başka bir tencerede de 3 adet kestane haşlayın. Kestane ve patatesler haşlandıktan sonra aynı kap içerisine koyun ve püre haline gelene kadar ezin. Elde edilen püre karışımına da bir kaşık zeytinyağı koyduktan sonra karıştırın ve karışımı cildinize sürüp 15 dakika boyunca bekletin. Süre bittikten sonra gül suyu ile yıkayın, soğuk su ile durulayın ve ardından cildi nemlendiren bir krem sürün. Bu işlemi haftada bir kez uygulayın ve ardından cildinizin daha sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.
Ciltte yer alan sivilce ve siyah noktaları gidermek için pek çok doğal yöntem olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de patates ile hazırlanan cilt bakım maskeleri olmaktadır. İçerisinde yer alan pigmentasyon dengesini sağlayacak mineraller bulunmaktadır.
2 adet patatesi rendeleyin ve soğuması için buzdolabına koyun. Soğuyan suyu, cildinize sürün ve yarım saat süre ile bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın. Bu işlemi iki ya da üç günde bir uyguladığınızda ciltte yer alan sivilce ve siyah noktaların azaldığını, gözeneklerin sıkılaşarak siyah nokta ya da sivilce oluşumunu engelleyeceğini kısa sürede görmek mümkün olmaktadır. Maske işlemi bittikten sonra cilt az da olsa kurumaktadır. Bu yüzden mutlaka bir nemlendirici sürülmesi gerekmektedir.
Siyah nokta ya da sivilce gidermek için patates ile hazırlanacak başka bir cilt maskesi daha olmaktadır. 1 adet patatesi ve 1 adet havucu sütün içerisinde kaynatın. Kaynatılan patates ve havuç bir kap içerisine konulmalı ve ezilmelidir. Elde edilen karışım soğuduktan sonra cildinize sürün ve 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir