Pelin Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Pelin Esansiyel Yağı Sağlık İçin Faydaları

Pelin Esansiyel Yağı Sağlık Faydaları

Pelin esansiyel yağının sağlık için yararları

bir anti-epileptik, anti-histerik,  sindirim, idrar söktürücü, emenagogue, yatıştırıcı, uyarıcı, rahimle ilgili gibi özellikleri vardır.

Çin’de, tıbbi özellikleri kullanılırken İngiltere ve diğerler Avrupa ülkelerinde, bu büyücülük ve kara büyüde ve çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Pelin EssentialOil yaprakları, tomurcukları ve bilimsel adıArtemisiaVulgaris  olan Pelin ağacın çiçekli üstlerinden buhar damıtma yöntemiyle elde edilir. Bu bitkiden elde edilen uçucu yağ bileşenleri, çeşitli alfa thujone, beta thujone, cineole, kamfen bulunmaktadır.

Pelin Esansiyel Yağı Sağlığa Faydaları

Bu yağın çeşitli tıbbi özellikleri aşağıda özetlenmiştir.

Anti-Epileptik ve Anti-Hysteric: yatıştırıcıdır ve beyinin çeşitli tedavilerinde uzun vadede, hatta epilepsi ve histeride tedavi de kullanılır iken, herhangi bir epileptik ve histerik saldırıları sakinleştirirsinir sistemi üzerinde bu yağın rahatlatıcı etkileri büyüktür.

Soda: Bu yağ, soğuk havada ve nemin etkilerini tersine çevirmek için kullanılabilir ,vücut üzerinde bir ısınma etkisi vardır. Ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Sindirim:  Uçucu Yağ sindirim suları anormal bir akış veya mikrobik enfeksiyonlara bağlı nedenlerle oluşan sindirim bozuklukları için çok çok etkili bir kürdür. Bu sindirimi düzenler veya sindirim bozuklukları tedavisi mikrobik mide enfeksiyonları ve bağırsak enfeksiyonları ile birlikte, sindirimi kolaylaştırmak için sindirim suları akışını uyarır.

Diüretik: Bu özellik, kronik böbrek yetmezliği ve vücutta su birikimindenmuzdarip olanlar ya da böbrek taşı, obezite, hipertansiyon muzdarip olanlar için büyük bir yardım edici olabilir. Vücutta toksin birikimi ile ilişkilibelirtiler , romatizma, artrit ve gut gibi şeylerle tedavisi sağlanır. Olmak (idrar toplamının % 4 kadar idrar yağ içerir) fazla su, tuzlar, yağ temizlenmesine yardımcı olur ve ürik asit gibi toksinlerin atılımını kolaylaştırır. Esansiyel Yağ hem idrar sıklığını hem de idrar miktarını arttırır. Bu, yukarıda tartışılan belirtilere karşı etkin koruma sağlar ve vücudu hafif hissettirir. Bu aynı zamanda sindirim ve  iştahın artmasını kolaylaştırır.

Kadın hastalıkları: Bloke menstruasyon bu uçucu bitki yağı yardımıyla yeniden başlatılır ve daha düzenli yapılabilir. Ayrıca, yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrıları ve bulantı gibi dönem ile ilişkili diğer sorunlar da bu yağ yardımı ile üstesinden gelinebilir. Bu esansiyel yağ Erken ya da zamansız menopoza önlemek için de yardımcı olabilir.

Nervine: Bu yağ sinirler için bir tonik görevi görür. Bu sinir rahatsızlıkları ve bozuklukların yanı sıra sinirleri güçlendirilmesinde, tedavisinde etkilidir. Bize daha aktif ve uyanık olmak için  uyarıcı iken ve aynı zamanda bir sakinleştirici olarak, bu uçucu yağ, sinirlerdeki hiperreaktivite gibi durumlarda onları rahatlatır.

Uyarıcı: Uyarıcı etkisi tüm organ ve vücuttaki işleyen sistemlerde görülebilir. Pelin Esansiyel Yağı dolaşıma dahil, vücutta hemen hemen tüm fonksiyonlarını uyarır, endokrin bezlerin hormon ve enzimlerin salgılanması, mide içine safra ve diğer mide suları deşarjını, beyin, çarpıntı, sinir yanıtları, nöronların uyarılması, solunum, bağırsakların peristaltik hareketini, adet deşarjlarını,  memelerde süt salgılanmasını sağlar. Bu etkilerin çoğu, vücut fonksiyonlarını düzenleyen bazı hormonların üzerindeki uyarıcı etkilere bağlıdır.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir