PERMALI SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

PERMALI SAÇLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Kadınlar için saçlarının görünümleri, düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu konuda sürekli olarak değişim yapan kadınların istekleri de birbirinden farklı olabilmektedir. Düz saça sahip olan kadınlar, genellikle saçlarının dalgalı olmasının hayalini kurmaktadır. Uzun süre dayanan ve güzel dalgalara sahip olan bu saç modelini elde etmek kadar muhafaza etmesi de son derece zor olabilmektedir. Kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde uygulanan perma, bu konuda oldukça fazla sayıda kadın tarafından son derece büyük bir keyif ile tercih edilmeye de devam etmektedir.

Perma, birtakım kimyasal ürünler sayesinde kadınların saçlarının belirli bir süre boyunca dalgalı bir görünüme sahip olmasını sağlayan kapsamlı bir işlemdir. Permalı saçın dayanabileceği süre ve dalgaların geçerliliği de, kullanılan kimyasal ürünlerin dozajına bağlı olarak değişebilmektedir. Her ne kadar işlem sonrasında elde edilen görünüm kadınları tatmin etse de, perma uygulamak saça ciddi bir oranda zarar verebilmektedir. Bu kapsamda permalı saçlar için bakım önerileri, kadınlar tarafından oldukça ciddiye alınmakta ve düzenli olarak da uygulanmaktadır.

Permalı Saça Nasıl Bakım Yapılır?

Permalı saçlar ile elde edilen dalgalar, kadınları son derece mutlu etmektedir. Uzun saatler ve oldukça yoğun kimyasallar sonrasında ortaya çıkan dalgalar, saça ciddi zararlar da vermektedir. Permalı saça sahip olan çok sayıda kadın ise, permalı saça nasıl bakım yapılır? Sorusunun cevabını büyük bir merak ile aramaya devam etmektedir. Bu önemli sorunun cevapları ise şöyle sıralanabilmektedir:

Şampuan Seçimi: günümüz şartlarında birbirinden farklı markalar tarafından oldukça fazla sayıda şampuan çeşidi üretilmektedir. Bu kapsamda üretilen permalı saçlara özel olan şampuanlar, oldukça etkili olabilmektedir. Permalı saçlar için şampuan ve bakım kremi alırken, kişilerin içerisinde doğal bakım yağı bulunan ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Shea yağı ve B vitamini, bu konuda oldukça başarılı sonuçlar elde etmek için kullanılabilmektedir. Permalı saçlar için özel olarak üretilen bu şampuanların, haftada yalnızca 3 kez kullanılması gerekmektedir.
Profesyonel Destek: permadan dolayı saçların nemini kaybetmesi ve saç uçlarının kırılması oldukça olağan bir durumdur. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalan kişilerin, herhangi bir bilgisi ya da deneyimi olmaması durumunda profesyonel destek alması son derece faydalı olabilmektedir. Kuaförlerde ya da güzellik salonlarında, saçlara özel olarak nem maskeleri uygulanabilmektedir. Bu işlemler, 2 haftada bir yaptırılabilir.

Sıcak Bakım: sıcak bakım, özellikle de permalı saçlarda kullanılan ve perma sonucunda elde edilen dalgaların daha uzun süre muhafaza edilmesini de sağlamaktadır. Doğal bakım yağlarından herhangi birinin ısıtılması ile yapılan bu işlemler, kişiler tarafından ev ortamında da yapılabilmektedir. Bu işlem için genellikle zeytinyağı kullanılmaktadır. Saç uzunluğuna göre temin edilen kaliteli ve hakiki zeytinyağı, çok kaynar olmayacak şekilde ısıtılır. Parmak uçları yardımı ile ısıtılan bu zeytinyağı, saç diplerine uygulanır. Sıcak bakım, saçların kurumasını engellerken aynı zamanda permadan dolayı kaybettiği nemin de geri kazandırılmasını sağlar. Uygulanan zeytinyağı ile birlikte saçlar bir havluya sarılır ve en az 2-3 saat saçta bekletilir. Süre sonunda ise permalı saçlar için özel olarak üretilmiş olan şampuan ile yıkanır.

Perma işleminin saça ciddi bir zarar vermesi ve daha sonrasında da bakımının son derece meşakkatli bir işlem olması sebebi ile kişilerin yaptırmadan önce emin olmaları gerekmektedir. Uygulanan kimyasal ürünlerin kalitesine bağlı olarak belirli bir süre elde edilen dalgaları muhafaza etmek mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda kozmetik markaları tarafından satılan günlük bakım ürünleri, evde hazırlanan bakım kürleri ve kuaförlerde yapılan bakım maskeleri ile birlikte bu süre daha da uzatılabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir