Portakal Sabunu Portakallı Sabun

Portakal Sabunu Portakallı Sabun

Portakal Sabunu Portakallı Sabun

portakal sabunu

Banyo sırasın da limoni kokusu canlandırıcı ve gençleştirici bir etki yapar. Portakal yağı sabunu antiseptik ve bir anti-inflamatuardır.  Cildi toksinlerden arındırır. Doğal birantidepresandır.

Portakal yağı sabunu kullanıldığında doğal bir antiseptik özellik yarar. Sepsis ve tetanozdan kaynaklanan yaraları önlemeye yardımcı olur.  Ayrıca doğal antimikrobiyalözelliği sayesin de  yaraları temizlemek için bir dezenfektan olarak çalışır.

Portakal yağı alınan dahili veya harici olarak kullanılan iltihap önlemeye yardımcı bir maddedir. Portakal sabunu tıraş veya dermatolojik sorunlara neden olaninflamasyonları engeller.

Portakal yağı vitamin C nin yüksek yüksek konsantrasyonu nedeniyle detoksifikasyon özelliklere sahiptir, kullanımı için detoksifikasyon diyetler genellikle önerilir. Cilt üzerinde kullanıldığında, akne ve diğer cilt sorunları hafifletmeye yardımcı olur. Topikal form da düzenli olarak kullanıldığında portakal sabunu ya da portakal yağı cildin güneşin zararlarından korur ve yaşlılık lekelerini hafifletmeye yardımcı olur

Antidepresan Yararları

Portakal yağının kokusu çok güçlüdür.  Bu yüzden sık sık aromaterapi de kullanılmaktadır. Portakal yağı sinirleri yatıştırıcı ve stresi azaltıcı bir antidepresan olarak hareket eder. Portakal yağlı sabun kullanımı ile kişiyepsikolojik destek verilir.

Portakal esansiyel yağlı sabun yaygın olarak günlük bir temizleme maddesi içinaroma sağlamak için doğal sabun ürünlerinde bulunan bir bileşendir.

Bilimsel Çalışmalar Saça Cilde Faydaları Kullanım Şekli

Yayınlanan bir çalışmada, portakal yağının bakteri Escherichiacoli ve mantar Candidaalbicans da dahil olmak üzere çeşitli patojenlerin gelişimini inhibe ettiği bulunmuştur. Aromalı kokusu olan portakal yağı, sığla, kekik ve karanfil yağları ile bir arada tedavi etmesi zor olan antibiyotiğe dirençli bakteriyel enfeksiyonların büyümesini engellediği görülmüştür. Portakal yağı, bir anti-kanser ilacı gibi görülmektedir.  Araştırmacılar, portakal yağının, tıbbi kaynaklı meme tümörlerinin üretimi durdurdu bulmuştur

Doğal portakal yağından yapılmış doğal portakal sabunu portakal yağının bütün özelliklerini içerisin de barındırır. Ancak portakal sabunun alırken doğal olanları tercih etmelisiniz. İçerisin de onlarca kimyasal madde bulunduran sabunlar kişiye faydadan çok zarar verirler. Gözenekleri tıkayarak saç dökülmesine neden olurlar ya da içerisin de ki kimyasal maddeler sonucu cilt yaşlanmasını hızlandırırlar. Bunların yanın da doğal içerikli denilerek için de portakal yağı bile bulunmayan onlarca ürün bulunmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için güvendiğiniz ya da daha bilindik markalardan ürünlerinizi satın almalısınız.

Cilt için kullanımı

Portakal sabununu cildinize sürdüğünüz de antioksidan yapısı sayesin de cildinizi daha diri yapar. Elastikiyetini arttırır. Düzenli kullanım da cildin daha genç görünmesini sağlar. Portakala karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza gidip kan testi yaptırabilir ya da portakal sabunu ya da yağını bileğinizin iç kısmına sürün. 15 dakika bekletin kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de gönül rahatlığıyla ürününüzü kullanabilirsiniz. Kullandığınız ürünü düzenli olarak kullanmalı kısa zaman da mucizeler beklememelisiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir