Ravensara Esansiyel Yağının Faydaları

Ravensara Esansiyel Yağının Faydaları

Ravensara Esansiyel Yağının Faydaları

Ravensara esansiyel yağının yararları analjezik, anti-alerjik, antibakteriyel, antimikrobiyal, antidepresan, antifungal, antiseptik, kas gevşetici, antiviral, afrodizyak, dezenfektan, diüretik, balgam söktürücü, gevşetici  gibi onlarca özelliği vardır.

Ravensara uçucu yağı güçlü bir yağdır. Afrika’nın doğu kıyılarında bulunur. Ravensara yağmur ormanın da bulunançok büyük ağaçlardan elde edilir. Botanik adıdır Ravensara Aromaticadır.

Esansiyel yağı yapraklarının buharla damıtılması yolu ile ekstre edilmiştir. İçeriğinde Alfa pinen, ö karen, kariyofilen, germacreme, limonen, linalol, metil kavikol, metil öjenol, sabinen terpineol gibi sağlığa yararlı bileşenleri vardır.

Ravensara geleneksel tıp sistemin de bir yer tutan ve bir tonik olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır enfeksiyonlarla mücadele için kullanılmaktadır. Bu yağın modern çalışmalarla diğer birçok tıbbi faydaları ortaya konmuştur.

Analjezik: Ravensara yağı analjezik özelliği sayesin de, diş ağrısı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı dahil ağrısının birçok türleri için etkili bir yöntemdir.

Anti-alerjik: Bu yağ,  hassas ciltleri tahriş etmez aynı zaman da vücutta ki alerjik reaksiyonları azaltır. Yavaş yavaş, alerjik maddelere karşı bir direnç oluşturur.

Antibakteriyel ve Antimikrobiyal: En zararlı bakteri ve mikropları etkisiz hale getirir. Bu yağ bakteri ve mikroplara karşı ölümcül hastalıklar da  çok verimli etkileri vardır. Enfeksiyonları tedavi eder, onların büyümesini engeller ve yeni enfeksiyonları durur. Bu nedenle, bu tür gıda zehirlenmesi, kolera ve tifo gibi bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara karşı kullanılabilir.

Antidepresan: Bu yağ depresyonla mücadele eder. Pozitif düşünce ve umut duyguları için bir destek verir. Ruh halinizi yüceltir rahatlatır ve enerji ve umut ve sevinç hissi çağırır. Bu uçucu yağ sistematik kronik depresyonu olan hastalarda uygulandığında ise, onları yavaş yavaş bu zor durumdan çıkarmaya yardımcı olabilir.

Antifungal: Bakteri ve mikrop üzerindeki etkisine benzer, bu yağın  mantarlar üzerinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Ravensara yağı mantarların büyümesini engeller ve hatta mantarların sporlarını da öldürür. Bu nedenle, bu yağ kulaklar, burun, baş, deri ve tırnak mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir.

Antispazmodik:  spazm şiddetli öksürük, nefes darlığı, kramp, ishal, karın ağrısı, sinir hastalıkları veya kasılmalar gibi hastalıklardan muzdarip insanlar da bu yağ olumlu etki gösterir. Bu yağ kas ile sinirlerde gevşemeye neden olur.

 

Antiseptik: Sepsis bir bakteri türünün neden olduğu bir hastalıktır. Özellikle açık ve korumasız yaralar hem de yumuşak ve hassas iç organları bozar. Cilt enfeksiyonları dayanamayacak kadar hassas olduğu gibi sepsis, yenidoğan bebeklerin yaşamları için büyük bir tehdittir. Binlerce bebek her yıl  bu enfeksiyon nedeniyle ölmektedir. Bu bakteri türü çok hızlı yayılır ve kaslar, kramplar, anormal kas  kasılmalarıateş ve şişlik akut ağrıya neden olur, tüm vücudu kaplar. Bu yağ bu hastalığın hafiflemesini sağlar. Ancak bu gibi durumlar da alternatif tıp yöntemlerinden önce bir doktora başvurmalısınız.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir