Rezene Yağının Sağlık İçin Faydaları

Şifalı Bitkiler

Rezene Yağının Sağlık İçin Faydaları

rezene yağı

Rezene yağının yararları  antiseptik, spazm, aperatif, gaz giderici, temizleyici, idrar söktürücü, balgam söktürücü,  müshil, uyarıcı, mide, dalak, tonik olarak özellikleri vardır.

Rezene uçucu yağıezilmiş rezene tohumunun buhar damıtma yoluyla elde edilir. bilimsel adı Foeniculumvulgaredir . Rezene tohumları antik çağlardan beri mutfak uygulamalarında kullanımı  yanında ağız spreyi gibi de olmuştur.Ayrıca, yaygın olarak tıbbi amaçlar için kullanılır. Bu tıbbi özellikleri alfa pinen, anisikaldehid, sineol, fenkon, limonen, mirsen, metil kavikol ve Trans Anetolbileşenlerinden gelir.

Rezene uçucu yağının tıbbi özellikleri

Antiseptik: Rezene uçucu yağının antiseptik özelliklerine katkıda bulunan bazı bileşikler vardır. Bu özellik sayesinde, Rezene Yağı  yaraları koruyabilir. Ayrıca septik olma ya da özellikle ameliyatlar, sezaryen doğum ve diğer daha ciddi yaralardan sonra, tetanoz ile enfekte olmuşkesileri önlemede etkili olduğu bulunmuştur.

Antispazmodik: düzgün tedavi edilmediği takdirde spazmlar ölümcül olabilir. Spazmlar, sürekli öksürük, hıçkırık, akut ağrı ve çekme hissi bağırsaklarda, kramp, kas çekimi, konvülziyon, ya da epileptik nöbetler sonucu, solunum yolları, bağırsaklar, kaslar, sinirler veya istenmeyen ve anormal kasılmalar vardır. Zamanında tedavi edilmezse, bir hastanın bağırsaklarında akut ağrı olabilir ya da öksürük ve hıçkırık durumlarda soluğu tutulabilir ve hatta ölebilir. Rezene uçucu yağı sinirler, kaslar, bağırsaklar ve solunum sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve daha önce bahsedilen durumlar için hızlı bir rahatlama verir.

Aperitif: Bağırsakperistaltik hareketi üzerinde etkilidir. Rezene yağı bağırsakları temizlemek ve kabızlık tedavisi için yardımcı olabilir.

Carminative : Bir gaz giderici olarak, rezene yağı gazlar bağırsaklardan gaaz çıkışı ve hazımsızlık, huzursuzluk, karın ağrısı, mide ve göğüs ağrısı azaltmanın yanı sıra hipertansiyon gibi sorunlarda bir kişiye büyük rahatlama verebilir.  Kronik gaz sorunu olan kişiler için çok iyidir.

Vermifuge: Rezene yağı etkili bir iç parazit ilacıdır.Bu bağırsak ve boşaltım yollarında solucanları ve sporlarını yok eder. Bu en sık parazit solucandanmuzdarip çocuklar için harikadır ve yetersiz beslenme vitaminlerin emiliminin azalması sonucu bodur büyüme oluşabilir ,rezene yağı parazitleri öldürerek normal büyüme ve gelişmeyi destekler.

Diüretik: Rezene Yağı, su, sodyum, ürik asit, safra tuzları ve vücudun diğer toksik elementlerini dışarı atmanın yanında, aynı zamanda, kan basıncını düşürücü böbrekleri temizleyici ve yağ azaltıcı özellilkleri de vardır.İdrara çıkmayı ve idrar miktarının sıklığını artırır . Hatırlanması gereken tek bir şey var; eğer vücutta şişlik veya su birikimindenmuzdarip değilseniz rezene yağı kullanırken çok sık idrara çıkma su kaybına neden olabilir o zaman, daha fazla su içmelisiniz. Sadece ödemi olanlar veya diyet yapanlar tarafından su atmak amacıyla kullanılabilir. Fazla alınmamalıdır. Kullanım süresince sık idrara çıkıldığından mineral kayıpları yaşanır bu yüzden rezene yağı kullanırken aynı zamanda çok bol su tüketelim.