Sabun Yapımı Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Yapımı Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Yapımı Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun yapımı dikkat edilecekler malzemeler..!

Günlük hayatta artık daha çok ürün içeriğine bakar olduk, bunun sebebi tüm ürünlerin raf ömrünü arttırabilmek için sorumsuzca kimyasal katkı maddesi kullanılmasıdır. Bu beraberinde vücutta çok fazla toksinin birikmesine sebep olur. Böylelikle hastalıklara davetiye çıkartırsınız.Artan kanser oranı da bu sebeptendir. Peki az da olsa kimyasal şeylerin vücudunuza girmesini engellemek istemez misiniz? İlk olarak bu işe basit bir sabun yapımıyla başlamak akıllıca olacaktır çünkü sabun gün içinde en çok kullandığımız kozmetik malzemelerden biridir. Kendi sabununuzu kendiniz yaparak cilt ve doğa dostu bir materyal elde etmekle kalmaz, zevkli bir hobi de bulmuş olursunuz.Bu sırada ihtiyacınız olan temel maddeler organik yağlar, kostik ve kostikden korunmak için eldiven, emniyet gözlüğü sabun kalıbı gerekmektedir.

Koruyucu giysi giyin. cildinize temas halinde alkali sizi rahatsız eder ve dahası kimyasal yanık oluşur.Emniyet gözlüğü, eldiven ve uzun kollushirt ve pantolon giyilmesi herhangi bir dökülmeye karşı önlem alır.Kostik kullanarak yağları nötralize eder ve phımıza uygun bir sabun elde etmiş olursunuz.

 Gıda ölçeği kullanarak malzemeyi ölçün Sabun yapımında gram çok önemlidir,yanlış miktar kullanımı sabunun phını değiştirir, yapısını bozar ve istenilen sonuca ulaşılamaz. Örnek sabun miktarı 6 gram damıtılmış su, 2.25 gram kostik, 10 gram zeytinyağı, 6 gram hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı (0.45 ons) hint yağı gerekir..

Suyu ve kostiği yavaş yavaş ekleyin. sıçramayı önlemek için yavaş yavaş karıştırın. Isı ve duman yaratacak karışım oluşacaktır,ısınma olursa korkmayın bu doğaldır. Reaksiyon oluştuğu için ısınmaktadır.Soğuması için bir süre beklenmelidir. Kostik otomatik olarak 200 dereceye kadar ısınır ve 115 derecelik bir sıcaklığa ulaşmak  yaklaşık 20 dakika sürer.

Sıvı forma getirmek gerekirse, yağları eritin.

Yağların aşırı sıcak olması halinde dikkatli olun, gerekirse bir süre bekledikten sonra ekleyin.

 

Yağların içine kostik suyu karıştırın. sürekli karıştırarak, yavaş yavaş  yağları ekleyin.

Karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar karışımı karıştırın.Yeterince kaynaştığı düşünüyorsanız, karışımın sıcaklığı  bir kaç derece artar. Bu bir blender veya bir çırpma teli ile bir saat kadar ya da bir kaç dakika sürebilir.Bu sizin kullanacağınız alete,sabunun yapısına ya da yapılan sabunun miktarına göre değişir.


Tahta ya da plastik sabun kalıplarına yoksa da isteidiğiniz gene tahta  ya da plastik kalıplara dökün.
İki gün kurumasını bekleyin.  Katılaşmış olmalıdır. Kutusundan sabunu çıkarın ve barlar için kesin.sabunun ufalanmış ya da parçalanmış kısımlarını atmayın değerlendirin. Yaptığınız barları hemen kullanmayın. 3 ila 4 hafta beklettikten sonra kullanın. Aksi takdirde tam olarak kurumaz ve çabucak biter. Sabunun tarifini önceden denenmiş tariflerden seçin .Mutlaka denenmiş bir tarif olsa bile mutlaka phını kontrol edin. Bu iş için özel ph cetvelleri vardır. Onlardan yararlanabilirsiniz.

Mutlaka kullanmadan önce yaptığınız sabunu cildinizin küçük bir yerinde test edin.

Sabun nasıl yapılır? Evde sabun yapımı?

Sabun yapmak istiyorum malzemeler neler?

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir