SAÇ BAKIM MASKELERİ

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇ BAKIM MASKELERİ

Kişilerin hatta özellikle kadınların en çok önem verdikleri konulardan biri de saçları olmaktadır. Saç bakımı için pek çok krem, losyon, sprey ya da saç ürünü yer almaktadır. Bu ürünler ile saçlar daha parlak, daha canlı ya da daha sağlıklı olsa da her zaman bu ürünlerin kullanımı saçlar için yeterli olmamaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin hazırlayacakları maskeler ile saçlara bakım yapılmakta ve saçlara uygulanmaktadır. Ne kadar kimyasal bileşen yok denilse de mutlaka kullanılmaktadır. Bu yüzden saçlara az da olsa zarar verme payı bulunmaktadır. Bu yüzden kişiler evde bulunan malzemeler, doğal yağlar ya da doğal bitkiler ile de saç bakım maskeleri hazırlamaları mümkün olmaktadır. Hazırlanan bu maskeler hem kişileri maddi olarak zor duruma sokmamakta hem de daha doğal olduğundan saçlara çok zararı bulunmamaktadır. Saç bakım maskeleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken tek nokta, kullanılacak malzemelerin kişilerde alerji durumu oluşturup oluşturmaması olmaktadır. İlk olarak saçın ya da vücudun belirli bir bölgesine uygulanmalı ve eğer bir sorun olmadıysa kullanmaya devam etmek gerekmektedir.

Doğal Maske Tarifleri

Maske 1yumurta-zeytinyagi-maske

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yumurta

Hazırlanışı: yumurtalar bir kase içerisinde karıştırılmalı ve daha sonrasında üstüne zeytinyağı konularak çırpılma işlemine devam edilmesi gerekmektedir. İçerisinde pek çok çeşit vitamin barındırında bu karışım sayesinde, saçlar
daha parlak ve daha canlı gözükmektedir. Karışım saçlara sürüldükten sonra, yarım saat bekletilmeli ve sonrasında ılık su ile durulanması yeterli olmaktadır.

Maske 2

 • Hindistan cevizi yağı
 • Yarım limon suyu

Hazırlanışı: saçların uzunluğuna göre hindistan cevizi yağı ve limon suyu artırılabilr ya da azaltılabilmektedir. Malzemelerin ikisini bir kasenin içerisine koyun ve karıştırın. Daha sonra saçların tamamına sürün ve 1 saat boyunca bekletin. Daha sonrasında durulamak yeterli olmaktadır. Özellikle kırılmış, kuru ya da canlılığını yitirmiş saçlar için oldukça etkili olan bu maskeyi haftada 2 kere uygulamak yeterli olmaktadır. Birkaç uygulama sonrasında göz ile görülür değişimler oluşmaktadır.

Maske 3

 • 1 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı deniz tuzu
 • 1 çorba kaşığı biberiye yağıhindistan-cevizi-yagi-maskesi
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı

Hazırlanışı; bütün malzemeleri bir kap içerisine koyduktan sonra karıştırın. Özellikle saç diplerine masaj yaparak, yoğun bir şekilde sürün ve 2 saat boyunca saç derisinde bekletin. Süre bittikten sonra saçlardan arındırın. Normal saç yapısına sahip kişilerin kullanması daha yararlı olmaktadır. Zeytinyağı yağlı saç derisine pek önerilmediği gibi, kuru maya da kuru saç tipine sahip kişilere önerilmemektedir. Bu maske ile saçların yenilenmesi ve saçların uzaması hızlanmaktadır.

Maske 4

 • 1 kapsül B vitamini
 • 1 kapsül E vitamini
 • Çörek otu
 • Ceviz yağı
 • Susam yağı

Hazırlanışı; saç uzunluğuna göre bitkisel yağlar koyulmalı Biberiye-yagi-saca-faydasive üzerilerine de kapsüller konarak, birbirlerine iyice karışana kadar çırpılmalıdır. Daha sonrasında elde eden karışımı ilk olarak saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar tamamen yedirilmeli ve nemli bir havlu yardımı ile saçın tamamı sarılmalıdır. 1 saat boyunca beklemeli ve süre sonunda şampuan ile saçlar yıkanarak maskeden arındırılmalıdır. Bu maske ile saç derisinde ya da saçın kendisinde oluşabilecek pek çok saç sorunu azaltılmakta hatta önlenmektedir. Haftada 1 kez saçların yenilenmesi için uygulandığı gibi saç sorunları kendini gösterdiğinde de birkaç kez uygulanması yeterli olmaktadır.