SAÇ BAKIM RUTİNİ NEDİR NASIL YAPILIR ?

SAÇ BAKIM RUTİNİ NEDİR NASIL YAPILIR ?

Kişilerin yüz ifadesini değiştiren anlam katan en önemli yapı saçlardır. Güzel ve alımlı saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Saçların yıpranması mat görünmesi özellikle de dökülmesi kişiler de ciddi psikolojik sorunlara ol açabilir. Saçların sağlıklı olması saçların hem içeriden hem dışarıdan beslenmesiyle gerçekleşir. Tabi bazen bu durum yeterli olmayabilir. Gün için de yaşadığınız stres bütün vücudunuzu olumsuz etkiler. Stresin olumsuz etkisinin en belirgin göründüğü yer saçlardır. Stres sonucu saçlar da dökülmeler, matlaşma ya da yağlanma meydana gelebilir. Bu durumda ev de hazırlanabilen hem etkili hem de ucuz yöntemler sizin için idealdir.

Havası kirli ortamlar da bulunmak, saçlara kimyasal işlemler yaptırmak, yüksek ısılı ürünleri sıklıkla da kullanmak saçlarınızı yıpratıcı faktörledir. Saç bakım rutini sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen herkesin yapması gereken bir yoldur. Bu rutin kişinin saç yapısına göre farklılık gösterir.

Sağlıklı saçlara kavuşmak için yapılacak rutin işlemler

Sağlıklı saçlara sahip olan bir kişinin yapması gereken rutin işlemler saçlarının bu sağlığını korumaya yönelik olmalıdır. Saçlarınız ister sağlıklı ister sağlıksız olsun kişin kullandığı ürünlerin doğal içerikli olması lazımdır. Çünkü içerisinde ki yüksek kimyasal bulunan ürünler saçlarınızı yıpratır saç köklerinizi tıkar saç dökülmesi yaratabilir. Aynı zaman da saçlarınıza yarattığı olumlu etkiler sadece ürünün kullanıldığı zaman etki gösterir. Ürün kullanılmayı bırakıldığı zaman saçlar en başa geri döner.

Önerilen saç yıkama sıklığı hafta da 2 dir. Bu periyottan fazla saç yıkanması saçların doğal neminin kaybetmesine neden olabilir. Saçlarınız çabuk yağlanıyor ve saçlarınızı yıkamak zorun da kalıyorsanız saçlarınıza kuru şampuan kullanarak saçlarınızı yıkama süresini uzatabilirsiniz. Kuru şampuan yerine bir miktar bebek pudrasını saçınıza sürerek saçlarınızı geriye doğru tarayarakta saçlarınız da ki fazla nemi alabilirsiniz. Kullandığınız şampuan ne kadar iyi marka olursa olsun şampuanlama işleminiz bittikten sonra saç kremi ya da saç bakım maskeleriyle saç koruyuculuğunuzu desteklemelisiniz. Saç maskesi olarak 3 dakikalık çeşitler ya da 15 20 dakikalık çeşitleri de kullanabilirsiniz. 3 dakikalık maske türlerini her banyodan sonra 20 dakikalık gibi uzun süreli maske türlerini 2 hafta da bir uygulayabilirsiniz. Saçlarınız yıpranmışsa yağ maskelerini hafta da bir sağlıklıysa 2 hafta da bir uygulayabilirsiniz.

Saçlarınız için gerekmedikçe ısı işlemi uygulamayın. Isıl işlem uygulamak zorundaysanız alkol bazlı olmayan ısı koruyucu spreylerle ısının saçlarınıza vereceği zararı minimuma indirmelisiniz. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız sinemaki kürü sizin için oldukça idealdir. 2 tutam sinemakiyi 2 bardak suda 5 dakika kaynatın.

Sinemaki çayınızı soğuyunca süzün. İçerisine 1 tane B vitamini ampulü kırın. 2 tatlı kaşığı da bal ilave edin. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 1 saat bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla yıkayın. Gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Hafta da bir tekrarlayın.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir