SAÇ BAKIMI İÇİN ISIRGAN OTU

SAÇ BAKIMI İÇİN ISIRGAN OTU

Isırgan otu çok uzun yıllardan beri pek çok hastalığın tedavisinde ve kişisel bakım için kullanılan bir bitki türü olmaktadır. Saç bakımı ve saç sorunlarının da önlenmesinde kişilerin kullanacağı doğal bitkilerin başında gelmektedir.

Aslında saç bakımı için ısırgan otu konusunda bilimsel açıdan kesin olarak kanıtlanmış bilgiler bulunmamaktadır. Ancak kişilerin denemeleri sonucunda aldıkları sonuçlar arasında pek çok olumlu sonuç ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesinin yavaşlatılmasında ya da saçların yeniden çıkması gibi durumlarda az da olsa payı olmaktadır. Yemeklerin içerisinde tüketilen ısırgan otu sayesinde vücudun ihtiyacı olan sodyum, potasyum gibi minerallerin  yanı sıra A ve C vitaminleri karşılamaktadır. Saç bakımında en çok ihtiyaç duyulan vitamin C vitamini olmakta ve ısırgan otunun içerisinde bol miktarda C vitamini yer almaktadır. Bu besinler genel olarak vücudun ihtiyacı için önemli olduğundan, saç için de oldukça yararlı olmaktadır. Yemek şeklinde tüketilebileceği gibi direk olarak saç ve saç derisine de uygulamak mümkün olmaktadır.

Son zamanlarda saç bakımı için ısırgan otu pek çok kişi tarafından keşfedilmekte ve saç ürünleri satan firmalarda saç kremi, sabun, losyon, sprey ya da şampuanlarının içerisine de doğal ısırgan otu koyarak, bu şekilde satmaktadır. Bu ürünleri kullanmanın yanı sıra ısırgan otu ve ısırgan otu yağı ile de saç maskeleri yaparak, saç bakımı yapılabilmektedir. Saç dökülmesini azalttığı gibi, saç derisinde oluşan kepeği azaltmakta, saçların daha temiz ve daha parlak gözükmesine yardımcı olmakta ve son olarak saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı da olmaktadır. Isırgan otu aslında sadece saç sorunları için değil, vücutta yaşanan diğer sağlık sorunları için de bir çözüm olmaktadır. Özellikle de erkeklerin yaşadıkları prostat sorunu bunlardan biri olmaktadır.

Isırgan Suyunun Saça Etkileri

Saç köklerinde ve özellikle saç uçlarında ki yıpranma ve saç kırılmaları azalmaktadır.
Özellikle ince telli saçlar daha dayanıklı bir hale gelmektedir.
Hacim kazanmakta, görünüm açısından daha parlak gözükmektedir.
Saç derisinde oluşabilecek kuruluk ve sonrasında meydana gelen kepek sorununa göz ile görülür azalma
meydana gelmektedir.
Saç dökülmesi azalmakta ya da dökülme evresinin başında ise dökülme durmaktadır.
Isırgan Otu İle Saç Maskeleri
Maske 1:

Yarım litre su
5 poşet ısırgan otu çayı
Hazırlanışı; yarım litre suyun içerisinde 5 poşet ısırgan otu çayı atılmalı ve demlenmelidir. Çay demlendikten sonra, demlenen su ile duş sonrası saçlar durulanmalıdır. Saç diplerine masaj yaparak uygulanması daha sağlıklı olmakta ve birkaç uygulamadan sonra saçlarda göz ile görülür parlaklık ve hacim oluşmaktadır.

Maske 2: saç bakımı için ısırgan otu aynı zamanda elma sirkesi ile de birlikte kullanılmaktadır. Özellikle kepek sorunu yaşayan kişiler için birebir doğal bir çözüm olabilmektedir.

1 avuç ısırgan otu
250 gram elma sirkesi
Hazırlanışı; 250 gram elma sirkesi kaynama derecesine getirilene kadar ısıtılmalı ve daha sonrasında içerisine ısırgan otu yaprakları konmalıdır. 15 dakika sıcak elma sirkesinin içerisinde demlenen ısırgan otları ile birlikte elde edilen karışım süzülmelidir. Elde edilen karışım masaj yapılarak özellikle saç derisine uygulanmalı ve sonrasında durulanmalıdır. Elma sirkesinin de saç derisinde oluşan kaşıntı ve kepek sorununa çözüm olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Isırgan otu birlikte kullanılan elma sirkesi sayesinde saç derisinde oluşan kaşıntı ve kepek önlenmekte; saçlar daha canlı ve parlak gözükmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir