SAÇ BAKIMI İÇİN YAPILACAKLAR

SAÇ BAKIMI İÇİN YAPILACAKLAR

SAÇ BAKIMI İÇİN YAPILACAKLAR

Kişiler saçları için daha farklı işlemler yapmakta ve buna bağlı olarak güzel gözükmesi için fazlası ile uğraşmaktadırlar. Saçlarının yapılı ve gözükmesi için kuaföre, saç bakım merkezlerine giderek saçların daha sağlıklı ve hacimli gözükmesini sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra kişiler evde hazırladıkları saç maskeleri ve karışımları ile de saçları için pek çok işlem yapabilmektedirler. Saç bakım mağazalarından ürün satın almak ya da dogal-sac-bakimiher ay kuaföre giderek para harcamak, kişileri belirli bir zaman sonra maddi açıdan zora sokmaktadır. Bunu önlemek ve daha doğal saç bakım yapabilmek için evde saç bakımı için yapılacak maskeler olmaktadır. Hem maddi açıdan kişiler rahatlık sağlamakta hem de evde hazırladıkları için zamandan tasarruf etmektedirler. Saç bakımında kişilerin çok fazla para ödemesi ya da farklı ürün alması gerekmemektedir. Yapılması gereken saçın ihtiyacını saça vererek, gerekli bakımın sağlanması yeterli olmaktadır. Saç bakımı kolay gibi gözükse de aslında kişilerin fazlası ile dikkat etmesi gereken bir nokta olmaktadır. Saçların kirli ya da bakımsız gözükmesi hem fiziksel açıdan kötü bir görünüme hem de psikolojik açıdan kişilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden yapılan işlemlere dikkat etmek gerekmektedir.

Doğal Saç Bakımı İçin Öneriler

 • Kişiler saç bakımında neler yapılması gerektiğini çok fazla bilmemek ile zaman geçtikçe öğrenmektedir. Yumurta, doğal saç bakımı için öneriler arasında en çok kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Yumurtanın besin olarak da pek çok yararı bulunmaktadır. İçerisinde besleyici ve yapılayıcı pek çok vitamin bulunmasının yanı sıra protein açısından oldukça zengin olmaktadır. Çok fazla işlem görmüş saçlar için çok tercih edilen bir ürün olmaktadır. Yumurta pek çok malzeme ile karıştırıldığı gibi tek başına da doğal saç bakımında kullanılmaktadır. Uzun saçlar için 2, kısa saçlar için 1 yumurtabal ile-sac-maskesi bir kâse içine konularak köpürtülmesi gerekmektedir. Daha sonrasında saç köklerinden uçlarına kadar yedirerek 20 dakika boyunca saçarda bekletin. Karışım saçtan arındırılırken ılık su ve nemlendirici bir şampuan yardımı ile yıkanması yeterli olmaktadır. Bu maskeyi suyu alınmış, ıslak saçlara uygulanması saç köklerine ve uçlarına daha nüfus ederek daha etkili olmaktadır. Yumurta genel olarak hacmini, canlılığını kaybetmiş saçlara uygulanması gerekmektedir. İçerisinde ki protein sayesinde saç uçlarında oluşan kırıklar da bu sayede beslenmektedir.
 • Doğal saç bakımı için öneriler arasında yer alan bir diğer önemli nokta saç derisinden saç uçlarına kadar saç temizliğinin iyi olmasından geçmektedir. Saç derisinin kirli ve bakımsız halde olması saç derisinde kepek sorununun başlamasına yol açmaktadır. Kepek belirli bir süre sonra tüm saç derisine yayılmaktadır. Saç derisi kaşınmakta ve saç kökleri koparak dökülmektedir. Kişilerin ilk olarak saç derisine dahdogal-sac-bakimi-maskeleria sonrasında saç uçlarına bakmaları gerekmektedir. Saç derisinde yer alan gözeneklerin hava alması gerekmektedir. Gözeneklerin açık ve hava alması da saç derisinin temizliğinden geçmektedir. Gözeneklerin kapanması sonucunda saç derisinde biraz önce bahsedilen hastalıklar görülmektedir. Gözeneklerin açılabilmesi için saç derisine buhar banyosu adı verilen sıcak buhar uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu işlem sonucunda gözenekler açılarak, saç derisi temizlenmektedir.
 • Saç derisini temiz tutmak için belirli ürünler olmaktadır. Aslında sadece mutfakta değil, saç derisi içinde kullanılmaktadırlar. Bu ürünlerden biri elma sirkesi olmaktadır. Elma sirkesi hem saç derisini temiz tutmak için hem de kepek sorununu önlemek için kullanılmaktadır. Elma sirkesi ile haftada 1 ya da 2 kez su ile karıştırılarak saçlar şampuanlandıktan sonra elma sirkesi ve su ile hazırlanmış karışım ile durulanması gerekmektedir. Elma sirkesinin ağır koktuğu herkes tarafından bilinse de, saçlar kuruduktan sonra koku azalmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan kişiler bu işlemi yaptıktan sonra da saçlarını şampuanlamayı tercih edebilmektedirler. Saç derisini temiz tutmak için yapılan bir diğer işlem de karbonat ile yapılmaktadır. Karbonat ve su karıştırıldıktan sonra aynı diğer işlem gibi saçlar hazırlanan karışım ildogal-yaglar-ile-dogal-sac-bakimie durulanarak temizlenmektedir. Karbonatın içerisinde ki PH sayesinde mikrop ve bakteri oluşumu engellenerek, deride yer alan yağda dengelenmektedir.
 • Saç derisinde hem deriyi korumak hem de mikropları önlemek için saç derisinin belirli bir yağ dengesine ihtiyaç olmaktadır. Saç derisinde yer alan yağ salgısına sebum adı verilmektedir. Kişiler genel olarak yağlı saç sorununun saçlarda olduğunu düşünmektedir. Ancak bu sorun saçlarda değil, saç derisinde oluşmaya başlamaktadır. Doğal saç bakım için önerilerden biri de sebum salgısını dengede tutmaktan geçmektedir. Dengede tutabilmek için saç derisini çok fazla sıcak su ile yıkamamak gerekmektedir. Çok sıcak su ile alınan duş yüzünden saç derisinde yer alan yağ salgıları kurumaktadır. İlk olarak kuru bir saç derisi ile karşılaşılır ve sonucunda deride kepek ve saçların koparak delma-sirkesi-dogal-bakimökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Daha sonra vücut yağı tekrar dengeleyebilmek için fazla bir yağ üretmektedir. Bu da saç derisinin gereğinden fazla yağlanarak, saçta yağlanma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden duş alırken ılık bir su ile yıkanması ve saç derisini korumak gerekmektedir.
 • Saçların fazla işleme maruz kalmasının sonucunda saçların canlılığı kaybolmakta ve sertleşmektedir. Saçların canlanmasında en çok etkili olan ürün baldan geçmektedir. Karışımı elde edebilmek için kullanılacak malzemeler; 1 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı olmaktadır. İkisi bir kap içinde karıştırılarak bir karışım elde edilir. Karışım saç derisinde saç uçlarına kadar uygulanmalı ve yarım saat süre ile bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ılık bir su ile yıkanması yeterli olmaktadır.elma-sirkesi-sac-bakimi
 • Doğal saç bakım için öneriler arasında bir diğer dikkat edilecek nokta da saçların yıkanma süreleri olmaktadır. Saçların sürekli yıkanması saçların daha çabuk kirlenmesine ve yağlanmasına neden olmaktadır. Saçlar şampuana ve yıkanmaya alışacağından belirli bir süre sonra her gün yıkanmak isteyecektir. Bu yüzden saçların her gün en azından bir gün ara ile yıkanması daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.
 • Kişilerin saçarını uzatmak için saç uçlarının sağlıklı olması gerekmektedir. Ancak saçların işleme maruz kalması ilk olarak saç uçlarının kırılmasına ve yıpranmasına neden olmaktadır. Bu yüzden saç uçlarının 3 ayda bir kesilerek yenilenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra oluşan kırıkları yenilemek için bir diğer yöntem de, badem yağı olmaktadır. Badem yağının tek başına kullanılması saçlara zarar vermekteEvde-dogal-sac-bakim-maskeleri-tarifleridir. Bunun nedeni ise, içerisinde kimyasal maddeler yer almaktadır. Şampuan ile karıştırmak yerine başka bir doğal yağ ile kullanılması hem daha etkili olmakta hem de saçlara zarar vermemektedir. Kullanılacak doğal yağlardan biri zeytinyağı olmaktadır. Zeytinyağı ile badem yağı karıştırılarak saç uçlarına sürülmektedir. Sürülen karışım sonrasında saç uçlarında yarım saat süre ile bekletilmekte ve daha sonra yumuşak bir şampuan ile yıkanarak saçlardan arındırılmaktadır.
 • Kişiler duştan çıktıktan sonra saçlarını kurutma makinesi ile kurutmak saçlara az da olsa zarar vermektedir. Isı aslında saçların en büyük düşmanı olmaktadır. Fön çekilmesi, maşa, ya
  da saç şekillendirici ürünler saçların kırılmasına ve sonrasında koparak dökülmeye neden olmaktadır. Bunu önlemek için saçlara çok fazla şekillendirici ürünlerin uygulanması azaltılmaktadır. Bunun yanı sıra, eğer kişilerin aceleleri yok ise saçların kendi hallerinde kurumaya bırakılması daha sağlıklı olmaktadır. Ancak acele durumlarda da fön makinelerinin soğuk kısmı ile saçların kurutulması daha etkili ev sağlıklı bir yöntem olmaktadır.nemlendirici-sac-maskesi
 • Saç bakımında kullanılan doğal ürünler aslında beslenmede de kullanılırsa kişiler için daha etkili olmaktadır. Beslenmenin sadece fiziksel sağlığın yanı sıra saç sağlığına da etkisi olmaktadır. Yenilen besinlerin sağlıklı olması saçları etkilemektedir. Aslında sağlıklı ve dengeli beslenmenin her açıdan yararı çok olmaktadır. Saçlar için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması, ileriki dönemlerde de kişiler için etkisi olmaktadır.
 • Doğal saç bakımı için önerilerden sonuncusu da kişiler tarafından çok fazla bilinmese de kına olmaktadır. Hacmini yitirmiş, canlılığını kaybetmiş ya da kırılan saçlar için kına fazlası ile kullanılmaktadır. Aslında kınayı
  kullanmak ve uygulama açısından da kolay olmaktadır. Sadece saçların yenilenmesi için değil, saç derisinin temizlenmesi ve gözeneklerinde açılması için de fazlası ile etkili bir yöntem olmaktadır. Kepek konusunda da bir çözüm olmaktadır. Kına aslında pek çok zaman saç rengini değiştirmek için kullanılmaktadır. Bu yüzden kına saçlara uygulandığında güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Kına etkili bir yöntem olsa da, saç renginde değişikliklere neden olacağından ve etkisi ancak 6 hafta sonra geçeceğinden kişilerin kullanmadan önce dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir