SAÇ BAKIMIN DA DOĞRULAR YANLIŞLAR

SAÇ BAKIMIN DA DOĞRULAR YANLIŞLAR

SAÇ BAKIMIN DA DOĞRULAR YANLIŞLAR

Doğru saç bakımı için nelere dikkat etmeli?

Çok sık şapka takıyorum saçlarım da döküme yapar mı ? Direk olarak şapka, türban gibi aksesuarların takılması saçları dökmez. Ancak özellikle sıcak havalar da takılan saç derisine hava aldırmayan saç aksesuarları saç köklerin de tıkanmalara nede olur bu tıkanmalar nedeniyle saçlarınız da dökülmeler meydana gelebilir. Ya da sık kullanılan ve temizlenmeyen saç aksesuarları saçlar da mantara neden olabilir.

Saç bakımında bilinen yanlışlar neler dikkat edilecekler:

Saçların kazıtılması saçların gürleşmesine bir etki yapar mı ? Yıllar öncelerinden özellikle çocuklar da uygulanan saç kazıtma saçların gürleşmesine neden olmaz. Saçın gürleşmesi ya da saç dersiyle saç kökleriyle alakalıdır. Sizin saçları ister uzun ister kısa bırakmanız saç gürlüğüne bir etki etmez. Saçlarınızın gürleşmesini istiyorsanız doğal yağlarla ev de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bakım kürleri saçlarınızın gürleşmesine oldukça etkilidir.

3 tatlı kaşığı badem yağı, 4 tatlı kaşığı, Hindistan cevizi yağı, 2 tatlı kaşığı hint yağı, 1 tatlı kaşığı yılan yağını karıştırın. Bu yağ karışımını benmari usulü ısıtın. Tüm Saçınıza saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Benmari usulü yağları ısıtmak yerine yağı tüm saçınıza uyguladıktan sonra saç kurutma makinasıyla da yağları ısıtabilirsiniz. Bu karışımı saçınız da 2 saat bekletin. Daha sonra kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla saçınızı yıkayın gerekmedikçe ısıl işlem uygulamayın. Kullandığınız yağlara karşı duyarlılığınızın olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürün kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz bir etki görmediğiniz taktir de yağları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

3 tatlı kaşığı badem yağı

4 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

2 tatlı kaşığı hint yağı

1 tatlı kaşığı yılan yağı

Aile kellik varsa çocuklara da bu durum geçer mi ? Kellik genetik faktörlerle aktarılır. Baba da görülen durum çocuklarda da görülebilir. Ancak ille de baba da ya da aile de kellik vakası varsa çocuklara da aktırılacak diye bir şey yoktur. Çocuğun genetik yatkınlığı vardır ancak kellik yaşanmayabilir. Ancak yine de aile de kellik varsa çocuk belli bir yaştan sonra bu durum için önlem almalıdır.

Şampuan ya da saç bakım maskeleri saça zarar verir mi ?

Kullandığınız ürünler eğer ki içeriği bol miktarda kimyasal barındıran ürünlerse bu ürünleri kullandığınız da saçlarınız da yıpranma saç kökleriniz de tıkanma olabilir. İçerilerinde ki bol miktarda ki slikon maddesi saç köklerinizi tıkar ve önlem alınmazsa ciddi saç dökülmelerine neden olabilir. Bu tarz ürünler yerine daha organik içerikli doğal ürünler kullanırsanız bu tarz sorunlarla karşılaşmazsınız.

Saçlarımı kestirmeden de uzatabilir miyim ?

Saçlarınız sağlıklı ve kırık yoksa saçlarınızı kestirmenize gerek yoktur. Sadece önlem olması için 6 ay da bir uçlarından 1 2 cm aldırmanız sizin için yeterlidir. Ancak saçlarınız kırık ve yıpranmışsa saç uçlarınızdan kestirmeden saçlarınızı pek uzatmanız mümkün değildir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir