SAÇ BAKIMINDA KAKAO YAĞININ KULLANIMI

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇ BAKIMINDA KAKAO YAĞININ KULLANIMI

Kakao yağı, kakao ağacının meyvelerinin tohumundan elde edilen ve bilimsel adı da Theobroma Cacao olan bir yağdır. Çok eski zamanlardan beri kadınların bakım kürlerinde de sürekli olarak kullanılmaktadır. Birbirinden farklı probleme oldukça iyi gelmesi sebebi ile Yunanlılar tarafından “Tanrıların Gıdası” olarak da bilinmektedir. Bozulmalara karşı da oldukça uzun yıllar boyunca muhafaza edilebilmesinin yanı sıra aynı zamanda içeriğinde de bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.

Günümüz koşullarında da oldukça farklı alanlarda kullanılan kakao yağı, saç bakımında da büyük bir yaygınlık ile kullanılmaya devam edilmektedir. Kakao yağının saça faydaları oldukça fazla olmak ile birlikte hemen her probleme karşı da kullanılmaktadır.

kakao-yağı-nedir

Nemlendirme

Saçların sağlıklı bir görünüme sahip olması için öncelikle saçın yeteri kadar nemlendirilmiş olması gerekmektedir. Nemini kaybetmiş olan saçlar cansız bir görünüme sahip olabildiği gibi aynı zamanda dökülme gibi ciddi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Kakao yağı ile birlikte, saçın kaybetmiş olduğu nem yeniden kazandırılabilmekte ve böylelikle saçlar son derece sağlıklı bir görünüme de kavuşabilmektedir.

Antioksidan

Saçların şampuan ile yıkanarak temizlenmesinin yanı sıra belirli periyotlarda derinlemesine bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

kakao-yağının-faydaları

Kakao yağı ise, bu konuda oldukça güçlü bir antioksidan görevi görmektedir. Saç derisinde meydana gelen toz ve kirin yanı sıra ölü deriyi de oldukça başarılı bir şekilde saçtan uzaklaştırmaktadır.

E Vitamini

E vitamini, saçlar için oldukça önemli bir vitamin çeşididir. E vitamini, saç köklerini oldukça etkili bir şekilde kuvvetlendirmekte ve böylelikle de saçların koparak dökülmesini ciddi ölçüde engellemektedir. Kakao yağı ile yapılan maske ya da kürler ile birlikte, saçın E vitamini ihtiyacı başarılı bir şekilde sağlanabilmektedir. Kopmuş olan saçların yerine ise, folikülleri başarılı bir şekilde beslemesinden dolayı sağlıklı saçların çıkmasını da sağlamaktadır.

kakao-yağının-kullanımı

Saç Derisi

Sağlıklı ve gür saçlar için en önemli unsur hiç şüphesiz ki sağlıklı bir saç derisi olmaktadır. Saç derisi, gün içerisinde birtakım toz, kir ya da diğer sebeplerden dolayı tıkanabilmektedir. Aynı zamanda saça uygun olmayan birçok ürünün kullanımı da saç derisinde birtakım problemleri de beraberinde getirebilmektedir.  Kakao yağı, saç derisinde meydana gelen problemlere karşı etkili bir savaş açarken, kişilerin düzenli kullanımları sayesinde sağlıklı bir saç derisine sahip olmalarını da sağlamaktadır.

kakao-yağı-ve-saç-bakımı

Saç Uzaması

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde saçlarını uzatmak isteyen kişilerin, saç tiplerine uygun bir şekilde hazırladıkları kakao yağı maskeleri ile saçları uzayabilmektedir. Kakao yağı içerisinde bulunan antioksidan ve E vitamini özelliği sayesinde saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanmaktadır.

Parlak Saçlar

Kakao yağının benmari usulü denilen yöntem ile eritip saçlara sürülür. Bir streç film ile saç sarılır ve yaklaşık 20 dakika saçta bekletilir. Bu kür, saçların çok daha parlak ve bir o kadar da canlı görünmesini sağlamaktadır.

gür-saçlar-için-kakao-yağı

Kakao yağı içerisinde bulunan vitamin ve diğer maddeler, ısı ile birlikte saçta emilir ve böylelikle doğal parlak saçlar kısa bir süre içerisinde elde edilebilir.

Dolgun Saçlar

Kakao yağı, saçı beslemesi ve güçlendirmesi sebebi ile her bir saç köküne oldukça etkili bir şekilde nüfuz edebilmektedir. Bu da saçların çok daha doğal ve dolgun bir görünüme kavuşmasını başarılı bir şekilde sağlamaktadır.

Kakao yağı, genellikle sert bir şekilde satın alınmaktadır. Satın alınan bu kakao yağının muhakkak kaliteli olmasına da özen gösterilmelidir. Küçük parçalar halinde kesilen kakao yağı, benmari usulü ile eritilerek farklı şekillerde saç maskesi ya da kürü hazırlanabilmektedir. Saç tipine ve ihtiyacına göre farklı maddeler karıştırılarak birbirinden farklı kakao yağı maskesi elde edilebilmektedir.