SAÇ BAKIMINDA KULLANILAN BAKIM YAĞLARI

SAÇ BAKIMINDA KULLANILAN BAKIM YAĞLARI

SAÇ BAKIMINDA KULLANILAN BAKIM YAĞLARI

Saç bakımı, çok eski tarihlerden beri farklı ürünler kullanılarak yapılmaya devam edilmektedir. Eski tarihlerde, bu denli kozmetik markasının ürünleri bulunmamakta ve dolayısıyla da kadınlar çok daha doğal ürünler ile saç bakımlarını tamamlamaktaydı.

saç-bakımında-doğal-yağlar

Günümüz koşullarında da kişiler saç bakımlarında daha çok doğal bakım yağları ve doğanın sunduğu mucizevi bitkiler kullanmaya başlamıştır. Saç bakımında kullanılan bakım yağları, kişilerin oldukça kolay bir şekilde bulabilmelerinden dolayı her geçen gün sıklıkla kullanılmaya da devam etmektedir.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı, yıpranmış saçları canlandırırken aynı zamanda kırık saç uçlarını da başarılı bir şekilde onarmaktadır. Bu sebeple de saç bakımında kullanılan bakım yağları arasında oldukça sıklıkla da yer almaya devam etmektedir.

saç-bakımında-jojoba-yağı

Yaklaşık yarım çay bardağı jojoba yağı, içerisine herhangi bir şey katılmadan saç diplerine masaj yapılarak uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra aynı zamanda banyo sonrası kullanılan saç kreminin içerisine eklenen jojoba yağı da, saça derinlemesine bir şekilde nem vermekte ve güçlendirmektedir.

Badem Yağı

Badem yağı, yalnızca saç değil aynı zamanda birçok cilt bakım maskesi içerisine de eklenebilmektedir. Birbirinden farklı faydalara sahip olan badem yağının saça etkileri de oldukça fazla sayıda olmaktadır. Yıkanmış ve taranmış olan saçların diplerine az miktarda badem yağı ile masaj yapılması, saç diplerini uyarmakta ve böylelikle saçların hızlı bir şekilde uzamasını da sağlamaktadır.

saç-bakımında-badem-yağı

Saç uçlarında kırıklar bulunan ve saçları cansızlaşan kişiler de, saç uçlarına bir miktar badem yağı sürerek bakımlarını tamamlayabilmektedir.

Hint Yağı

Hint yağı içerisinde oldukça yüksek miktarda Omega 9 bulunmaktadır. Bu madde de oldukça kuvvetli bir nemlendirme özelliğine de sahip olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da saç bakım kürleri içerisinde sıklıkla kullanılmaya devam etmektedir. Hint yağı, bir kap içerisine koyularak parmak uçları yardımı ile saç diplerine masaj yaparak uygulanabilmektedir.

saç-bakımında-hint-yağı

Saç diplerinin ardından bütün saça uygulanan saç, bir streç film ya da havlu yardımı ile yaklaşık yarım saat boyunca bekletilir. Ilık bir su ile saçlar yıkanır. Hint yağının haftada bir kez saça uygulanması yeterli olabilmektedir.

Argan Yağı

Saça parlaklık vermesinin yanı sıra aynı zamanda saç uçlarını da derinlemesine bir şekilde onarması ile bilinen argan yağı, son zamanlarda oldukça yüksek bir popülariteye de sahiptir. Saç bakım kürleri içerisinde sıklıkla kullanılan argan yağı, saçlar için “ altın yağ” olarak da bilinmektedir. Banyo öncesi argan yağı kullanımında, saç diplerine yağ ile birlikte masaj yaparak uygulanması gerekmektedir. Bir havlu yardımı ile saçlar sarılır ve yaklaşık 1 saat boyunca yağ saçta bekletilir. 1 saatin ardından öncelikle geniş ağızlı bir tarak ile saçlar taranır ve daha sonrasında da saçlar yıkanır.

saç-bakımında-argan-yağı

Banyo sonrasında kullanılmak istendiğinde ise, her zaman kullanılan yine geniş ağızlı bir tarağa birkaç damla argan yağı damlatılır ve saçlar diplerden uçlara doğru taranır. Bu işlem ile birlikte sadece saç bakımı yapmak ile kalınmamakta aynı zamanda banyo sonrasında oluşan kabarıklık da başarılı bir şekilde önlenmektedir.

Çam Terebentin Yağı

Saça doğal bir parlaklık veren çam terebentin yağı, aynı zamanda saçların koparak dökülmesini de başarılı bir şekilde önleyen bakım yağları arasında yer almaktadır. Çam terebentin yağı, genellikle kullanılan saç şampuanlarının içerisine eklenerek kullanılmaktadır. Böylelikle şampuan içerisinde bulunan ve saça zarar veren kimyasalların zararları da ortadan kaldırılabilmektedir.

saç-bakımında-çam-terebentin-yağı

Kişilerin, çam terebentin yağı ile çam terebentin esansını birbirine karıştırmaması ise bu noktada oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Çam terebentin esansı, çam ağacının dikenlerinden elde edilmekte olup çam terebentin yağı ise çam ağacının gövdesinde bulunan baldan elde edilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir