SAÇ BAKIMINDA YAPILAN 6 TEMEL HATA

SAÇ BAKIMINDA YAPILAN 6 TEMEL HATA

SAÇ BAKIMINDA YAPILAN 6 TEMEL HATA

Hiç şüphesiz ki kadınlar için saçlarının önemi son derece büyüktür. Bakımlı ve güzel bir saça sahip olmak isteyen kadınlar, saçları için birbirinden farklı yöntemleri de denemeye devam etmektedir. Doğal bitkiler, farklı sorunlara hitap eden maskeler ve piyasada da bulunan çeşitli kozmetik ürünler ile birlikte saçların bakımı yapılabilmektedir. saç-bakımının-önemiFakat çok sayıda kadın, bakımlı ve sağlıklı saçlara ulaşabilmek için doğru bildiği çok sayıda yanlışı da yapabilmektedir. Saç bakımında yapılan 6 temel hata da, saçların zarar görmesini ve dolayısıyla da oldukça yıpranmasına da sebep olabilmektedir.

 

Her Gün Saç Yıkanması

Saçların temiz görünmesi, hemen herkesin en büyük isteği olsa da, her gün saç yıkanması düşünüldüğü kadar doğru bir davranış olmamaktadır. Saçın en önemli maddelerinden biri olan sebum, saçın her gün yıkanması sebebi ile kaybedilmektedir. sac-yikama-teknikleriAynı zamanda saçların her yıkanması sonrasında taranması, daha fazla sayıda saçın dökülmesine de sebep olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da saçların haftada 3 defa yıkanması daha sağlıklı olmaktadır.

 

Saçın Yanlış Taranması

Saçların doğru ve özenli bir şekilde taranması, düşünüldüğünden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Oldukça fazla sayıda kişi, saçın yanlış taranması sonucunda, çok daha fazla oranda saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. yanlış-saç-taramakBu konuda sözü edilen yanlış tarama ise, saçın ıslakken taranmasıdır. Koparak dökülmeye ve uçlarının da kırılmasına sebep olması sebebi ile saçların duştan hemen sonra ıslakken taranması önerilmemektedir.

 

Saçın Yüksek Isıya Maruz Kalması

Fön çektirmek, saçı düzleştirmek, maşa yapmak ve bu gibi benzeri işlemler, saçın yüksek ısıya maruz kalması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu gibi işlemleri yapmadan önce, muhakkak saçı ısıdan koruyan ürünlerin kullanılması gerekmektedir. saça-uygulanan-ısısal-işlemlerAksi takdirde saç uçlarının kırılmasına ve dikkat edilmesi halinde de saçın yanması gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir.

 

Çok Sık Saç Boyamak

Saçların güzel görünmesini isteyen çok sayıda kadın için, saç rengi son derece önemli bir konuma sahiptir. Bu sebeple de istediği rengin oluşması için kadınlar çok sık saç boyamak gibi ciddi hatalar yapabilmektedir. sık-saç-boyamakSaçların çok sık boyanması, saçtaki nemin kaybolmasına sebep olurken aynı zamanda daha cansız bir görünüme de sebep olabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, saçların dip boyaya ihtiyaç duyması halinde 1 ya da 2 ayda bir boyanması çok daha doğru olmaktadır.

Sağlıksız Beslenmek

Sağlıklı beslenme, kişilerin vücutlarındaki her bir bölüm için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Saçlar da, kişilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi sonucunda çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilmektedir. sağlıksız-beslenmenin-saça-zararıBu kapsamda, saçların bakımı için yapılan genel hatalardan biri de sağlıksız beslenmek olmaktadır. Gün içerisinde yeteri kadar protein, vitamin ve karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesinin yanı sıra en az 2 litre su içmek de, saç sağlığı açısından gereklidir.

 

Saç Kestirmekten Kaçınmak

Uzun ve bakımlı saçlara sahip olmak hemen her kadın için oldukça önemli olsa da, saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için saçta oluşan kırıkların arındırılması gerekmektedir. Saç kırıkları, saçın uzamasına engel olurken görünüm açısından da bakımsız olmasına sebep olabilmektedir.

saç-kestirmekten-çekinmek

Bu sebeple de 2-3 ay da bir saç kestirmek, saçların çok daha hızlı ve doğal bir şekilde uzamasına yardımcı olabilmektedir. Saç kestirmekten kaçınmak, kadınların sürekli olarak yaptığı en genel hatalardan biri olmaya da devam etmektedir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir