Saç Beyazlama Nedenleri Nelerdir?

Saç Beyazlama Nedenleri Nelerdir?

Saç Beyazlama Nedenleri Nelerdir?

İnsan saçı saç rengi kaynağı olan melanin denilen bir pigment içerir. Melanin en kaybettiğinizde, saç griye döner; bunu tümden kaybederse, saç beyaz olur. Eğer yaş olarak, ancak erken saç beyazlamasına engel  olabilecek diğer faktörler de vardır .

Yaş

Yaşlandıkça çoğu kişi  saçının renklerini kaybeder. Gençken, vücudun sürekli yeni saç hücrelerine pigment ekler. Eğer  hücreler olgunsa yeni melanin üretmeyi durdurmaktadırlar. Çoğu erkek, 30 yaş civarında ilk gri kılları fark;  35 yaş civarında kadınlarda bu olaylar baş gösterir.

Genetik

Gri saçlarınız erken yaşta çıkmış olabilir. Ailenizde ve diğer  yakınlarınızda genç yaşta ağarmaya başladıysa tamamen genetik olma ihtimali yüksektir.

 

Hastalık

Bazı tıbbi durumlar erken gri ve beyaz saçla bağlantılı olmuştur. Bunlar tiroid problemleri, vitiligo ve anemi vardır. Bazen, diyette  yeterli B12 vitamini almıyorsanız erken ağarmaya yol açacaktır. Bazı kanser hastaları kemoterapi tedavileri sırasında saç pigment kaybı yaşamıştır.

Hücre Stres

Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada “, hücresel stres” bulunduğu veya DNA’ya zarar veren olayların, aynı zamanda saçta pigment kaybetmenize neden olabileceğini incelemişlerdir. Bazı örneklerde kimyasallara  ultraviyole ışık ve radyasyona maruz kalma suçlu bulunur. Hücresel stres bazı insanlardaki fiziksel stres, ile karıştırılmamalıdır aynı değildir; ancak, bu teoriyi destekleyecek kanıtlar yetersizdir.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir