SAÇ BOYALARI VE KANSER İLİŞKİSİ

SAÇ BOYALARI VE KANSER İLİŞKİSİ

SAÇ BOYALARI

Kadın erkek genç yaşlı milyonlarca kişi tüm dünyada saç boyası kullanmaktadır, bazıları saçtaki beyazlarını kapatmak ve bazılarıysa sadece değişiklik yapmak için saç boyasını tercih eder. Kozmetik endüstrisinin önemli bir bölümü olan saç boyalarının uzun dönem yan etkilerinin olup olmadığına veya kanser yapıp yapmadığına dair uzun yıllardır süregelen bir tartışma vardır ve tartışma beraberinde pek çok bilimsel araştırma yapılmasını getirmiş ve bu araştırmalarda en çok incelenen ve merak edilen konu ise kanser yapıp yapmadığı olmuştur .

Özellikle ABD ve Avrupa’da saç boyası kullanımı çok yaygın olmakla beraber 18 yaş üstü kadınların 2/3’ünden fazlası ve 40 yaş üstü erkeklerin ise yaklaşık %10’u tarafından  kullanıldığı araştırmalarla bulunmuştur. Bu kadar sık kullanılan saç boyasınının içinde nler vardır ve yan etkileri nelerdir? Bunları anlatalım.Saç boyaları üç çeşittir; geçici, yarı kalıcı ve kalıcı(oksidatif)boyalar. Kalıcı boyalar piyasadaki boyaların %80’ini oluşturmakla birlikte ara ve birleştirici kimyasallar

olmak üzere iki çeşit kimyasaldan oluşmaktadır, bu kimyasallar hidrojen peroksit saç pigmentlerini kırmasıyla saça işleyip saç tellerine renk vermektedir. Kalıcı boyaların rengi koyulaştıkça ara kimyasallar dediğimiz aromatik amin içerikleri de  maalesefartmaktadır. Yarı kalıcı ve geçici boyalar ise non- oksidatif özelliktedirler yani oksitlenmeyen ve saça direkt işleyen renklendirici bileşikler içerirler

Saç Boyası Tipleri ve İçerdikleri Kimyasallar

Geçici Azo türevleri

Azine türevleri

Thiazine türevleri

Indoaminler

Trifenilmethane

Yarı- Kalıcı Nitroanilinler

Nitrofenilendiaminler

Nitroaminofenoller

Azo türevleri

Anthraquinone

Kalıcı Para-fenenediamine

Para-toluylenediamine

Para-diaminler

Ortho- veya para-aminofenols

Saç boyaları içerisinde 5.000’den fazla kimyasal

Sizce saç boyası içersinde kaç tane kimyasal madde olabilir, 10,20,50,200 hayyır bunların hiçbiri değil, durum çok vahim ve yıllarca bu konuda araştırma yapılmasının da hakkını veriyor maalesef.Saç boyaları içerisinde 5.000’den fazla kimyasal yer almaktadır ve bunların bir kısmı hayvanlarda yapılan çalışmalarda kanserojen olarak raporlanmış bulunmakta yani düzenli kullanımda kanseri desteklemektedir. Ancak bu kanserojen olarak nitelendirilmiş kimyasalların bir kısmı 1970’li yıllardan sonra üretilen boyalarda yer almamakla birlikte büyük bir kısmı boyalarda hala bulunmaktadır.

Son 10 yılda ülkemizde özellikle avrupa ülkelerinde önceden beri yasaklanan amonyak saç boyalarından kaldırılmıştır. Amonyak çok kuvvetli bir zehirdir, kendi, vücudumuzda üretir ama bu oran iz miktarda ve büyük bir su yoğunluğunun içindedir. Bu sebeple avrupa’da üretilen birçok kimyasal ülkemizde hala kullanılmıştır burada dikkat edilmesi gereken bizde senelerce bu tip zararlı bir maddenin olduğu saç boyalarının ülkemizde satılmaya devam etmesidir.

Bu sebeple aldığınız boyanın kalitesini araştırın, yurt dışında saçılıp satılmadığını satılıyorsa fark olup olmadığına bakın ancak böylelikle zararlı kimyasallardan  korunabilirsiniz. En güzeli ise organik boyaların tercih edilip kullanılmasıdır, yüzlerce kimyasaldan bu yolla sakınmış ve kanser riskini minimuma indirmiş olursunuz. Kınayı da tercih edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir