SAÇ BOYAMA SONRASI BAKIM

Bitkilerle Saç Bakımı

SAÇ BOYAMA SONRASI BAKIM

Saçlarınız boyadınız ya da boyattınız peki ya sonrası, saçınıza nasıl bakım yapabilirsiniz? Öncelikle saçlarınızı boyadıktan  üç gün içinde saçınızı yıkamayın, saçın renginin tam oturması ve hemen akıp rengini ışıltısını kaybetmemesi için üçüncü gün saçınızı yıkayın. Saçınızı yıkarken dikkat edeceğiniz şey saç renginize özel saç bakım ürünleri kullanmanızdır. Özellikle boyalı saçlar  için üretilen ürünleri tercih edin. Sarışınsanız sarı saçlara özel ürünleri tercih edin çünkü bu maddelerin içinde sarı saçın ışıltısını geri verecek zarar vermeden açan kimyasallar bulunmaktadır. Tabi bu sadece sarı saç için değil tüm saç tipleri için gereklidir.Günümüzde her saç grubu için uygun ürünler bulmak mümkün.

Öncelikle önerilen saç bakım kremlerini kullanmalıyız. Daha sonra ikinci haftada daha sonra makaleler de tarifini vereceğimiz saç cilası denilen saç rengini aktifleştiren maskeyi saçınıza uygulayın.

Yüksek ısılardan ve deterjan içeren maket şampuanlarından uzak durun içeriklerinin kimyasal içermesinin yanında  yüksek derecede temizleyici içerdiğinden saçın rengini yıkadıkça akıtır ve matlaştırır. Bu yüzden doğal içerikli ve daha hafif saçı yıpratmayan ürünleri tercih edin.

Boyama sonrası saç renginin devamını sağlamak ve daha geç boyatmak için saç rengi açıcı sprey kullanabilirsiniz. Genel olarak bu saç açıcılar da saçta zararı az da olsa kurutucu etkisine rağmen tercih edilebilecek bir çözümdür çünkü saç boyası gibi tek seferde saç rengini açmaz zamanla yavaş yavaş açmaya yardımcı olur. Bu da saçı boya kadar yıpratmaz, bu saç açıcılar sarı saç tonları için verimlidir. Diğer saç tonları için maalesef daha herhangi bir ürün çıkarılmamıştır.

HER SAÇ TONU İÇİN MASKE

1 tatlı kaşığı zeytin yağı

1 tatlı kaşığı badem yağı

1 tatlı kaşığı papatya yağı

1 tatlı kaşığı kırmızı kantaron yağı

Tüm yağ çeşitlerini karıştırın ve benmari usulü az miktarda ısıtarak  karıştırın. Tüm saça uygulayabilirsiniz. 1 saat beklettikten sonra uygulayın. İki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Çok sık saç yıkamak da saç renginizin solmasına ve akmasına sebep olur. Sık sık yıkamak yerine kuru şampuanları da tercih edebilirsiniz.

Eğer siyah saçlıysanız siyah çay demi ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.Siyah çay poşetlerini atmayın çayın demi ile birleştirerek 30 dakika ila 1 saat bekletin. Daha sonra saçınızı durulayın. Bu bakım her saç tipinin uygulayabileceği saç rengini değiştirmeden bakım yapan bir maskedir.

Saç bakım rutininizi gerçekleştirip  saç cilanızı uyguladıktan sonra tekrar boyatabilirsiniz. Boyama için iki hafta minimum süredir, bu süreden kısa sürede tekrar boyatmayı düşünürseniz, saçınız yıpranır kurur ve kırılmaya müsait hale gelir. Bu süreyi uzatmak için yukarıda önerilen saç maskelerini uygulamanız saç sağlığınız ve ışıltısı için gereklidir. Beyazlardan şikâyetçiyseniz saçınızdan hemen akmayacak saç renklerini seçerek bu süreyi uzatabilirsiniz.