SAÇ BOYAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

SAÇ BOYAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

SAÇ BOYAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Hepimiz saç rengimizden zamanla sıkılır, ucundan ya da tamamen saç rengini değiştirmek isteriz. Saç boyamak zevkli bir iştir .Uzman ellerde olduğu zaman kolayca istenilen saç elde edilir .Çoğu kadınsa bir salona saç rengini değiştirtmeden önce kendi boyayarak rengini değiştirmek ister .İster saçınızı salonda isterseniz de kendiniz boyayın öncesinde mutlaka bakım yapıp saçınızı koruyun. Saçları boyamadan önce bakım yapmak şart mıdır? Saç boyasının zararları nelerdir?

Organik saç boyalarında tespit edilen son açıklamalara göre 40 çeşit kimyasal vardır. Bu kadar çok kimyasal sadece organik yani daha doğal olarak tabir edilen boyalarda bulunmaktadır. Normal boyalarda ise bunun kat ve kat daha fazlası kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalların başında da son yıllarda yasaklanan amonyak bulunmaktadır. Amonyak Avrupa standartları çerçevesinde türkiyede de boyalardan çıkartılmıştır ama hala onlarca kimyasal saç boyalarında bulunmaktadır. Saç ve saç derisindeki onlarca binlerce canlı hücre bu kimyasallara maruz kalmaktadır. Boyama sonrası saç büyük oranda yıpranır, bu yıpranmaya karşı durabilmek için saçlarınızın sağlıklı olması gerekmektedir. Bu da saç bakımları rutinimizin aksatılmadan devam ettirilmesiyle mümkündür. Hem dışardan saç maskeleriyle hem de içerden takviyelerle desteklemek gerekir.

Saç boyalarından daha da tehlikelisi saçı yıpratıcı ajan olna saç açıcılardır. Saç açıcılar saça uygulanacak rengin tam olarak oturması için temel oluşturur. Çoğu açıcı da hidrojen peroksit kullanılır. Asıl yıpratıcılarda bunlardır. Mümkünse doğala en yakın saç açıcıları tercih edin.

Öncelikle saçlarınızı uygun saç bakım maskeleriyle güçlendirin. Bu anlamda ciddi olarak yapılabilecek doğal ürünleri tercih etmeniz ya da evde doğal ürünlerle maske hazırlamanız.

MASKE TARİFİNİN MALZEMELERİ

1 Yumurtanın sarısı

1 çorba kaşığı zeytin yağı

1 çorba kaşığı sirke

1 ampul b vitamini

1 ampul e vitamini

1 çorba kaşığı mayonez

YAPILIŞI

Zeytin yağını az miktarda ısıtıldıktan sonra diğer malzemeleri karıştırın. Tüm malzemeleri homojenize karıştırıldıktan sonra saçlarınıza kökten uca sürün streçleyin. 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı temizleyin.

Faydası

B vitamini saçın uzamasında yapısının korunmasında görev alır. E vitamini ise saçın kalınlaşıp sağlığını koruyup dirençli hale gelmesinde önemlidir. Sirke ise saç derisinin kepekten arınmasında parlamasına sebep olur. Yumurta sarısının sahip olduğu proteinler ise keratin yapımına katılarak saçı güçlendirir. Zeytin yağı ise içerisindeki temel yağ asitleri ile saçın vazgeçilmezidir. Saçlarınızı önceden destekleyin ve zararı en aza indirin.

Düzenli olarak haftada bir uygulayın. Boyanın saça verdiği zararı minimuma indirerek ,saçın boyaya karşı dirençli olmasını sağlar. Boya öncesinde ve sonrasında uygulayarak saçınızı sağlıklı tutarsınız. Bunun yanında mutlaka saçınızı sık sık boyamaktan kaçının. Boyatacaksanız da yüksek oranda açıcı içeren saç boyalarını tercih etmek yerine kademe kademe saçınızı açın.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir