Saç Boyasının Akmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Saç Boyasının Akmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Saç boyası kadınlar arasında sıklıkla kullanılır ve saçlara canlı, parlak, güzel görünümler kazandırır. Fakat saç boyalarının da can sıkan yanları vardır. Bunlardan biride saç boyasının akmasıdır. Özellikle kızıl renk saç boyaları daha çabuk akmaktadır. Diğer saç problemlerinde olduğu gibi, boya akmasını önleyecek doğal yöntemler de bulunmaktadır.

Önlemler ve uygulanışları:

  • Saç boyalarının saçlara iyi tutması için saçlar boyandıktan sonra iki saat beklenmelidir. Daha sonra üzüm sirkesi ile saçlarınızı durulamak denenmiş en etkili doğal yöntemler arasında olup saçlarınızdaki boyanın akmasını da güçleştirecektir. Üzüm sirkesi ile eşit miktarda suyu karıştırıp daha sonra saçlarınız bu karışım ile durulamak saç boyasının saçlarınıza daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. Maalesef ki üzüm sirkesi dışında diğer sirkelerin saç boyasının akmasını önlemede bir etkisi yoktur. Özellikle de kızıl saçların boyalarının akmasında etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.
  • Bunun yanı sıra saçlarınızı boyadıysanız eğer sıklıkla yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Eğer saçlarınız çabuk kirleniyorsa boyalı saçlar için olan şampuanlarla yıkamak etkili olacaktır. Eğer saçlarınızı boyadıktan sonra iki gün yıkmazsanız boyanın saçları daha iyi tutmasını sağlayabilirsiniz.
  • Eğer havuzlara veya denize giriyorsanız saç boyanızın akmaması ve bu suların saçlarınızın rengine zarar vermemesi için kozmetikçilerden koruyucu saç kremleri alabilirsiniz. Ayrıca saç renginizi korumak için boyalı saçlar için olan şampuanları kullanıp saç boyanızın akmasını ve saç renginizi koruyabilirsiniz. Bu yöntemler ile saçlarınızın hem rengini hem de boyasının akmasını önleyebilirsiniz.

Not: Saçlarınızı kaliteli şampuanlarla yıkamayı unutmayınız. Bunun için en iyi seçim boyalı saçlar için ve bitkisel olan şampuanlardır. Saç bakımı ile ilgili birçok konuyu bitkilerle saç bakımı kategorisinde bulabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir