SAÇ CİLASI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Maskeler

SAÇ CİLASI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kadınlar için saçlarını boyatmak, oldukça büyük bir tutkudur. Farklı bir renk denemek hem ruhsal hem de fiziksel olarak kadınların kendilerini çok daha iyi hissetmelerini de sağlamaktadır. Bütün bu olumlu yönlerinin yanı sıra saç boyamak, saçların yapısını bozduğu için birtakım deformasyonlara da sebep olabilmektedir.

saç-cilası-nedir

Bütün bu sebeplerden dolayı da saçlarını boyatan çok sayıda kadın, aynı zamanda saç bakımı olarak da kabul edilebilen saç cilasını da saçlarına uygulatmak istemektedir. Saç cilası, son yıllarda oldukça fazla sayıda kadın tarafından sıklıkla yaptırılan bir uygulamadır. Saç cilası nedir, ne işe yarar? Gibi sorular da, bu popüler uygulama hakkında, kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmektedir.

Saç Cilası Nedir?

Saç cilası, saç boyasının sulandırılmış hali olarak tanımlanabilmektedir. Saç boyaları hazırlanırken, boyanın içerisine koyulan oksidan malzemesinden koyulmaz. Ilık bir su ile seyreltilen saç boyası, saçın yalnızca açık renk tonuna sahip olan bölgelerine uygulanır.

saç-cilasının-önemi

Saç cilası, saçı matlaşmış olan kişilerin saç renklerini daha canlı bir görünüme sahip olması için değil farklı sebeplerden dolayı da kullanılmaktadır. Özellikle de sarı saç tonuna sahip olan bayanların, saçlarında yıkama gibi sebeplerden dolayı turuncu renge dönme gibi problemler söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda küllü sarı rengini elde ederken ya da saç boyasının yenilenmesi halinde, saçlar yeşil renge dönüşebilmektedir. Saçtaki turunculuk ya da yeşillik gibi problemler, saç cilası ile ortadan kaldırılabilmektedir. Böylelikle saçlar hem istenilen rengine ulaşabilmekte hem de daha canlı bir görünüme sahip olabilmektedir.

sarı-saçlar-için-saç-cilası

Sarı rengin yanı sıra, saç renkleri arasında en hızlı ve kısa sürede akan renk olan kızıl renkte de saç cilasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Saç cilası ile birlikte, saçların boyandıktan sonraki ilk görünüme kavuşması sağlanabilmektedir.

Evde Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Saç cilası hazırlanması sırasında yalnızca saç boyası ve ılık su kullanılmaktadır. Fakat birçok kuaför ve saç uzmanları tarafından, rengin çok daha iyi bir şekilde tutabilmesi amacı ile saç cilasının içerisine oksidan da eklenmektedir. Bu işlem, genellikle saç boyamasına nazaran daha kolay olduğundan, evde de hazırlanabilmektedir. Bu kapsamda ise, evde saç cilası nasıl hazırlanır? Sorusunun cevabı ise şöyledir:

evde-saç-cilası-nasıl-hazırlanır

  • Saç cilası hazırlamak için öncelikle saç rengine uygun tonda bir boyanın temin edilmesi gerekmektedir. Açık saç renkli kadınların koyu ya da koyu saç renkli kadınların da açık renkli boya almaları, kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.
  • Yarım tüp boya, saç cilası için yeterli miktar olabilmektedir. Fakat saçlar çok uzun ise, daha fazla saç boyasının ilave edilmesi gerekebilmektedir.
  • Bir kap içerisine yeterli miktarda tüp boya alındıktan sonra çok yoğun olmamak şartı ile sıvı bir karışım elde edilene kadar 1 ya da 2 çay bardağı ılık su eklenir.
  • Homojen bir kıvam alan bu karışım içerisine yine yarım çay bardağı günlük kullanılan saç kremi de ilave edilir. Bütün bunların yanı sıra saç bakımında kullanılan doğal yağlardan da 1 tatlı kaşığı eklenebilir.

saç-cilasının-hazırlanışı

  • Hazırlanan karışım, saçın açık tonlu alanlarına güzel bir şekilde uygulanır. Saç üzerinde yarım saat bekletilir ve ardından saç güzelce yıkanır.
  • Saç cilasının akışkan bir kıvamda olması, saçın daha kolay yıkanmasını sağlarken aynı zamanda rengin daha başarılı bir şekilde tutmasını da sağlamaktadır. Bu sebeple de saç cilasının koyu kıvamda olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Saç cilası da, özellikle yaz aylarında sık sık yıkamak ve güneş ışığı gibi sebeplerden ötürü daha kolay bir şekilde akabilmektedir. Bu yüzden de saç cilasının da düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir.

Evde saç cilası hazırlamak, oldukça kolay bir işlem olsa da kişilerin bu konuda yeterli bilgiye sahip olmaması halinde bir kuaförden yardım alması çok daha doğru olmaktadır. Aksi takdirde saç renginde farklılıklar meydana gelebilmektedir.