SAÇ DERİSİNDE Kİ KAŞINTININ NEDENLERİ

SAÇ DERİSİNDE Kİ KAŞINTININ NEDENLERİ

SAÇ DERİSİNDE Kİ KAŞINTININ NEDENLERİ

Saçlarınız dayanılmaz derece de ya da tatlı tatlı kaşınıyor bu durum hem bedenen hem ruhen sizi rahatsız ediyorsa bu durumu neler tetikliyor gözlemleyelim. Saç derisinde ki kaşıntının bir çok nedeni vardır. Başlıca nedenlerinden biri saç derisinde ki kuruluktur. Saç deriniz kuruysa saç deriniz kaşınabilir hassas bir ciltle karşı karşıya olduğunuz için saç deriniz de yaralar oluşturmaya kadar giden olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

SAÇ DERİSİNDE KAŞINTI NEDEN OLUR?

Saç derisinde ki kuruluk yanlış şampuan kullanımından dolayı olabilir. Eğer kullandığınız şampuan aşırı kimyasal içerikli bir ürünse saçınızı saç derinizi yıpratabilir hatta saç köklerinize tıkayarak ileri seviyeler de saç kayıpları yaşamanıza bile neden olabilir. Bunun için daha organik içerikli şampuanlar tercih etmelisiniz. Organik şampuanlar normal şampuanlara göre daha az köpürür ancak bu saçı daha az temizliyor demek değildir. Bunun yanın da eğer saçlarınızı aşırı sıklıkta yıkıyorsanız bu da saç deriniz de kuruluk yaratabilir. Duş alma ihtiyacı duyuyorsanız saçlarınızı yıkamadan duşunuzu almalısınız. Saçlarım çabuk yalanıyor yapmak zorundayım diyorsanız saçlarınızı yıkamak yerine kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuan yerine bebek pudrası da kullanabilirsiniz.

Saç deriniz de ki kuruluğu yok etmek için

2 yumurta sarısının içine 10 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edin isteğe bağlı 1 tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Bu karşımı saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza sürün. Yarım saat bekletin. Kendi saç tipinize en uygun organik bir şampuanla saçınızı yıkayın. Zorunlu değilse ısıl işlemli ürünler kullanmayın.

Malzemeler:

2 yumurta sarısı

10 tatlı kaşığı zeytin yağı

Saç deriniz de ki kaşıntının bir diğer nedeni ise kepek olabilir.
Kepekte saçtaki gözeneklerin tıkanması saç derisinin kurumasından dolayı olabilir. Saç köklerinin de ki gözenekleriniz tıkalıysa banyoya girmeden önce saç diplerinizi doğal elma sirkesiyle masaj yapın 5 dakika bekleyin. Daha sonra günlük işlemlerinizi tekrarlayın. Kepeği önlemek için 8 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 3 tatlı kaşığı hint yağı 5 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 2 tatlı kaşığı jojoba yağını karıştırın. Bu karışımı tüm saçınıza sürün.

Bir saç kurutma makinasıyla tüm saçınızı 1 dakika ısıtın. Isıl işlem yağların saçınıza daha hızlı nüfuz etmesine neden olacaktır. Özellikle bu yağları saç diplerinize masaj yaparak sürün. Masaj kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. 1 saat saçınız da bekletin daha sonra kendi saç tipinize en uygun organik yapılı bir şampuanla tüm saçınızı yıkayın. Yukarı da anlatılan yağlara karşı alerjini olup olmadığını anlamak için yağlardan bir miktar bileğinizin iç kısmına sürerek 15 dakika bekleyin. Kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı gibi olumsuz etkiler görmediğiniz taktir de gönül rahatlığıyla yağlarınızı kullanabilirsiniz. Yukarı da bahsedilen oranları kendi saç uzunluğunuza göre ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

8 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

3 tatlı kaşığı hint yağı

5 tatlı kaşığı zeytin yağı

2 tatlı kaşığı jojoba yağı

Kaşıntının sebebi sadece saç derisinde kuruluk değil strese bağlı da olabilir. Bu gibi bir durumunuz varsa doktora giderek tetkiklerinizi yaptırmalısınız

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir