SAÇ DETOKSU NEDİR?

SAÇ DETOKSU NEDİR?

SAÇ DETOKSU NEDİR?

Detoks, günümüzde oldukça popüler olan ve hemen her alanda uygulanan bir arınma programıdır. Detoks denildiğinde, kişilerin akıllarına yalnızca vücutta toksinlerden arınmak gelse de, günümüz koşullarında saç detoksu da oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Gün içerisinde saçlarda çeşitli toz, kir ve diğer zararlı maddeler birikebilmektedir. Aynı zamanda yapılan ısısal işlemlerde de saçta bulunan sebum miktarında da ciddi oranlarda kayıplar söz konusu olabilmektedir.

saç-detoksu-nedir

Saç detoksu, saçta biriken her türlü maddeyi saçtan uzaklaştıran ve saçın sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir arınma programıdır. Son yıllarda büyük bir yaygınlıkla yapılmaya başlaması ile birlikte birçok kişi tarafından saç detoksu nedir? Sorusu da sorulmaya başlanmıştır. Bu kapsamda, kişilerin öncelikle saç detoksunda da uygulanması gereken birtakım aşamaları bilmeleri gerekmektedir. Bu aşamalar, çok daha doğru ve sağlıklı bir saç detoksu uygulanmasında oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Saçların Arındırılması

Bilinen her detoks gibi, saç detoksunda da öncelikle saçların arındırılması gerekmektedir. Her türlü maddeden arındırılan saçlar, saç detoksunun diğer aşamalarına da çok daha doğru bir şekilde hazırlanabilmektedir. Saçın arındırılmasında öncelikle saç dipleri ve daha sonrasında ise saçın tamamı arındırılmalıdır.

saç-detoksu-nasıl-yapılır

Saçı Güçlendirme

Saçlara uygulanan boyama, fön çektirme, maşa yapma ve diğer işlemler saçların gün geçtikçe zayıflamasına ve güçsüzleşmesine sebep olabilmektedir. Kırılmaya yatkın bir hale gelen bu saçların yeniden sağlıklı bir hale getirilmesi için ise, saç detoksu oldukça etkili olabilmektedir.  Saçı güçlendirme aşamasında, saça yalnızca doğal ürünlerin kullanılması ve mümkünse saç boyasının da doğal olması gerekmektedir. Kimyasal saç boyaları, boyama esnasında saçı %60 oranında yıpratmakta ve bu da saçın yapısını ciddi oranda bozmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da saç detoksunda, saçı güçlendirme aşaması oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

saç-detoksunun-faydaları

Saçın Onarılması

Saç detoksu kapsamında uygulanan saçların arındırılması ve saçı güçlendirme aşamalarının en sonuncusu ve de en önemlisi olan saçın onarılması, birbirinden farklı kürler ve maskeler ile yapılabilmektedir. Saç yapısına ve saçın ihtiyacına göre değişen bu maskeler arasından kişiler ihtiyaç duyduklarını uygulayabilir ve böylelikle saç detokslarını da başarılı bir şekilde tamamlayabilmektedir.

Saç Detoksunda Kullanılan Maskeler

Saç detoksunun en son aşaması olan saçın onarılmasında, kişilerin yıpranmış ve cansız görünen saçlarını eski sağlıklı haline döndürebilmesi için saç detoksunda kullanılan maskeler arasından, saçın ihtiyacı olan maskeyi uygulaması gerekmektedir. Bu kapsamda uygulanan maskelerden birkaçı ise şöyledir:

karbonat-ile-saç-detoksu

Karbonat Detoksu: kullanılmakta olan şampuanın içerisine 2 tatlı kaşığı karbonat eklenerek karbonat detoksu uygulanabilmektedir. Hazırlanan bu karışımın, detoks süresi boyunca uygulanması ve uygulama sonrasında da derinlemesine bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

elma-sirkesi-ve-saç-detoksu

Elma Sirkeli Detoks: bir su bardağı içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek, elma sirkeli detoks hazırlanabilir. Elma sirkesinin asidik bir yapıya sahip olması, saçın çok daha parlak ve canlı durmasını sağlamaktadır. Saçlar normal şampuan ile yıkandıktan sonra, hazırlanan elma sirkeli karışım saça sürülür. Yaklaşık birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile elma sirkesi saçtan arındırılır. Bu kapsamda, elma sirkesinin 4,7 ile 5,5 pH değerleri arasında olmasına dikkat edilmelidir.

limon-salatalik-saç-detoksu

Salatalık-Limon Detoksu: hemen her cilt ve saç maskesi içerisinde bulunana limon, salatalık ile birlikte oldukça etkili bir saç detoksu da oluşturabilmektedir. Bir limon ve salatalığın kabukları soyulur ve mikser yardımı ile malzemeler parçalanır. Saç detoksunun uygulanacağı süre boyunca, şampuana karıştırılarak saçlara uygulanabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir