SAÇ DÖKÜLMELERİNE YENİ ÇÖZÜM: KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE YENİ ÇÖZÜM: KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Günümüz koşullarında hem kadınların hem de erkeklerin ortak problemlerinden birisi de hiç şüphesiz ki saç dökülmesidir. Saç dökülmesi, birbirinden farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsamda öncelikli olarak hangi sebepten ötürü saçların döküldüğünün tespit edilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 100 tel saçın dökülmesi normal bir sayı olsa da, bu sayının üzerinde yaşanan saç dökülmeleri birbirinden farklı sorunun da habercisi olabilmektedir.

Duş alındığında, saç tarandığında veya sabah uyanıldığında yastık üzerinde bulunan saç telleri, kişilerin morallerini epeyce bozabilmektedir. Mevsim değişikliklerinde, vücuda alışılmışın dışında ilaç yüklenilmesi gibi sebeplerden dolayı saç dökülmeleri artabilmektedir. Fakat bütün bu sebeplerin dışında artan saç dökülmelerine karşı birbirinden farklı metot da geliştirilmiştir. Kişilerin evlerinde hazırlayabilecekleri birçok farklı bakım kürünün yanı sıra tıp dünyasında da farklı yöntemler geliştirilmeye devam etmektedir. Saç dökülmelerine yeni çözüm kök hücre tedavisi olmaktadır. Bu yöntem ile saç dökülmelerinin önüne geçmek mümkün olabilmektedir.

Saçların Dökülme Nedenleri

Saç dökülmeleri, birbirinden farklı nedenlerden dolayı hemen herkes tarafından yaşanabilen bir saç problemidir. Kullanılan tansiyon ilaçları, mantar ya da egzama ilaçlarının yanı sıra aynı zamanda antidepresan gibi güçlü ilaçlar da saçların dökülme nedenleri arasında yer almaktadır.

Şeker hastalığı, diyabet ve diğer psikolojik rahatsızlıklar da saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmeleri ile sağlıklı beslenme arasında oldukça kuvvetli ve ciddi bir bağ söz konusudur. Tek tip beslenme ve sağlıksız besinlerin sürekli olarak tüketilmesi de saç köklerini güçsüzleştirmekte ve dolayısıyla da saçların dökülmesine zemin hazırlamaktadır. Bütün bu sağlık problemlerinin yanı sıra aynı zamanda kadınlar tarafından uygulanan ve haftada en az 3-4 kez saçın ısısal işlemlere maruz bırakılması da, saçların dökülme nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Yine kadınlar tarafından gerçekleştirilen saçların oldukça sıkı bir şekilde toplanması ve sert fırçalar ile saçların yanlış yöntemler ile taranması da, bu sebepler arasında yer almaya devam etmektedir. Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan kişiler, bu durumun çözümlerini de sıklıkla aramaya devam etmektedir. Evde hazırlanan doğal bakım kürlerinin yanı sıra geliştirilmiş olan kök hücre tedavisi de, çok sayıda kişinin ilgisini çekmekte ve uygulanmaktadır.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda geliştirilen saç dökülmelerine yeni çözüm kök hücre tedavisi, son derece yoğun bir ilgi görmeye de devam etmektedir. Çok sayıda kişi tarafından denenmesine rağmen, birçok kişi tarafından kök hücre tedavisi nasıl uygulanır sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Kök hücre tedavisine başlamadan önce, kişilerden bir kan testi istenmektedir.

Daha sonra ise yine bir tüpün içerisine kişinin kanı koyulmakta ve bu tüp bir jel içerisine koyulmaktadır. Santrifüje işlemi için 5 ile 8 dakika beklenmekte ve süre sonunda kan içerisindeki maddelerin ayrışması beklenmektedir. Ayrışma sırasında elde edilen zengin kan plazması, kişilerin hala canlı ve çalışan saç kökleri içerisine enjekte ediliyor. Böylelikle kişilerin saç kökleri yeniden harekete geçirilerek yeni saçların oluşumu için zemin hazırlanıyor. Aynı zamanda var olan saç telleri de daha da güçlendirilerek, saç tellerinin çok daha güçlü olması sağlanıyor.

Saç kökleri kopmuş olan ve ölmüş olan saç kökleri üzerinde, kök hücre tedavisi etkili olmamaktadır. Bu sebeple de kişilerin saç dökülmesinde son aşamaya gelmeden önce bu işlemi yaptırmaları çok daha avantajlı ve etkili olabilmektedir. Yine saç dökülmelerinde kullanılan yeni çözüm olan kök hücre tedavisini, deneyimli ve etkili kliniklerde yaptırılması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir